Mini piekarnik to urządzenie, które swoim wyglądem przypomina kuchenkę mikrofalową. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które ze względu na niewystarczającą ilość dostępnego miejsca w swojej kuchni, nie mogą pozwolić sobie na klasyczny i pełnowymiarowy piekarnik.
Obecnie różnorodni producenci oferują coraz większą ilość funkcji swoich mini piekarników, dzięki czemu znacznie zwiększają się możliwości ich zastosowania. Dostępne są opcje zarówno do zabudowy, jak i te wolnostojące. Co więcej, najbardziej podstawowe modele można kupić za naprawdę niewielkie ceny. Nie warto jednak inwestować w sprzęt, który na dłuższą metę może nie spełnić postawionych mu oczekiwań.
Sprawdź również: Piekarnik parowy do zabudowy – ranking
Spis treści
Mini piekarnik – najważniejsze parametry
- Moc – wbrew pozorom te niewielkie urządzenia nie muszą posiadać ograniczeń związanych z mocą. Na rynku dostępne są naprawdę zróżnicowane przedziały oferowanej mocy. Kilka słów w tej kwestii znajduje się poniżej.
- Wymiary – z założenia przyjmuje się, że mini piekarniki nie powinny zajmować dużo miejsca. Zanim jednak wybierze się dany model, warto zmierzyć miejsce, w którym ma on się znajdować. Istotne może okazać się również przechowywanie sprzętu – w tym wypadku należy wybrać taki, którego wymiary pozwolą na umieszczenie go w danej szafce czy szufladzie.
- Zakres temperatury – jest to parametr, który ma stosunkowo duży wpływ na komfort użytkowania oraz czas przygotowywania danych potraw. Warto więc postawić na model, który oferuje możliwie najszerszą skalę temperatur.
- Akcesoria – są to elementy, które przyczyniają się do przyrządzania wybranych dań. Należy do nich między innymi tacka na okruszki, która znajduje się obecnie w praktycznie każdym modelu, kratka grillowa czy też rożno. Nawet jeśli wymienione akcesoria nie znajdują się w zestawie wraz z samym piekarnikiem, być może da się je dokupić!
- Pojemność – parametr ten określany jest przeważnie w litrach. Piekarnik należy dobrać tak, aby jego pojemność była wystarczająca w stosunku do danych potrzeb i postawionych wymagań czy oczekiwań.
- Materiał wykonania – jednym z najlepszych rozwiązań w tej kwestii jest stal nierdzewna, która gwarantuje odporność na działanie wysokich temperatur oraz wszelkie mechaniczne uszkodzenia. Wnętrze natomiast powinno zostać pokryte nieprzywierającą powłoką, która w dużym stopniu przyczynia się pod względem wydłużenia żywotności urządzenia.
Moc mini piekarnika – jaka będzie odpowiednia?
Piekarnik elektryczny z termoobiegiem 32l MPM MPE-06/T
Parametr, jakim jest moc urządzenia, to kwestia niezwykle indywidualna. Przed zakupem danego modelu należy więc zastanowić się, w jakim celu będzie ono używane.
- Moc poniżej 1000 W – sprawdzi się do podgrzewania potraw oraz ich lekkiego podsmażania. Nie poradzi sobie jednak z wszelkimi mięsami czy też rybami, a nawet jeśli – będzie to trwało wieki. Takie piekarniki cechują się stosunkowo niewielkim zakresem temperatur oraz długim czasem nagrzewania.
- Moc w zakresie 1000 – 1500 W – urządzenia w takim przedziale mocy to w zasadzie większość modeli dostępnych na rynku. Nagrzewanie nie powinno zajmować dużo czasu. Lepsze okazuje się również utrzymywanie określonej temperatury. Takie rozwiązanie umożliwia swobodniejsze pieczenie, czy też grillowanie określonych potraw.
- Moc powyżej 1500 W – modele w takim zakresie są już znacznie bardziej zaawansowane. Dają również najwięcej możliwości – nawet pieczenie ciast. Za zwiększoną mocą idzie również wyższa cena, jednak nie należy się obawiać – przykładowo piekarnik ADLER AD 6010 o mocy 2000 W kosztuje nieco ponad 400 zł.
Dodatkowe funkcje
Mini Piekarnik ADLER AD 6001
Mini piekarniki są w stanie zrobić znacznie więcej niż tylko odgrzać zapiekankę czy upiec frytki. Duża część nowoczesnych modeli oferuje szeroką gamę różnorodnych funkcji, które w znacznym stopniu ułatwiają przyrządzanie wszelkiego rodzaju potraw. Należą do nich:
- Grillowanie produktów takich jak mięsa, warzywa, ryby, a nawet owoce. Funkcja ta znajduje się w znacznej większości modeli.
- Rozmrażanie – dzięki temu możliwe jest bezpośrednie umieszczenie zamrożonego dania w środku urządzenia, bez konieczności jego wcześniejszego przygotowywania.
- Funkcja podtrzymywania temperatury – gwarantuje utrzymanie optymalnego dla danej potrawy poziomu ciepła wewnątrz sprzętu.
- Regulacja wysokości tacki/blaszki – pozwala na dogodne ustawienie tak, aby zapewnić możliwie najlepsze opieczenie potrawy. Niektóre modele posiadają tylko i wyłącznie jedną tackę umieszczoną na samym środku, co niestety może być pewnego rodzaju przeszkodą w komfortowym użytkowaniu.
- Funkcja rożna – nieraz udoskonalona o kwestię obrotów. Sprawdzi się w przypadku miłośników potraw takich jak kurczak z rożna czy też różnego rodzaju szaszłyków.
- Odmierzanie czasu pieczenia – dzięki tej funkcji zbędna staje się konieczność ciągłego sprawdzania stanu upieczenia danego dania. Wystarczy bowiem ustawić odpowiedni czas, a po jego upływie urządzenie, najczęściej za pomocą sygnału dźwiękowego, przypomni o konieczności wyjęcia potrawy lub wyłączenia sprzętu.
- Termoobieg – jest to funkcja spotykana w znacznej części mini piekarników. Umożliwia ona szybkie i równomierne rozprowadzanie ciepła, dlatego też gotowe już potrawy są perfekcyjnie wypieczone.
Zobacz także: Kombiwar – co to jest? Wady i zalety kombiwarów
Czy warto kupić mini piekarnik?
Zdecydowanie jest to urządzenie, które daje całkiem sporo możliwości. Osoby nieposiadające klasycznego piekarnika zdecydowanie będą z niego zadowolone. Duża ilość funkcji, które oferują te sprzęty sprawia, że są one naprawdę funkcjonalne.
Co więcej, mini piekarnik sprawdzi się również w przypadku poszukiwania tańszej alternatywy jeśli chodzi o kuchenki mikrofalowe czy też zwyczajne piekarniki. Naprawdę porządny i dobrze wyposażony model to koszt około 450 zł. Nie trzeba chyba wspominać, że ceny pełnowymiarowych piekarników zaczynają się od znacznie wyższych kwot. To samo tyczy się dobrej jakości kuchenki mikrofalowej.
Niestety, mini piekarnik nie będzie w stanie przygotować ogromnej ilości potraw jednorazowo – jego wymiary oraz pojemność po prostu tego nie udźwigną. Jednak w przypadku rzadkiego użytkowania, czy też niewielkiej liczby domowników, zdecydowanie spełni on swoją rolę.
#materiałreklamowy