• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 miesiąc temu

Choć w większości biur – zarówno tych domowych, jak i firmowych – przeważnie znajdują się rozmaite urządzenia wielofunkcyjne wyposażone także w możliwość skanowania, nieraz bywają one niewystarczające. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których konieczne jest zeskanowanie znacznych ilości dokumentów, przy czym sprzęty biurowe zdają się wówczas zbyt wolne, nadmiernie oblężone, czy też niezadowalające jakościowo. Z tego względu zdecydowanie warto rozważyć zakup gadżetu, jakim jest skaner wolnostojący. W obrębie tego typu urządzeń wyróżnia się jednak szereg rozmaitych rozwiązań, o których opowiadamy w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Najlepsza drukarka do domu – ranking [TOP 5]

Rodzaje skanerów – który wybrać?

Wśród skanerów wyróżnia się modele:

  • Płaskie – to sprzęty o płaskiej budowie, które cechują się dodatkowo szklaną powierzchnią i pokrywą. Aby więc zeskanować wybrany dokument należy umieścić go na szkle, a następnie zamknąć pokrywę i rozpocząć pracę urządzenia. Tego typu skanery działają zasadniczo tak, jak urządzenia wielofunkcyjne z funkcją skanowania. W ich wnętrzu znajdują się bowiem soczewki oraz lustra odbijające światło, które następnie pada na filtr i tworzy analogowo-cyfrowy sygnał. Skanery płaskie sprawdzają się przede wszystkim wówczas, gdy użytkownikom nie zależy na prędkości, a raczej jakości skanowania, ponieważ czas ich pracy może okazać się stosunkowo długi.
  • Ręczne – skanery z tej kategorii doskonale nadają się do użytku w wielu rozmaitych miejscach, gdyż cechują się kompaktowymi rozmiarami. Z tego względu odnajdują się między innymi wśród osób, które dużo podróżują, a przy tym nieraz potrzebują bezproblemowo zeskanować wybrane dokumenty.
  • Szczelinowe – to zdecydowanie najszybsze skanery, które zasadniczo nie wymagają nawet zbyt dużego wkładu ze strony użytkowników. Posiadają one bowiem specjalny otwór, do którego należy włożyć dokumenty, aby następnie urządzenie samodzielnie pobierało kolejne kartki przy użyciu wbudowanych rolek. Modele z tej kategorii nieraz oferują także możliwość skanu dwustronnego, co znacznie usprawnia pracę. Będzie to więc rozwiązanie dla osób, które na porządku dziennym zmagają się z dużymi ilościami dokumentów do skanowania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze skanera?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze skanera?

Odpowiednio dopasowany skaner jest w stanie znacząco ułatwić pracę, niezależnie od miejsca jej wykonywania. Aby jednak sprzęt ten okazał się skuteczny w swoich zadaniach, należy zwrócić uwagę na jego kluczowe parametry. Wśród nich wyróżnia się między innymi:

  • Obsługiwane nośniki – do najpopularniejszych z nich zalicza się przede wszystkim PDF do dokumentów oraz JPG w przypadku zdjęć. Niektóre skanery oferują jednak również takie nośniki, jak OCR lub TIFF do plików graficznych.
  • Format – większość skanerów obsługuje formaty A4 oraz mniejsze. Tylko nieliczne modele są w stanie skanować dokumenty w formatach A3 lub większych, dlatego też przeważnie są one wykorzystywane wyłącznie profesjonalnie.
  • Układ optyczny – to element, który wpływa na jakość wykonywanych skanów. Najczęściej spotykanymi układami optycznymi jest CCD (z lampą fluorescencyjną) oraz CIS (z diodami LED). I choć obydwie wspomniane wersje określa się mianem jakościowych, tak CIS zapewnia szybsze uruchomienie sprzętu i gotowość do pracy, mniejszy pobór energii, a także niższą wagę samego skanera. Podobnie wygląda to w przypadku technologii LiDE, która gwarantuje niemal doskonałe efekty pracy.
  • Dodatkowe udogodnienia – wśród nich wyróżnia się przede wszystkim ekran, za pomocą którego możliwe jest bezproblemowe dostosowywanie wybranych ustawień do bieżących potrzeb i wymagań.

Jaki skaner kupić? Ranking [TOP 3]

Model Rodzaj Rozdzielczość Cena Gdzie kupić?
Epson WorkForce DS-310 Szczelinowy 1200x1200 dpi 1 054,12 zł
Canon P-208II Szczelinowy 600x600 dpi 628,19 zł
Canon Lide 400 Płaski 4800x4800 dpi 399,00 zł

Skaner Epson WorkForce DS-310

Skaner Epson WorkForce DS-310

Epson WorkForce DS-310 to wysokiej klasy skaner szczelinowy, który kryje w sobie szereg wyjątkowych możliwości. Jedną z nich jest funkcja skanowania nawet 25 str./min, co umożliwia znaczne usprawnienie pracy. Co więcej, sprzęt wyróżnia się kompaktową oraz lekką konstrukcją, przez co odnajdzie się on nawet w przypadku ograniczonych przestrzeni na biurkach, czy też w podróżach.

Model ten wyposażono w wygodny podajnik mieszczący 20 arkuszy, co znacznie ułatwia jego użytkowanie. Ponadto jest on również wyjątkowo wszechstronny, gdyż oferuje skan w kolorze lub monochromatyczny, a przy tym także funkcję jedno- i dwustronnego przerabiania wszelkich dokumentów.

Sprzęt posiada również złącze Super Speed USB 3.0, dzięki któremu wszelkie przeskanowane dokumenty są przesyłane na wybrane urządzenia w zaskakującym tempie.

Canon P-208II

Canon P-208II

Skaner Canon P-208II, podobnie jak poprzednik, zaliczany jest do modeli szczelinowych, które cieszą się uznaniem wśród wielu użytkowników. Sprzęt ten wyróżnia solidna, a zarazem kompaktowa i lekka konstrukcja, dzięki czemu doskonale odnajdzie się on zarówno w wybranym pomieszczeniu, jak i w trakcie podróży.

Urządzenie oferuje między innymi takie funkcje, jak chociażby dwustronny skan, który usprawnia pracę. Ponadto model ten jest w stanie pracować z prędkością nawet 16 str./min, a dodatkowym atutem okazuje się podajnik na 10 arkuszy. Warto jednocześnie zaznaczyć, że skaner marki Canon sprawdza się również przy skanowaniu wytłaczanych kart oraz zdjęć, jednocześnie współpracując z systemami Windows oraz Mac.

Tym, na co warto zwrócić szczególną uwagę, jest możliwość całkowicie bezprzewodowego skanowania wszelkich dokumentów bezpośrednio do smartfonów, tabletów, czy też laptopów. Urządzenie może również zostać udostępnione do użytku przez innych domowników lub współpracowników za pośrednictwem serwera sieciowego bądź routera.

Skaner Canon P-208II okazuje się również wyjątkowo wszechstronny, tym samym dając możliwość skanowania zarówno klasycznych dokumentów A4, jak i niestandardowych formatów. Sprzęt doskonale radzi sobie także ze zdjęciami, gdyż został wyposażony w funkcję automatycznego wykrywania koloru, uwydatniania tekstu, czy też rozpoznawania jego kierunku. Dzięki temu użytkownicy nie są zmuszeni do samodzielnego zmieniania rozmaitych ustawień, aby być zadowolonym z efektu końcowego.

Skaner Canon Lide 400

Skaner Canon Lide 400

W odróżnieniu od poprzedników, Canon Lide 400 jest skanerem płaskim, który wyposażono w technologię LiDE. Cechuje się on wysokiej jakości wykonaniem, a przy tym także nowoczesnym wyglądem. Ponadto skany zdjęć i dokumentów wykonuje w 8 sekund, a ich jakość zaskakuje niejednego użytkownika.

Warto wspomnieć również o tym, że producent zadbał o łatwą i bezproblemową obsługę urządzenia poprzez wykorzystanie specjalnie zaprojektowanych przycisków EZ. Dzięki nim możliwe jest natychmiastowe skanowanie, kopiowanie, wysyłanie oraz tworzenie plików PDF z zeskanowanych dokumentów, a nawet scalanie ich w jeden plik w formacie PDF.

Co więcej, dzięki złączu USB-C sprzęt jest gotowy do pracy w ciągu zaledwie kilku sekund od podłączenia go do wybranego urządzenia, a przy tym nie wymaga on dostępu do gniazdka elektrycznego.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy

Oceń ten post