Nowy protokół NVMe 2.0, czyli NVM Express 2.0, koncentruje się na pamięciach flash i sieciach. Ale okazało się, że zapewni również obsługę dysków twardych (HDD), a nie tylko SSD.
Wprowadzenie obsługi dysków twardych w NVMe 2.0 wydaje się zaskoczeniem. Dlaczego? Ponieważ dyski twarde, jak może niektórym się wydawać, nie potrzebują szybszego interfejsu i wystarcza im SATA 3.0. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że dyski twarde o prędkości 7200 obr./min to nie koniec możliwości dla tej branży. Podobnie jak inne technologie, dyski twarde również ewoluują. A to oznacza, że w przyszłości mogą potrzebować zwiększenia przepustowości powyżej tego, co oferuje SATA 3.0.
Seagate to jedna z firm, która już pracuje nad lepszymi dyskami twardymi. Niedawno ogłosiła, że jej dyski twarde Mach.2 osiągną prędkość do 524 MB/s. Tego typu odczyt/zapis danych był do tej pory zarezerwowany tylko dla dysków SSD.
Ranking: Dysk zewnętrzny 1TB
Dyski Mach.2 mogą stać się popularne nie tylko ze względu na wydajność, ale też pojemność. Zaoferują nawet do 20 TB na jednym nośniku. Owszem, są to dyski przeznaczone dla firm i do centrów danych, niemniej łatwo sobie wyobrazić, że w przyszłości na pewno doczekamy się konsumenckich dysków HDD, które zaoferują podobne parametry. Właśnie dlatego NVMe 2.0 już teraz obsłuży tego typu nośniki.
NVMe 2.0 wyprze SATA
Wygląda też na to, że branża dąży do uproszczenia interfejsów i w najbliższych latach SATA zostanie po prostu wyparty przez NVMe 2.0. Dyski będziemy podłączać do takich samych gniazd i zwiększy się standaryzacja.
Dodajmy, że protokół SATA nie był aktualizowany już od ponad 12 lat. To również świadczy o tym, że zbliża się jego koniec.
Pozbycie się SATA i migracja wszystkich dysków do NVMe zwolni trochę miejsca na płytach głównych i uprości samo podłączanie pamięci masowych. Minie jednak jeszcze co najmniej kilka lat, zanim doczekamy się tak dużych zmian.
Póki co warto wiedzieć, że NVMe 2.0 jest już gotowy, a producenci mają pierwsze dyski twarde o zwiększonej pojemności.
Zobacz też:
Dysk SSD do laptopa
W Chinach produkowane są już dyski SSD do kopania kryptowalut
Źródło: Tom’s Hardware.com