• Ostatnia modyfikacja artykułu:9 miesięcy temu

W Internecie pojawiła się bardzo ciekawa plotka: nowa generacja kart graficznych Nvidia będzie produkowana w litografii 5 nm. To duży cios dla Samsunga.

Wszyscy zapewne doskonale wiemy, że Nvidia planuje już kolejną generacje swoich GPU. Wykorzysta w nich nieco inną architekturę znaną pod nazwą kodową Ada Lovelace. Jak się okazuje, najprawdopodobniej będzie wykorzystywała litografię 5 nm.

Zobacz: Najlepsza karta graficzna do gier – ranking

Dotychczas, za produkcję układów Ampere wykorzystywanych w kartach graficznych Nvidia odpowiadał Samsung. To właśnie w jego fabrykach powstawały układy wykorzystywane w najpopularniejszych kartach graficznych takich jak RTX 3080 czy 3090. Wygląda jednak na to, że sytuacja już wkrótce dość mocno się zmieni.

Nvidia stawia na TSMC – czy słusznie?

Układy Ada Lovelace będą wykonywane w litografii 5 nm przez TSMC – największego producenta chipów i układów scalonych na świecie. Z jednej strony to dość dobry i przemyślany wybór – to firma z ogromnym doświadczeniem. Z drugiej jednak, zaopatrują się u nich wszystkie duże firmy elektroniczne. Pozostaje więc pytanie, czy Nvidia nie straci przez to mocy przerobowej i nie będzie produkowała jeszcze mniej kart niż obecnie.

Plotka ta jest tym bardziej niepokojąca, jeśli zestawimy ją z faktem, że TSMC podniosło ostatnio ceny aż o 20%. Z pewnością odbije się to bardzo mocno na finalnej cenie kart graficznych RTX 4000. Chociaż i tak nikt nie liczył się z tym, że będą tanie, prawda?

Oczywiście, to wszystko jak na razie czyste plotki (aczkolwiek pochodzące z bardzo wiarygodnego źródła). Należy traktować je więc z lekkim przymrużeniem oka.

Zobacz też:
TSMC podnosi swoje ceny – karty graficzne znowu podrożeją?
Karty graficzne nowej generacji nawet 3-krotnie szybsze niż obecne
Nvidia chwali się wynikami finansowymi – jest naprawdę świetnie!

Oceń ten post