MemTest86 już przez 27 lat pomaga użytkownikom diagnozować ich systemy komputerowe. Narzędzie oczywiście skupia się na pamięciach RAM i pomaga wskazać ich nieprawidłowe działanie.
Program wykorzystuje system odczytywania i zapisywania danych za pomocą wzorców testowych, będąc w stanie świetnie diagnozować pamięci. Ostatnio program dodał obsługę modułów DDR5. To pokazuje, że coraz bardziej zbliżamy się do przyjęcia pamięci DDR5 i w 2022 r. pewnie wiele komputerów będzie sprzedawanych już z modułami DDR5.
MemTest został stworzony w 1994 r. przez Chrisa Brady’ego z firmy BradyTech Inc. Narzędzie od razu było stworzone do użytku publicznego i zaoferowane w formie open source (GPL). Program rozwijał się przez lata i nawet zmieniał właściciela działu wsparcia technicznego. Dla przykładu w 2013 r. firma Passmark Software nabyła obsługę techniczną MemTest86 od Brady’ego. Wcześniej z kolei Samuel Demeulemeester przerobił nieco kod oprogramowania i stworzył wersję o tej samej nazwie, ale z “plusem”. Takie są uroki oprogramowania open source – wiele osób może de facto skopiować to, co stworzyliśmy, przerobić i udostępnić użytkownikom.
Kiedy Brady sprzedawał wsparcie techniczne, zasugerował Demeulemeesterowi, aby połączyć programy MemTest86 i MemTest86+ w jedno, ale ten drugi odmówił. MemTest86+ ciągle jest udostępniana bezpłatnie użytkownikom, oferując podobne funkcje.
Obecnie MemTest86+ nie obsługuje jeszcze DDR5, natomiast jest oferowany bezpłatnie. Passmark z kolei dopracował MemTest86, dodał obsługę DDR5, ale też oczekuje za narzędzie opłaty. Finanse, jakie pozyskuje firma, pozwalają jednak na szybsze wprowadzanie aktualizacji i lepszą obsługę klientów.
Obecna wersja aplikacji “bez plusa” obsługuje również UEFI/BIOS. Warto zauważyć, że w serwisie mamy już artykuły na temat DDR5, jaki również poradnik dotyczący diagnozowania problemów z komputerem. Zachęcamy do lektury.
Zobacz też:
Chrome 89 będzie używał mniej pamięci RAM
Samsung opracował pamięci 512 GB DDR5 – to nowy rekord
Źródło: WCCFTech.com