Fani ultracienkich i lekkich laptopów długo na to czekali. I w końcu są: nowe układy graficzne Intela, które mają znacznie zwiększyć wydajność.
Co ciekawe, nowe układy graficzne nie są zintegrowane z procesorem. To chipy typu discrete, czyli samodzielne. Mamy więc powrót Intela do rynku samodzielnych grafik!
Najnowsze grafiki mają oznaczenie Intel Iris Xe Max i poza zwiększoną wydajnością (w porównaniu do poprzedników) obsługują technologię Deep Link, która jeszcze bardziej przyspiesza pracę laptopów.
Deep Link i więcej klatek w grach
Intel nie wchodzi dokładnie w szczegóły, jeśli chodzi o sposób działania Deep Linku. Firma podaje w komunikacie, że jest to rozwiązanie, które “agreguje wiele silników przetwarzania w ramach wspólnego oprogramowania”. Słowem, masło maślane, ale efekt końcowy jest taki, że laptopy mają dzięki Deep Linkowi pracować wydajniej – zarówno w zakresie mocy obliczeniowej, jak i wydajności rozwiązań AI. Jeśli więc pracujemy nad AI lub korzystamy z oprogramowania, które opiera się na AI, wydajność może wzrosnąć nawet o 7 razy, gdy włączymy Deep Link. Tak przynajmniej zapewnia producent.
Intel wyjaśnił również, że laptopy z nowymi układami graficznymi będą całkiem nieźle radzić sobie w grach. Firma porównała nową platformę do Nvidii MX350. W grach takich jak Wiedźmin 3 (ustawienia Medium), Hitman 2 (ustawienia Low), czy Gears Tactics (Medium), przy rozdzielczości Full HD udało się uzyskać odpowiednio 35, 40 oraz 45 kl./s. To naprawdę sporo jak na laptopy, które są przeznaczone przede wszystkim do pracy i długiego działania na baterii.
Firma przekonuje, że najnowsze komputery przenośne będą w stanie świetnie sprawdzać się jako narzędzia biurowe, a w wolnej chwili pogramy na nich w popularne gry w trybie 1080p.
Intel Xe Max pracuje z częstotliwością 1,65 GHz i ma 4 GB pamięci. Wykorzystuje złącze PCI Express 4.0.
Pierwsze laptopy wyposażone w nowe grafiki Intela to Dell Inspiron 15 7000 2-in-1, Acer Swift 3x oraz Asus VivoBook Flip TP470. Co ciekawe, nowe układy z rodziny Xe mają trafić również do komputerów stacjonarnych – będzie to w połowie 2021 r.
Źródło: Laptopmag.com