Mysz gamingowa to niezbędny sprzęt dla gracza. Polecamy 5 doskonałych modeli. Dowiedz się, co kupić i dlaczego warto.

Niezależnie od tego, jaki masz gust, mysz gamingowa Logitech G502 Lightspeed czy Razer DeathAdder V2 Pro to po prostu doskonały wybór. Jeśli nie ogranicza cię budżet i nie szukasz np. myszy do 150 czy 200 zł, to wymienione wyżej modele są po prostu najlepsze. Kropka.

Jeśli jednak chcesz kupić coś tańszego, tutaj też mamy odpowiednie propozycje. Nasze TOP 5 to mini ranking myszy gamingowych na każdą kieszeń. Do tego polecamy myszy zarówno bezprzewodowe, jak i te z kablem.

Ranking: Dyktafon szpiegowski

Przy zakupie myszy do gier zwróć jeszcze uwagę na parametry, takie jak DPI, CPI, IPS czy akceleracja. I tak, DPI i CPI to w zasadzie to samo – różnica polega jedynie w nazewnictwie. DPI (dots per inch) deklaruje, ile punktów na cal coś potrafi wydrukować i ten parametr jest używany głównie w druku, natomiast CPI (counts per inch) oznacza liczbę zliczeń na cal. Według nas CPI bardziej pasuje do myszy, dlatego posługujemy się nazwą CPI. Jeśli jednak producent podaje DPI, wiedz, że chodzi o to samo.

W pracy ważna jest zarówno CPI, jak i IPS (inches per second), czyli cale na sekundę. IPS to maksymalna prędkość, przy której czujnik myszy może nadal śledzić zliczenia CPI. Im wyższy IPS w połączeniu z wysokim CPI, tym lepszy jest dany czujnik.

Jeśli zaś chodzi o akcelerację, w przypadku myszy gamingowej jest to liczba G, jaką mysz może skutecznie śledzić. Jeśli poruszasz myszką w przód i w tył, w lewo i prawo w krótkich, ostrych ruchach, niektóre z nich mogą się nieco przycinać, gdy osiągnąć określoną ocenę G. Nie ma jednak sensu zagłębiać się w ten parametr – w naszym TOP 5 wszystkie myszy mają dobrą akcelerację.

Mysz gamingowa bezprzewodowa

Polecamy dwa doskonałe modele bezprzewodowe, które sprostają wymaganiom każdego gracza.

Logitech G502 Lightspeed

mysz gamingowa Logitech G502 Lightspeed

Czujnik: Logitech Hero 16K | CPI: 16 000 | IPS: > 400 | Akceleracja: > 40G | Łączność: USB-A lub przewód | Waga: 114-130 g

Lżejsza i bezprzewodowa wersja popularnego Logitech G502 Proteus Spectrum. Fantastyczna broń dla gracza PC, jeśli tylko może znieść on tę cenę. Ma szereg funkcji premium, np. sześć dodatkowych obciążników (dwa 4 g i cztery 2 g) do dostosowywania działania myszy.

Dzięki wysokiemu wskaźnikowi CPI (16 000) i energooszczędnemu czujnikowi Hero firmy Logitech, oraz dużej liczbie programowalnych przycisków, G502 Lightspeed nadaje się do każdego gatunku gier. Kształt myszy będzie znajomy i wygodny dla każdego gracza, choć jest to mysz polecana zwłaszcza fanom strzelanek FPS. Jeśli nie możesz ryzykować połączenia bezprzewodowego i obawiasz się opóźnień, G502 Lightspeed jest również wyposażony w niezawodny kabel.

Co ciekawe, dzięki podkładce pod mysz do ładowania bezprzewodowego Logitech G Powerplay, mysz jest zawsze ładowana, o ile podkładka jest podłączona do portu USB. Niestety, podkładka pod mysz odbiera możliwość użycia ciężarków G502 Lightspeed 4 g i jest dodatkowo płatna. Warto jednak wiedzieć, że taka opcja istnieje.

Cena: ok. 500 zł

Razer DeathAdder V2 Pro

mysz gamingowa Razer DeathAdder V2 Pro

Czujnik: Razer Focus+ | CPI: 20 000 | IPS: – | Akceleracja: – | Łączność: USB-A, Bluetooth lub przewód | Waga: 88 g

Kolejna mysz dla wymagających i – niestety – w dość wysokiej cenie. Ma kształt popularnej DeathAdder V2, ale pracuje bezprzewodowo z kluczem USB-A 2,4 GHz i technologią HyperSpeed firmy Razer. Dzięki temu wydajność myszy dorównuje wersji przewodowej, a możemy liczyć na komfort pracy bez kabla.

Ten model wykorzystuje ponadto najbardziej zaawansowany czujnik optyczny Razera, który doskonale sprawdza się we wszystkich grach. Ma też przyciski o podwójnej czułości, co ułatwia regulację w locie, w trakcie rozgrywki. Z kolei mechaniczno-optyczne przełączniki lewego i prawego przycisku mogą niepokoić niektórych użytkowników, ale z licznych recenzji wynika, że nie ma się czego obawiać. Osoby, które preferują dedykowane, dotykowe mechaniczne przełączniki, nie znajdą tu raczej powodów do narzekań.

Mamy tu 8 programowalnych przycisków i szybkie mapowanie makr. Wbudowana pamięć przechowuje do 5 różnych profili. Jest też podświetlanie Chroma. Jak przekonuje Razer, każde kliknięcie jest aktywowane z szybkością 0,2 ms, bez opóźnień. Mało która mysz bezprzewodowa do gier może pochwalić się takim wynikiem.

Cena: ok. 550 zł

Mysz gamingowa przewodowa

Nie chcesz kupić myszy bezprzewodowej? Jeśli tak, mamy dla ciebie również świetne modele pracujące na kablu. Oto one:

SteelSeries Rival 3

SteelSeries Rival 3

Czujnik: SteelSeries TrueMove Core | CPI: 8500 | IPS: 300 | Akceleracja: 35G | Łączność: przewód USB | Waga: 77g

Mysz przewodowa, oferują bardzo dobre parametry pracy. W dodatku jest dostępna w niskiej cenie. W wielu rankingach ta myszka znajduje się wysoko na liście i zwykle zgarnia tytuł “najlepsza budżetowa mysz gamingowa”.

Hasło “budżetowa” średnio nam odpowiada, bo kojarzy się z niską jakością, a tak zdecydowanie nie jest w przypadku Rival 3. To świetna mysz dla graczy, którzy zwyczajnie nie chcą wydać na myszkę 500 zł. Mamy tu czujnik optyczny na poziomie 8500 CPI, co wydaje się małą wartością w porównaniu do najdroższych myszek (te oferują np. 20 000), ale dla większości graczy taka wartość wystarczy.

Producent rekomenduje dodatkowo, aby kupić tę mysz wraz z podkładką SteelSeries z serii QcK. Podobno tylko na takiej podkładce ta mysz gamingowa zapewnia 300 IPS.

Mysz jest ponadto podświetlana (3 konfigurowalne strefy RGB), a także ma wygodny uchwyt.

Cena: ok. 180 zł

Corsair Ironclaw RGB

Corsair Ironclaw RGB

Czujnik: PixArt PMW3391 | CPI: 18 000 | IPS: 450 | Akceleracja: 50G | Łączność: Przewodowa (dostępna też wersja bezprzewodowa) | Waga: 130g

Kolejna przewodowa mysz gamingowa, tym razem jednak oferująca rozdzielczość 18 000. Jej mocną stroną jest waga – to zaledwie 105 g. Ma też wyprofilowany kształt, a także pracuje z trwałymi przełącznikami Omron o wartości ponad 50 mln kliknięć.

Oferuje 7 programowalnych przycisków i cieszy się dobrą opinią graczy – ponoć pasuje do praktycznie każdej dłoni. Warto dodać, że ta mysz występuje również w wersji bezprzewodowej.

Jak przekonuje Corsair, optyczny czujnik Pixart o rozdzielczości 18 000 oferuje możliwość regulacji co 1 DPI. Zapewnia bardzo precyzyjne śledzenie ruchów, i to na niemal każdej powierzchni. Czujnik, który tutaj znajdziemy, jest jak dotąd najlepszym, najbardziej zaawansowanym w ofercie Corsair.

Mysz ma również dwie strefy podświetlania RGB (rolka oraz logo), którym możemy przypisać dowolny z 16,7 mln kolorów. No i cena – ta mysz wcale nie jest droga!

Cena: ok. 180 zł

Razer Naga Trinity

mysz gamingowa Razer Naga Trinity

Czujnik: PixArt PMW 3389 | CPI: 16 000 | IPS: 450 | Akceleracja: 50G | Łączność: Przewodowa | Waga: 120 g

Mysz, która zdecydowanie zasługuje na uwagę, zwłaszcza jeśli cenisz gry MMO. Jej najmocniejsza strona: wszechstronność. Oferuje wiele przycisków i obsługę makr.

Razer oferuje tutaj ponadto trzy oddzielne, lewostronne uchwyty do wyboru. Jeden z nich to prosty blok numeryczny z 12 przyciskami, drugi to okrągła klawiatura w komplecie z 7 przyciskami, a trzecie to standardowy uchwyt z dwoma przyciskami, jaki znajdziemy w większości myszy.

Dodatkowo mamy tutaj podświetlanie RGB, niezwykle czuły sensor PixArt i ergonomiczną podpórkę. Mysz jest dość ciężka (120 g), ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że ma trzy panele boczne do wyboru (2, 7, 12 przycisków) i jest tak wszechstronna, zdecydowanie warto uwzględnić ją przy zakupie.

Cena: ok. 350 zł