Bieganie to świetny sport poprawiający nie tylko naszą kondycję, ale i samopoczucie. Niemniej, to nie to samo bez muzyki. Podpowiadamy wiec, jak wybrać najlepsze słuchawki do biegania i którymi modelami warto się szczególnie zainteresować.
Spis treści
Jakie słuchawki są najwygodniejsze do uprawiania sportu?
Na samym początku, musimy w ogóle określić, czego szukamy. Rynek sprzętu audio jest niesamowicie nasycony – opcji jest mnóstwo i ciężko wybrać tę jedyną właściwą. Na szczęście, sprawa z słuchawkami do uprawiania sportu jest nieco prostsza.
Jedynym słusznym wyborem będą dla nas słuchawki douszne lub dokanałowe. Są one znacznie lżejsze od swoich nausznych odpowiedników. Dodatkowo, nie przesuwają się zupełnie na naszych uszach, nie będziemy musieli więc ich poprawiać co każde podskoczenie. Przyznacie, że nie miałoby to żadnego sensu.
Warto również dodać, że naturalnie wygodniejszym wyborem będzie tutaj model bezprzewodowy. Długi kabel oznacza tylko większą szansę na zaczepienie czy splątanie. Kwestia tego, czy powinniśmy wybrać słuchawki douszne czy dokonałowe jest już jednak otwarta – zależy to tylko i wyłącznie od naszych preferencji.
Pamiętajmy też, że im lżejsze słuchawki tym będzie nam wygodniej. Ten parametr nie jest jednak aż tak istotny, większość model dousznych jest i tak stosunkowo lekka.
Zobacz: Transmiter FM – najlepsze modele
Jak wybrać słuchawki do biegania?
Wiemy już jedno, szukamy modelu dousznego lub dokanałowego i dodatkowo możliwie bezprzewodowego. To jednak nie wszystkie parametry na które musimy konieczne zwrócić uwagę. Warto przyjrzeć się też samej specyfikacji.
Absolutnie niezbędną funkcją będzie tutaj pełna wodoodporność. Podczas sportu niestety mamy tendencję do pocenia się – chcemy więc kupić sprzęt, który nie przestanie natychmiast działać od nadmiaru wilgoci.
Oprócz tego, powinniśmy postawić na model o stosunkowo wysokiej maksymalnej głośności albo w idealnym wypadku z aktywną redukcją szumów. Podczas biegania możemy natknąć się na hałaśliwe otoczenie, które zaburzy nam wrażenia płynące z muzyki. Z tego też powodu, idealnie jakby nasze słuchawki miały wbudowaną bezpośrednio w nie regulację głośności. Dzięki temu nie będziemy musieli co chwila wyciągać telefonu lub odtwarzacza.
Jeśli przejmujecie się natomiast czasem pracy na jednym ładowaniu, to możemy was uspokoić. Dopóki nie planujecie biegać maratonów czy iron-mana nie musimy się tym aż tak bardzo przejmować. Rzadko kiedy będziemy używali ich przez więcej niż dwie godziny, a na tyle wystarczy nam absolutnie każdy model.
Skoro mamy już solidne podstawy teoretyczne, to przejdźmy do naszego rankingu. Zobaczcie więc jak wybrać najlepsze słuchawki do biegania.
Najlepsze słuchawki do biegania – ranking
Zaprezentowane w tym rankingu słuchawki do biegania będą niemal z każdego segmentu cenowego, od tych najtańszych do tych niemal profesjonalnych. Z tego więc powodu, nie przydzielamy tutaj żadnych oficjalnych miejsc. Możecie czytać go w dowolnej kolejności. Zbyt ciężko porównać ze sobą modele, które dzieli niemal dwukrotna różnica w cenie.
PHILIPS TASN503
Philips TASN503 to nie do końca w ogóle słuchawki bezprzewodowe. Mówimy tutaj o tak zwanej konstrukcji hybrydowej. Obie słuchawki są połączone przewodem, ale ten nie wchodzi w żaden sposób do naszego odtwarzacza. Ma to jeden dość spory plus – praktycznie nie da się ich zgubić. Niestety są mimo wszystko nieco mniej wygodne.
Pod kątem samej specyfikacji to dość solidny model, choć może nie sprawdzić się w bardzo głośnym otoczeniu. Ich impedancja to 16 Ohm, a czułość jest na poziomie 95 dB. Pasmo przenoszenia to za to klasyczne 20 – 20000 Hz, więcej absolutnie nam nie potrzeba.
Philips TASN503 powinny wystarczyć nam na 6 godzin ciągłego słuchania muzyki, naładujemy je za to do pełna w niecałe dwie godziny. To dość dobry budżetowy model dla mniej wymagających użytkowników. Oczywiście, mają też wbudowany mikrofon.
Cena: 190 zł
Waga: 25 g
Pasmo przenoszenia: 20 – 20000 Hz
Czułość: 95 dB
Czas pracy na 1 ładowaniu: 6 h
Mikrofon: Tak
Aktywna redukcja szumów: Nie
Sprawdź: Słuchawki nauszne do 300 zł – najlepsze modele
Creative Outlier Air Sports
Marki Creative nie trzeba chyba przedstawiać absolutnie nikomu. Ich sprzęt audio na dobre zadomowił się już na rynku słynąc z dwóch ważnych cech: świetnych cen i dobrej jakości. Nie inaczej jest z tym modelem.
Outlier Air Sport to bardzo klasyczne prawdziwie bezprzewodowe słuchawki dokanałowe. Dzięki swojej konstrukcji nadają się jednak idealnie do uprawiania sportu. Są całkowicie wodoodporne i lekkie jak piórko – ważą jedynie 10 gramów. Producent chwali się przy okazji, że zastosował w nich wyjątkowo cienką, grafenową, membranę głośników.
Bardzo korzystnie wygląda również czas pracy na jednym ładowaniu – to aż 10 godzin. Futerał będący jednocześnie powebankiem pozwoli nam na to na trzykrotne naładowanie ich do pełna. To dobry wybór na dłuższą podróż.
Cena: 200 zł
Waga: 10 g
Pasmo przenoszenia: 20 – 20000 Hz
Czułość: 107 dB
Czas pracy na 1 ładowaniu: 10 h
Mikrofon: Tak
Aktywna redukcja szumów: Nie
Motorola Vervebuds 110
Motorola to marka, która raczej nie słynie ze sprzętu audio. A szkoda, ich słuchawki to naprawdę świetne, budżetowe produkty. Vervebuds 110 to najtańszy model w tym rankingu, mimo tego warto zwrócić na niego uwagę.
Pierwsze na co natychmiast zwrócimy uwagę, to ich bardzo nietypowy design. Słuchawki są naprawdę maleńkie, nie mają prawie w ogóle żadnej obudowy dookoła głośników. Ciężko w ogóle będzie zauważyć, że mamy je w uszach. Oczywiście idzie za tym rewelacyjna wręcz waga – to tylko 8 gramów. Uważajcie tylko, żeby ich nie zgubić.
Oprócz tego, sporym autem będzie wbudowany mikrofon i możliwość sterowania nimi zdalnie przy pomocy asystenta głosowego. Jedyny minus to nie najlepsza jakość dźwięku. Nie jest wcale zła, ale nie polecamy tego produktu melomanom którym zależy na idealnie brzmiącej muzyce.
Cena: 99 zł
Waga: 8 g
Pasmo przenoszenia: 20 – 20000 Hz
Czułość: 100 dB
Czas pracy na 1 ładowaniu: 4 h
Mikrofon: Tak
Aktywna redukcja szumów: Nie
Sprawdź: Słuchawki bezprzewodowe douszne do 200 zł – najlepsze modele
JBL Endurance Peak II
Skoro mówimy o słuchawkach, to nie może zabraknąć tutaj marki JBL, prawda? Endurance Peak II to model stworzony z myślą o uprawianiu sportu. Jego budowa jest jednak dość specyficzna – albo je pokochacie albo znienawidzicie, nie ma nic pomiędzy. Sporym plusem jest jednak to, że z pewnością nie wypadną nam z uszu.
Pod względem samej specyfikacji to naprawdę bardzo solidny model. Pasmo przenoszenia to standardowe 20-20000 Hz, a czułość jest na poziomie 93 dB. Na jednym ładowaniu możemy korzystać z nich do 6 godzin, a etui zapewni nam aż 4 ładowania.
JBL Endurance Peak II są kompatybilne z asystentem Google, Bixby i Siri. Wspierają również profile Bluetooth A2DP, HFP i AVRCP. Mimo wszystko, zawodzi tutaj jednak stosunek jakości do ceny – spokojnie mogłyby być o 25% tańsze.
Cena: 420 zł
Waga: 26 g
Pasmo przenoszenia: 20 – 20000 Hz
Czułość: 93dB
Czas pracy na 1 ładowaniu: 6 h
Mikrofon: Tak
Aktywna redukcja szumów: Nie
Jabra Elite Active 75t
Jabra Elite Active 75t to dość szczególny model w tym rankingu. Są to naprawdę świetne słuchawki sportowe i jednocześnie rewelacyjny sprzęt „na co dzień”. Jakość dźwięku jest na tyle dobra, że zadowoli każdego melomana. Ale to żadna niespodzianka, jeśli znamy inne produkty tej marki.
Sama specyfikacja nie jest wbrew pozorom jakoś bardzo zachwycająca. Pasmo przenoszenia to tradycyjne 20 – 20000 Hz, czułość jest na poziomie 102 dB a jednorazowe ładowanie wystarczy nam na 7,5 godzin słuchania muzyki. Prawdziwa siła tkwi tutaj w dodatkowych funkcjach.
Przede wszystkim mowa tutaj o niezwykle rozbudowanej aktywnej redukcji szumów. Po włączeniu opcji Hearthrough Jabra Elite Active 75t będą w stanie tłumić wszystkie standardowe odgłosy otoczenia, ale bardzo wyraźnie usłyszymy wszystkie nagłe hałasy takie jak krzyk czy klakson. To bardzo przydatna opcja, jeśli ćwiczymy na świeżym powietrzu. W środku znajdziemy też 4 mikrofony i pełne wsparcie dla asystentów głosowych. Niestety, nie są zbyt tanie.
Cena: 629 zł
Waga: 11 g
Pasmo przenoszenia: 20 – 20000 Hz
Czułość: 102 dB
Czas pracy na 1 ładowaniu: 7,5 h
Mikrofon: Tak
Aktywna redukcja szumów: Tak
Amazfit Powerbuds Racing
Wbrew temu co może zasugerować nam nazwa, Amazfit nie ma absolutnie nic wspólnego z Amazonem. To względnie nowy na rynku producent wearables specjalnie dla sportowców. Ich słuchawki do biegania Powerbuds Racing to jeden z lepszych wyborów na rynku.
Wiele osób szukających słuchawek do uprawiania sportu nie może się zdecydować, czy lepiej postawić na model z zaczepami czy bez. Tutaj ten problem przestaje istnieć – zaczepy są magnetyczne i w pełni demontowalne. Przy okazji, znajdziemy w nich też miernik tętna. Wspominaliśmy, że całość waży tylko 12 g?
Jedno naładowanie powinno wystarczyć nam na aż 8 godzin słuchania muzyki. Powerbank zwiększy ten czas do 24 godzin. To naprawdę świetny wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę, że mają też wbudowany kontroler dotykowy. To naprawdę świetny wybór w bardzo rozsądnej cenie.
Cena: 300 zł
Waga: 12 g
Pasmo przenoszenia: 20 – 20000 Hz
Czułość: 96 dB
Czas pracy na 1 ładowaniu: 8h
Mikrofon: Tak
Aktywna redukcja szumów: Tak
Jlab Epic Air Sport ANC
Jlab Epic Air Sport ANC to zdecydowanie słuchawki dla wymagających użytkowników. Przede wszystkim, głównym atutem jest tutaj doskonale działająca redukcja szumów, która często okazuje się niezbędna podczas biegania po mieście czy innych zatłoczonych miejscach.
Sama specyfikacja prezentuje się bardzo poprawnie. Mamy tutaj pasmo przenoszenia 20 – 20000 Hz, impedancję 32 Omy i 110 dB czułości. Raczej nie musimy się martwić, że słuchawki będą grały zbyt cicho lub niedokładnie. Oczywiście, nie zabrakło też wbudowane przy słuchawce mikrofonu typu MEMS.
Jedno naładowanie etui powinno wystarczyć nam na 55 godzin słuchania muzyki, z czego po 15 godzinach należy podładować same słuchawki. To doskonały wynik jak na tak niewielkie urządzenie!
Cena: 549 zł
Waga: 20 g
Pasmo przenoszenia: 20 – 20000 Hz
Czułość: 110 dB
Czas pracy na 1 ładowaniu: 15 h
Mikrofon: Tak
Aktywna redukcja szumów: Tak
Nura NuraLoop
Słuchawki do biegania NuraLoop to zdecydowanie produkt dla najbardziej wymagających użytkowników. Świadczy o tym również cena – kosztują aż 760 złotych. To dość dużo jak na ten segment. Wyraźnie wyróżniają się jednak doskonałą specyfikacją.
Przede wszystkim, mamy tutaj aktywną redukcję szumów i system automatycznego dostosowywania dźwięku do panujących warunków dookoła nas. Do tego, sama specyfikacja techniczna jest również bardzo imponująca. Średnica membrany to aż 8,6 milimetra – gwarantuje to dość dobry i czysty dźwięk. Szczególnie, jeśli jest on wspierany algorytmami.
Minusem dla niektórych użytkowników może być natomiast to, że słuchawki nie są prawdziwie bezprzewodowe – połączone są kablem. Jedno ładowanie akumulatora wystarczy na 16 godzin pracy, ale w sytuacji awaryjnej możemy użyć dołączonego magnetycznego kabla i korzystać z nich w trybie pasywnym.
Waga: 25 g
Pasmo przenoszenia: 20 – 20000 Hz
Czułość: brak danych
Czas pracy na 1 ładowaniu: 16 h
Mikrofon: Tak
Aktywna redukcja szumów: Tak
Shure Aonic 215 True Wireless Gen 2
Marki Shure nie trzeba chyba nikomu przestawiać. To jeden z najpopularniejszych producentów high-endowego sprzętu audio. Oczywiście, że w ich ofercie nie mogło zabraknąć słuchawek do biegania dobrej jakości.
Aonic 215 to dość klasycznej konstrukcji słuchawki prawdziwie bezprzewodowe wyposażone w dodatkowy zaczep za ucho. Dzięki temu, będą znacznie stabilniej trzymać się naszej głowy. Sama specyfikacja wygląda tutaj wzrowo. Mamy pasko przenoszenia od 21 do 17500 Hz (nie będzie to stanowiło żadnego problemu, dorosłe osoby raczej nie słyszą już dźwięków powyżej 15000 Hz) impedancję 20 Om i czułość 107 dB. Nie zabrakło też aktywnej redukcji szumów oraz akumulatora pozwalająca na 8 godzin słuchania muzyki. Dołączone etui pozwoli za to naładować je czterokrotnie.
Przewagą Aonic z pewnością jest doskonała jakość dźwięku. Urządzenie wspiera kodeki aptX, AAC i SBC. Do tego mamy też dostęp do aplikacji ShurePlus Play zawierającej korektor i tryb środowiska.
Waga: 21 g
Pasmo przenoszenia: 21 – 17500 Hz
Czułość: 107 dB
Czas pracy na 1 ładowaniu: 8 h
Mikrofon: Tak
Aktywna redukcja szumów: Tak
Sennheiser SPORT
Sennheiser to kolejna doskonale znana na rynku audio firma. Z ich produktów korzystają zarówno amatorzy jak i profesjonaliści na całym świecie. Ich model Sport to doskonała propozycja dla osób ceniących sobie aktywność fizyczną. To doskonałe słuchawki do biegania w dość rozsądnej cenie.
Przede wszystkim, mamy tutaj świetne 7-milimetrowe przetworniki TrueResponse dość dobrze oddające brzmienie wszystkich instrumentów. Dodatkowo jest też tryb EQ pozwalający na dostosowanie dźwięku do naszych potrzeb.
Pojedyncze naładowanie akumulatora wystarczy nam na 9 godzin słuchania muzyki, a korzystając z etui zwiększymy go aż do 27 godzin. Miłym dodatkiem są również gumki słuchawek w rozmiarze S M I L i zaczepy pozwalające na lepsze dopasowanie.
Waga: 14 g
Pasmo przenoszenia: 5 – 21000 Hz
Czułość: brak danych
Czas pracy na 1 ładowaniu: 8 h
Mikrofon: Tak
Aktywna redukcja szumów: Nie
Sprawdź też:
Jak wybrać odpowiedni powerbank? Najważniejsze parametry
Jak wybrać dobre słuchawki? Na co trzeba zwrócić uwagę?
#materiałreklamowy