• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Słuchawki to sprzęt, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie nawet życia. Nie tylko okazują się niezastąpione w grach komputerowych czy pracy, ale przede wszystkim umilają nam dni muzyką. Podpowiadamy więc, jak wybrać dobre słuchawki i na co zwrócić szczególną uwagę.

Jak wybrać dobre słuchawki? Nauszne, czy może douszne?

Pierwsze i najpopularniejszy pytanie to oczywiście to, czy wybrać słuchawki nauszne czy może jednak douszne. Nie ma tutaj jednak jedynej słusznej odpowiedzi, obie konstrukcje mają swoje liczne zalety jak i wady. Przedstawimy wam więc pokrótce, czego możemy spodziewać się po każdym z tych modeli.

Słuchawki douszne – wady i zalety

Słuchawki dokanałowe

Słuchawki douszne to oczywiście znacznie popularniejszy wybór. Nic dziwnego, można z łatwością schować je do torebki, plecaka czy nawet kieszeni. Niewątpliwie ich największym plusem jest właśnie olbrzymia mobilność.

Wielu użytkowników docenia również ich wygodę, ich dłuższe noszenie nie powoduje zbyt dużego dyskomfortu czy zmęczenia. Dodatkowo, możemy bez przeszkód się w nich położyć – nawet na boku. Jest to więc idealny wybór dla tych, którzy lubią zasypiać przy muzyce czy podcastach.

Słuchawki douszne są w dodatku niezastąpione w jednej dziedzinie – sporcie. Ich lekkość jest tutaj olbrzymim autem dla wszystkich biegaczy czy rowerzystów.

Niestety, coś za coś – douszny sprzęt grający nie może najczęściej pochwalić się zbyt dobrą jakością muzyki. Miniaturowe głośniki, nigdy nie zastąpią tych nieco bardziej pełnowymiarowych. Jeśli bardziej niż na mobilności, zależy nam na jakości dźwięku powinniśmy niestety poszukać innych słuchawek.

Pewnym obejściem tego problemu mogą być za to słuchawki dokanałowe. Umieszczane są one znacznie głębiej, bo już w samym kanale ucha. Dzięki temu znacznie lepiej izolują dźwięki otoczenia i zamykają niemal całe ucho. Przekłada się to na lepsze doznania dźwiękowe.

Dousznych, a tym bardziej dokanałowych słuchawek nie poleca się jednak osobom, które lubią długo słuchać muzyki i korzystają z nich niemal każdego dnia. Na dłuższą metę są niestety bardzo szkodliwe dla naszego słuchu. Nie wierzycie? Zapytajcie każdego laryngologa!

Zobacz: Jak wybrać bezprzewodowy głośnik Bluetooth?

Słuchawki nauszne – jakość kosztem mobilności

W opozycji do słuchawek dousznych stoją oczywiście te nauszne. Jak nietrudno się domyśleć, tracimy tutaj dość mocno naszą mobilność. Większości modelów nie włożymy nawet do niewielkiej torebki, a co dopiero do kieszeni. Oczywiście, możemy nosić je założone na szyi, ale nie każdemu pasuje takie rozwiązanie.

Niestety, słuchawki nauszne zupełnie nie sprawdzają się przy uprawianiu sportu, są zwyczajnie za duże i ciężkie, aby było to komfortowe. W dodatku, z pewnością nie uda nam się z nimi zasnąć czy nawet zrelaksować na łóżku.

Niemniej, słuchawki nauszne nie mają sobie żadnych równych, jeśli chodzi o jakość dźwięku. Najlepsze modele to często sprzęt studyjny, cechujący się niemal zerowymi zniekształceniami. Możliwości są tutaj naprawdę nieograniczone.

Jakie słuchawki nauszne wybrać – otwarte czy zamknięte? A może półotwarte?

Jak wybrać dobre słuchawki, otwarte czy zamknięte?

Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że słuchawki nauszne również mają swoje podtypy, wyróżniamy kolejno słuchawki otwarte, półotwarte i zamknięte.

Modele otwarte, mają (jak sama nazwa zresztą wyraźnie na to wskazuje) otwartą muszlę, czyli ich tył. Powietrze poruszane przez membranę głośnika może więc swobodnie przez nie przepływać. Dzięki temu, są najlżejsze ze wszystkich nausznych rozwiązań oraz cechuje je bardzo duży komfort noszenia.

Przekłada się to również bardzo dobrze na samą jakość dźwięku, zniekształcenia są bardzo słabe, a sama muzyka klarowna i czysta. Niestety mają przy tym również dwie zasadnicze wady: bardzo słabo tłumią dźwięki otoczenia i są po prostu głośne – każdy będzie słyszał czego akurat słuchamy.

W opozycji stoją słuchawki zamknięte, w tych modelach głośnik jest szczelnie otoczony obudową. Siłą rzeczy są więc nieco cięższe i na dłuższą metę mniej komfortowe – całkowicie tracimy możliwość wentylacji uszu. Dodatkowo, dźwięk jest nieco bardziej zniekształcony między innymi przez to, że membrana głośnika napotyka większe ciśnienie.

Niemniej, słuchawki zamknięte nie mają sobie równych, jeśli chodzi o izolację od otoczenia, szczególnie jeśli mają dodatkowo wbudowaną aktywną redukcję szumów. Są też popularnym wyborem wśród miłośników basowych brzmień – niskie dźwięki są w nich znacznie pełniejsze i mocniejsze.

Jeśli po przeczytaniu powyższych opisów, nie możecie zdecydować który model będzie dla was odpowiedniejszy – wybierzcie słuchawki półotwarte. Jest to idealny kompromis pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Cechuje je konstrukcja podobna do słuchawek otwartych, jednak ze znacznie mniejszym lub pokrytym materiałem prześwitem.

Jak wybrać dobre słuchawki? Z kablem czy bezprzewodowe?

Apple Airpods

Bardzo popularny dylemat, na który natrafiają użytkownicy szukający nowych słuchawek, to to czy wybrać model bezprzewodowy czy może jednak tradycyjny z kablem. Jak się okazuje, nie ma tutaj niestety takiej prostej i oczywistej odpowiedzi.

Oczywiście, że znacznie bardziej kuszące są słuchawki bezprzewodowe, są przecież dużo wygodniejsze i mobilniejsze. Nie musimy przejmować się poplątanymi kablami czy co znacznie ważniejsze – ich przerwaniem. A to właśnie urwany kabel bądź ułamana wtyczka jack najczęściej niszczą nasze słuchawki.

Niemniej, musimy pamiętać o ich regularnym ładowaniu, co może być problematyczne na przykład w podróży. Dodatkowo, choć nie jest to ogólna zasada, transmisja bezprzewodowa może powodować gorszą kompresję dźwięku, a co za tym idzie, obniżyć jego jakość. Problem ten dotyczy w szczególności najtańszych modeli.

Idealnym wyborem są jednak słuchawki łączące te dwie cechy, czyli takie które mogą pracować zarówno jako bezprzewodowe, jak i w trybie pasywnym przy pomocy kabla mini jack. Odpinany kabel to również olbrzymia zaleta pod kątem ich trwałości – jeśli się popsuje wystarczy, że go wymienimy.

Zobacz: Test routera – jak sprawdzić swoje urządzenie?

Co to jest impedancja?

Skoro znamy już podstawowe różnice w budowie i rodzajach dostępnych słuchawek, przejdźmy do ich parametrów. Jednym z ważniejszych z nich jest impedancja. Pod tym terminem kryje się po prostu to, jaki opór elektryczny stawiają cewki głośników. Przekłada się to bezpośrednio na głośność i czystość dźwięku.

Zasada jest tutaj bardzo prosta – im wyższa impedancja tym czystszy dźwięk. Dla słuchawek dousznych za standard przyjmuje się wartości pomiędzy 16 a 32 Ohm. Dla nausznych, a w szczególności otwartych nieco odpowiedniejsze są odrobinę wyższe wartości.

Warto jednak pamiętać, że wyższa impedancja przekłada się również na to, że słuchawki będą cichsze. Jeśli słuchamy najczęściej muzyki z naszych telefonów, nie przekraczajmy wspomnianych 32 Ohmów – smartfony nie mają aż takiej mocy i muzyka może być zwyczajnie zbyt cicha. Jeśli dysponujemy jednak sprzętem muzycznym o większej mocy, chociażby takim z dobrym przedwzmacniaczem, możemy śmiało pokusić się nawet o 64 Ohmy.

Impedancja nie ma jednak aż tak dużego znaczenia w słuchawkach bezprzewodowych – mają one własny wzmacniacz, całkowicie niezależny od źródła audio.

Czy koniecznie potrzebujemy dużego pasma przenoszenia dźwięków?

Kolejny niezwykle istotny parametr to pasmo przenoszenia dźwięków. Za odpowiedni przedział przyjmuje się tutaj wartości od 20 do 20000 Hz. Powód jest bardzo prosty – są to ludzkie granice słyszalności, wszystkie dźwięki powyżej 20 tys. (a w większości przypadków nawet powyżej 18 tys.) Hz są dla nas całkowicie niesłyszalne. Swoje własne granice słyszalności możecie bardzo łatwo sprawdzić online.

Niemniej, niektóre słuchawki mają często znacznie większe pasmo przenoszenia dźwięków. Najczęściej świadczy to po prostu o bardzo dobrej jakości użytych głośników. Miejmy jednak na uwadze, że nie jest to wcale zbyt przydatne dla samych użytkowników – i tak nie usłyszymy różnicy.

Zobacz: Jaka drukarka do zdjęć z telefonu? Najlepsze modele

Jak wybrać dobre słuchawki? – zwróć uwagę na czułość

Ostatni ważny parametr, który musimy wziąć pod uwagę to czułość (lub też jak niektórzy ją nazywają – skuteczność). To prawdopodobnie najprostszy parametr – im większy tym nasze słuchawki będą w stanie grać głośniej bez zniekształcenia dźwięku.

Warto zainteresować się tutaj urządzeniami, mającymi przynajmniej 110 dB czułości. W innym wypadku, mogą okazać się dla nas odrobinę za ciche. Pamiętajmy jednak, żeby nie słuchać zbyt długo muzyki głośniejszej niż 96 dB – możemy w ten sposób bardzo łatwo uszkodzić sobie słuch.

Najważniejsze przy wyborze słuchawek to jednak określenie czego właściwie potrzebujemy. Oczywiście, że do uprawiania sportu postawimy na małe, dokanałowe i bezprzewodowe urządzenie. Prawdziwi audiofile będą preferowali jednak potężne otwarte słuchawki z kablem mini jack. Niemniej, wiecie już na co zwrócić uwagę i jak wybrać dobre słuchawki, udanych zakupów!

Zobaczcie też nasze inne poradniki:
Transmiter FM – jak wybrać? Przykładowe modele
Jak wydać swoją książkę na Amazon KDP? Rady i wskazówki

 

5/5 - (1 vote)