• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Czy składany smartfon to dobry wybór? Podpowiadamy jaki model wybrać i na co koniecznie zwrócić uwagę.

Smartfon składany czy może rozkładany?

Składany smartfon

Składane smartfony możemy znaleźć w tak naprawdę dwóch wariantach – rozkładanym i składanym. W przypadku tego pierwszego, telefon ma normalne wymiary, ale po rozłożeniu zmienia się w miniaturowy tablet. To doskonały wybór, jeśli zależy wam na maksymalnie dużym ekranie.

W opozycji stoją smartfony rozkładane, przypominające swoim działaniem stare telefony z klapką. W tym przypadku ekran nigdy nie będzie większy niż ten w standardowym telefonie. Po złożeniu ma on jednak bardzo niewielkie rozmiary.

Na potrzeby tego artykułu będziemy jednak używać terminu składany smartfon w obu tych przypadkach.

Sprawdź: Jak dbać o baterię w telefonie? – 10 prostych kroków

Czy składany smartfon to dobry wybór? Największe wady oraz zalety

Huawei p50 Pocket

Składane smartfony pojawiły się na rynku dość niedawno, ale bardzo szybko wzięły go szturmem. Prawie każdy największy producent ma już w swojej ofercie przynajmniej jeden model, albo zapowiedział, że już wkrótce takowy się pojawi. Czy jest to jednak produkt, którym powinien zainteresować się przeciętny użytkownik? Cóż, to zależy w dużej mierze od tego, czego oczekujemy po naszym smartfonie!

Jak każdy produkt, składany smartfon ma swoje wady oraz zalety. Niestety, bardzo ciężko jest określić, które przeważają nad którymi. Wszystko zależy tutaj od waszych oczekiwać i sposobów w jakie na co dzień wykorzystujecie swoje telefony.

Sprawdź: Jaki smartfon do 2000 zł?

Największe zalety składanych telefonów

składany smartfon

Na samym początku skupmy się na pozytywach. Dlaczego warto kupić składany smartfon? To bardzo proste – zapewniają nam one dużo większe możliwości. W przypadku telefonów rozkładanych mamy do dyspozycji ekran o przekątnej zarezerwowanej dotychczas tylko i wyłącznie dla mniejszych tabletów. Mimo to, urządzenie zmieści się bez najmniejszego problemu w naszej kieszeni. To niesamowicie wygodne rozwiązanie.

Smartfony składane oferują nam za to o wiele większą mobilność. Po złożeniu, urządzenie jest naprawdę niewielki i zmieści się do każdej kieszeni czy też nawet najmniejszej torebki. Jego rozłożenie sprawia, że możemy cieszyć się za to telefonem o standardowych wymiarach.

Nie możemy również zapominać, że składane smartfony to najczęściej produkty flagowe. Oznacza to, że znajdziemy w nich po prostu doskonałą specyfikację. To bardzo wydajne i szybkie urządzenia, które dodatkowo oczarują nas możliwościami fotograficznymi.

Dlaczego nie – czyli największe wady

składany smartfon

Źródło: Youtube: JerryRigEverything’s

Niestety, nie wszystko jest aż tak piękne jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Podstawowy problem jest tutaj jeden – szkło się nie zgina! Oznacza to, że składany ekran wykonany jest z tworzywa sztucznego, które w żaden sposób nie może dorównać szkłu pod względem wytrzymałości. W przypadku Gorilla Glass mówimy najczęściej o twardości 6-7 w skali Mohsa. Rozkładany ekran nie przekroczy nigdy 3 – możemy więc zarysować go nawet zbyt mocnym dociśnięciem naszego paznokcia.

Dodatkowo, musimy mieć na uwadze, że zawiasy nie są wcale zbyt trwałym elementem. Producenci dokładają wszelkich starań, aby maksymalnie zwiększyć ich żywotność i często jest ona naprawdę imponująca. Wciąż jest to jednak dodatkowy element mechaniczny narażony na obciążenia.

Trzecia wada jest już bardzo prosta i jest nią cena. Składane smartfony są zwyczajnie drogie i ciężko tego nie zauważyć.

Jaki składany smartfon wybrać? Najlepsze modele

Wiecie już z czym wiąże się kupno składanego smartfona. Na jakie modele warto jednak szczególnie zwrócić uwagę?

Samsung Galaxy Z Fold 4

Galaxy Z Fold 4

Na rynku składanych smartfonów król jest tylko jeden i jest nim oczywiście model Samsunga, prekursora całego trendu. Galaxy Z Fold 4 to potężny, rozkładany telefon, który po prostu oczarowuje nas swoimi możliwościami.

Przede wszystkim, mamy tutaj wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,2 cala i drugi, składany wyświetlacz o przekątnej 7,6 cala z adaptacyjną częstotliwością odświeżania obrazu od 1 do 120 Hz. Całość napędza doskonały procesor Snapdragon 8+ Gen 1 wspierany przez 12 GB pamięci RAM i nawet do 1 TB pamięci wbudowanej, zależnie od konfiguracji.

Oczywiście, do dyspozycji mamy też potężny zestaw aparatów w konfiguracji 50 + 12 + 12 Mpix. Największy problem to cena – zapłacimy za niego 7 tysięcy złotych w najsłabszej konfiguracji.

Zobacz: Jaki smartfon do 1500 zł?

Huawei P50 Pocket

Huawei P50 Pocket

Huawei P50 Pocket to bardzo niewielki i elegancki składany smartfon, który doskonale zmieści się w damskiej torebce. Producent postawił tutaj na dość innowacyjny design – do dyspozycji mamy jedynie składany ekran oraz maleńki, okrągły wyświetlacz OLED do odczytywania powiadomień.

Po rozłożeniu do dyspozycji mamy dość duży ekran o przekątnej 6,9 cala. Sercem modelu Huawei P50 Pocket jest procesor Snapdragon 888 wspierany przez 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wbudowanej. Do tego mamy też zestaw aparatów 40 + 32 + 13 Mpix.

Oczywiście, wada jest tutaj bardzo prosta – to smartfon Huawei, a zatem pozbawiony dostępu do usług Google. Zapłacimy za niego około 4 tysięcy złotych.

Motorola Razr 2022

Motorola Razr

Razr 2022 to jeden z najnowszych smartfonów Motoroli. To bardzo ciekawy składany model wyposażony w dwa ekrany – zewnętrzny o przekątnej 2,7 cala i rozkładany o przekątnej 6,7 cala o odświeżaniu 144 Hz. Sercem tego modelu jest procesor Snapdragon 8+ Gen 1 wspierany przez 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wbudowanej.

Olbrzymim atutem jest tutaj bardzo mocna bateria wystarczająca na prawie dwa dni pracy. Dodatkowo, smartfon robi naprawdę świetne zdjęcia, pomimo tego, że konfiguracja aparatów to jedynie 50 + 13 Mpix. Zapłacimy za niego 6 tysięcy złotych.

Sprawdź: Smartfon z dobrym aparatem – na co zwrócić uwagę?

Samsung Galaxy Z Flip 4

Galaxy Z Flip 4

Z Flip 4 to składany smartfon najnowszej generacji od Samsunga. Co ciekawe, kupimy go w bardzo atrakcyjnej cenie – w niektórych sklepach kosztuje już mniej niż 4 tysiące złotych, co czyni go naprawdę bardzo atrakcyjnym produktem.

Przede wszystkim, mamy tutaj dwa ekrany – podwójny panel AMOLED o łącznej przekątnej 6,7 cala oraz ekran zewnętrzny AMOLED 1,9”. Całość napędza procesor Snapdragon 8+ Gen 1 wspierany przez 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wbudowanej.

Sporym atutem jest tutaj po prostu duża wytrzymałość. Nie jest to telefon, który zbyt łatwo popsujemy. W dodatku, jest też w pełni wodoodporny.

Oppo Find N

Oppo Find N

Oppo Find N to bardzo ciekawy rozkładany smartfon znanego chińskiego producenta napędzany przez procesor Snapdragon 888 wspierany przez 12 GB pamięci RAM. Zewnętrzny ekran ma przekątną 5,5″ a po rozłożeniu otrzymujemy dostęp do panelu 7,1”.

Bardzo dobre wrażenie robi też świetny zestaw aparatów. Rozczarowuje z kolei dość slaby akumulator 4400 mAh. Niestety, Oppo Find N nie jest przeznaczony na rynek europejski. Oznacza to, że kupimy go jedynie na Aliexpress za 7 tysięcy złotych.

Zobacz też:
Jaki procesor mobilny wybrać? Najlepsze procesory do smartfona
Megapiksele w aparacie w telefonie – ilu tak naprawdę potrzebujemy?

Oceń ten post