Jeździcie często na rowerze lub hulajnodze? W tym artykule wytłumaczymy, dlaczego jazda w kasku jest taka ważna oraz jaki model warto kupić.
Spis treści
Czy kask jest obowiązkowy dla rowerzystów?
Na samym początku skupmy się na aspekcie prawnym – czy rowerzysta lub osoba jadąca hulajnogą ma obowiązek nosić kask? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i brzmi „niestety nie”. Polskie prawo w żaden sposób nie narzuca nam obowiązku noszenia kasku, co wielu profesjonalnych kolarzy uznaje za bardzo poważny błąd. W dodatku, mają tutaj 100% racji.
Co więcej, prawo nie reguluje również konieczności noszenia kasku przez dzieci, tak jak zdarza się to często w innych krajach. Niestety, wydaje się to niezwykle nierozsądne. Szczególnie, jeśli poruszamy się drogami, po których jeżdżą również samochody.
Oczywiście, przepisy nie narzucają również konieczności noszenia kasku osobom poruszającym się za pomocą hulajnogi. Zarówno tej tradycyjnej jak i elektrycznej. Czy oznacza to zatem, że nie powinniśmy nosić kasku? Absolutnie nie! Dobrej jakości kask to coś co może realnie uratować nam życie.
Dlaczego jazda w kasku jest aż tak ważna?
Zarówno na rowerze jak i na hulajnodze elektrycznej poruszamy się często z dość dużą prędkością. Nikogo nie zaskakują raczej wyniki rzędu 30 kilometrów na godzinę. Kierowcy samochodu mają jednak znacznie lepszą ochronę – od tego jest przecież zderzak i poduszka powietrzna. Rowerzysta nie może liczyć na takie wsparcie.
Drobne wypadki na rowerze czy hulajnodze nie są niczym niezwykłym. Każdy przeżył przecież w swoim życiu przynajmniej jedną czy dwie „wywrotki”. Wystarczy chwila nieuwagi, dziura w drodze, zbyt wysoki krawężnik czy nawet nieostrożny pieszy, aby się przewrócić. To co może nam się stać zależy oczywiście od prędkości oraz tego czy mamy kask.
Otarcia, siniaki czy porwana odzież to zdecydowanie najlepszy scenariusz. Nie jest to przecież nic co nie zagoi się w ciągu tygodnia. Rowerzyści i użytkownicy hulajnóg są jednak narażeni na poważniejsze obrażenia. Możemy przecież złamać sobie rękę czy nogę a to oznacza przynajmniej miesiąc w niekomfortowym gipsie.
Najgorsze są jednak obrażenia głowy. O ile ręce czy nogi goją się dość szybko to tutaj możemy nabawić się już trwałego urazu, który na stałe zmniejszy komfort naszego życia. Mocne uderzenie w głowę może spowodować przecież poważne problemy neurologiczne takie jak chociażby szumy uszne, częściowy paraliż czy nawet całkowitą utratę kontroli nad swoich ciałem. Dobrej jakości kask rowerowy skutecznie chroni nas przed tak poważnymi konsekwencjami.
Badania dowiodły również, że kask rowerowy zmniejsza ryzyko urazu głowy aż o 48%! Dodatkowo, zmniejsza on ryzyko ciężkiego urazu głowy o 60%. Kolejno, zmniejsza on również ryzyko wystąpienia obrażeń twarzy o 23%. Nikt nie chciałby wybić sobie przecież zęba czy złamać nos.
Czy kask może nam zaszkodzić?
Czasami w internecie możemy natknąć się na teorie na temat tego, że kask może być dla nas szkodliwy. Niektórzy zwolennicy tej teorii powołują się na to, że rzekomo zwiększa on szansę na uszkodzenie kręgów szyjnych lub nawet całego kręgosłupa. Oczywiście, takie teorię należy wsadzić między bajki. Mają one tyle samo sensu co stwierdzenie, że w samochodzie nie warto zapinać pasów.
Badania dowiodły niejednokrotnie, że noszenie kasku w żaden sposób nie zwiększa ryzyka urazu kręgosłupa podczas wypadku. Jest to ogólnie przyjęty konsensus, z którym zgadzają się lekarze, naukowcy oraz inżynierowie.
Czeski lekarz Jan Zmolik pracujący na oddziale ortopedii i traumatologii wprost mówi, że bardzo nie lubi widzieć rowerzystów bez kasku a sam zakłada go nawet kiedy jedzie na rowerze do najbliższego sklepu. Widział po prostu zbyt wiele wypadków, w których brak kasku okazał się tragiczny w skutkach. Nie widział jednak ani jednego, w którym to kask odpowiedzialny był za uraz.
Jak wybrać dobry kask?
Wiemy już, dlaczego jazda w kasku na rowerze jest taka ważna. Pozostaje wybrać nam zatem odpowiedni kask. Zdecydowanie nie jest to coś na czym warto mocno oszczędzać. W końcu zależy od tego nasze życie i zdrowie.
Jeśli poruszacie się głównie po ścieżkach rowerowych to dobrym wyborem będzie nieco tańszy, ale wciąż bardzo bezpieczny model, czyli ALPINA MTB17. Całość wykonana jest z wytrzymałego materiału HI-EPS, pokrytego powłoką Ceramic Shell. Konstrukcja może przyjąć na siebie bardzo mocne uderzenie bez ryzyka pęknięcia. Wysoki daszek dobrze chroni naszą twarz, a konstrukcja typu Inmold dba o odpowiednią przewiewność.
Użytkownikom jeżdżącym często po drogach (zarówno leśnych jak i samochodowych) polecamy natomiast kas Alpina Mythos 3.0. To niezwykle wytrzymały, lekki oraz wygodny produkt stworzony w Niemczech z myślą o bezpieczeństwie użytkowników. Mamy tutaj konstrukcję typu Inmold, tworzywo Hi-EPS oraz doskonale widoczny na drogach kolor.
Jeśli chcecie zadbać natomiast o bezpieczeństwo swoich dzieci do świetnym wyborem będzie aerodynamiczny kask Alpina Gamma 2.0. Jest on nie tylko bardzo wytrzymały, ale również wygodny w dopasowaniu. Alternatywnym wyborem może być również nieco bardziej chłopięcy kask Hornit Shark.
Jakie inne akcesoria przydadzą się rowerzystom?
Wiemy już, dlaczego jazda w kasku jest ważna oraz jaki model wybrać. Co jednak z pozostałymi akcesoriami? Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Każdy rower musi mieć światła pozycyjne przednie i tylne, tylne światło odblaskowe. Wynika to bezpośrednio z przepisów prawa i jest obowiązkiem każdego rowerzysty.
Kolejno, warto zadbać o naszą wygodę. Doskonałym dodatkiem będzie tutaj torba rowerowa, szeroki błotnik oraz uchwyt na bidon. Zapewnijmy też sobie komfort w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji. Dobrym wyborem będzie tutaj uniwersalny zestaw kluczy pozwalający nam na sprawną regulację elementów czy pompka ręczna – niezastąpiona w przypadku braku powietrza w kole.
Koniecznie sprawdźcie też pozostałe akcesoria dostępne w sklepie Sferis.pl. Z pewnością znajdziecie tam coś dla siebie.
Zobacz też:
Jak podłączyć wideorejestrator samochodowy? Najlepsze i sprawdzone sposoby
Ranking rowerów spinningowych – [TOP 5]
Domowa siłownia – rower stacjonarny OVICX Q200B
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.