Intel zaprezentował absolutną nowość, czyli układ Tunnel Falls. To 12-kubitowy układ kwantowy, który dostępny będzie dla zewnętrznych partnerów badawczych.
Komputery kwantowe to temat, który od dawna interesuje wielu badaczy. Nic zresztą dziwnego, ich możliwości są po prostu niesamowite. Przede wszystkim chodzi tutaj o szybkość. Coś, co normalny komputer zrobiłby w setki lat, model kwantowy rozwiąże w kilka minut. Problem w tym, że nie do końca rozumiemy jeszcze ich działanie.
Intel zapowiedział tymczasem coś naprawdę innowacyjnego, czyli układ Tunnel Falls. To 12-kubitowy chip, który dostępny będzie dla zewnętrznych partnerów badawczych. Warto tutaj wspomnieć być może czym jest kubit. Tradycyjna informatyka wykorzystuje do zapisu informacji bity – mogą przyjąć one wartość 0 lub 1. Kubit jest tymczasem nieco bardziej skomplikowany – znajduje się w superpozycji kwantowej. Oznacza to, że przybiera jednocześnie wartości 0 oraz 1. Trochę ciężko to sobie wyobrazić, ale dość dobrze obrazuje to eksperyment myślowy kota Schrödingera – kubity to właśnie te koty.
Tunnel Falls produkowany jest na płytkach o średnicy 300 mm w technologii EUV, czyli w litografii w ekstremalnym ultrafiolecie. Co ciekawe, na jednej płytce udało się zmieścić aż 24 tysiące chipów – powierzchnia jednego z nich to zaledwie 3 milimetry kwadratowy. W porównaniu do podobnych rozwiązań jest to absolutny rekord miniaturyzacji. Partnerzy badawczo-rozwojowi otrzymają nowe układy, aby móc bez przeszkód pracować nad swoimi badaniami, zamiast skupiać się na opracowywaniu samych chipów. To krok w świetnym kierunku – po co wymyślać koło na nowo, skoro nie mamy jeszcze wozów?
Zobacz też:
IBM ogłasza kolejny przełom w dziedzinie komputerów kwantowych
Intel wycofuje kartę Arc A770 Limited Edition rok po premierze
Intel zainwestuje w Polsce 4,6 mld dolarów w nowy zakład