Nożyce do żywopłotu to narzędzia, które bardzo często okazują się całkowicie niezbędne przy pielęgnacji ogrodów, a także ogródków działkowych. Tego typu sprzęty są bowiem funkcjonalne i praktyczne, dzięki czemu sprawdzają się przede wszystkim w celu przycinania krzewów, ale nawet i drzew. Wybór odpowiednio dopasowanych nożyc do żywopłotu nieraz może jednak stać się odrobinę utrudniony, gdyż obecny rynek urządzeń z tej kategorii jest stosunkowo mocno rozbudowany. Ponadto wyróżnia się co najmniej kilka odmiennych rodzajów nożyc, które to różnią się między sobą wieloma cechami. Dlatego też podpowiadamy, jak wybrać możliwie najlepszy model, który spełni wszystkie kluczowe wymagania użytkowników.
Zobacz również: Czy zbierać liście z trawnika? Urządzenia do zbierania liści i trawy
Spis treści
Nożyce do żywopłotu – rodzaje
Nożyce do żywopłotu dzielą się na kilka odmiennych rodzajów, wśród których wyróżnia się chociażby modele ręczne, elektryczne, akumulatorowe, czy też spalinowe. Ponadto na rynku dostępne są również nożyce na wysięgniku, zwane także teleskopowymi.
Nożyce ręczne
To narzędzia dedykowane zasadniczo jedynie do sporadycznego przycinania roślin, gdyż nie należą one do nadmiernie wygodnych w użytkowaniu. Ponadto praca z nożycami ręcznymi wymaga również stosunkowo dużo siły, a do tego jest czasochłonna. Tego typu sprzęty umożliwiają jednak szybkie i dokładne przycięcie pojedynczych pędów lub gałązek, a także wprowadzanie drobnych poprawek w kształcie danych roślin. Takie narzędzia niezbyt dobrze sprawdzają się natomiast w trakcie przycinania oraz formowania dużych żywopłotów.
Elektryczne nożyce do żywopłotu
Modele elektryczne to jeden z podrodzajów nożyc mechanicznych. Tego typu sprzęty są prawdopodobnie najpopularniejszym rozwiązaniem do użytku domowego, gdyż cechują się one przystępnymi cenami, a także dużą funkcjonalnością. Wśród zalet nożyc elektrycznych należy wyróżnić także lekką i poręczną konstrukcję, łatwą obsługę, ale i stosunkowo cichą pracę. Co więcej, umożliwiają one szybkie, a zarazem dokładne cięcie, przez co sprawdzają się nawet w przypadku gęstych i dużych żywopłotów.
Tym, co może jednak okazać się odrobinę problematyczne, jest konieczność podłączenia nożyc elektrycznych do gniazdka lub przedłużacza. Takie sprzęty są bowiem zasilane sieciowo, przez co ich użytkowanie nieraz może być utrudnione. Ponadto kabel jest również w stanie niejednokrotnie blokować ruchy użytkownika, ale i uniemożliwiać dotarcie do najbardziej oddalonych zakątków ogrodu. Jednocześnie należy także zaznaczyć, że narzędzia z tej kategorii nie mogą być używane na mokrych lub wilgotnych roślinach, gdyż stwarza to ryzyko porażenia prądem.
Akumulatorowe nożyce do żywopłotu
Nożyce akumulatorowe to wygodniejsza alternatywa modeli elektrycznych. Tego typu narzędzia są zasilane wydajnymi bateriami, dzięki którym uciążliwy kabel odchodzi w zapomnienie. Ponadto praca z nożycami akumulatorowymi przebiega łatwo, wygodnie i całkowicie bezproblemowo.
Zasadniczo rzecz biorąc – jedyną poważną wadą modeli z tej kategorii okazuje się ograniczony czas pracy. I choć przedział ten może być wyjątkowo zróżnicowany, przeważnie nożyce akumulatorowe są w stanie działać przez około 40-60 minut, po czym konieczne będzie ponowne naładowanie baterii. I choć w przypadku małych lub standardowych ogrodów będzie to w pełni wystarczające, tak właściciele dużych, gęstych i rozległych żywopłotów mogą być zmuszeni do rozłożenia swojej pracy na dłuższy czas. Rozwiązaniem tego problemu może jednak okazać się zakup dodatkowego akumulatora, którym zastąpi się rozładowaną baterię, gdy zajdzie taka konieczność.
Spalinowe nożyce do żywopłotu
Nożyce spalinowe to sprzęty wyposażone w silnik, dzięki któremu są w stanie pracować nawet przez wyjątkowo długi czas bez przerwy. Tego typu narzędzia są jednak dedykowane przede wszystkim profesjonalistom, gdyż stosuje się je głównie w pielęgnacji parków, sadów, a także wyjątkowo dużych ogrodów lub ogródków działkowych.
I choć warianty spalinowe gwarantują wydajną, a zarazem szybką pracę, mogą one okazać się ciężkie, hałaśliwe, a także szkodliwe dla środowiska. Generowane spaliny z pewnością nie będą również przyjemne do wdychania, dlatego też do użytku domowego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazują się wspomniane powyżej warianty.
Nożyce teleskopowe (na wysięgniku)
Podobnie jak nożyce spalinowe, modele teleskopowe przeważnie wykorzystywane są przez profesjonalistów. Służą one przede wszystkim do bezproblemowego przycinania wysokich drzew, czy też rozrośniętych żywopłotów, bez konieczności korzystania z drabiny lub nawet unoszenia rąk w górę. Wysięgnik umożliwia bowiem zwiększenie zasięgu nożyc aż o 2,5 m.
W obrębie nożyc teleskopowych można wyróżnić zarówno modele ręczne, jak i mechaniczne – w tym chociażby akumulatorowe, które okazują się prawdopodobnie najlepszym możliwym rozwiązaniem w tej kategorii. Przy zakupie należy jednak uwzględnić takie cechy, jak chociażby obrotowa głowica, która daje możliwość przycinania roślin pod różnymi kątami. Ważnym aspektem będzie również wygodny uchwyt, dzięki któremu użytkowanie sprzętu nie stanie się nadmiernie wyczerpujące.
Sprawdź: Najlepsze dmuchawy do liści – ranking urządzeń
Na co zwrócić uwagę przy zakupie nożyc do żywopłotu? Najważniejsze cechy
Pierwszym krokiem podczas wyboru odpowiednich nożyc do żywopłotu jest podjęcie decyzji dotyczącej tego, który z dostępnych na rynku rodzajów odpowiada danym wymaganiom, a także indywidualnym potrzebom. W trakcie rozważań warto jednocześnie uwzględnić takie aspekty, jak chociażby wielkość żywopłotu lub pozostałych roślin, ich gatunek, a także częstotliwość, z jaką nożyce będą wykorzystywane. Ponadto przy zakupie należy rozpatrzyć również inne cechy nożyc do żywopłotów, wśród których zaznacza się:
Moc
W tym kontekście zasada okazuje się banalnie prosta: im większa będzie moc, tym lepsza okazuje się praca sprzętu. Wówczas jego użytkowanie jest sprawne i wydajne, a efekty w pełni zadowalające. Za większą mocą nieraz idzie jednak stosunkowo duża cena, dlatego też warto rozważyć, czy do niewielkiego i niezbyt gęstego żywopłotu opłaca się kupować sprzęt o dużej mocy, który dedykowany jest raczej do zadań specjalnych. Bardzo często urządzenia o dużej mocy (np. sięgającej 700-800 W) są bowiem jedynie nadmiernym wydatkiem, gdyż użytkownicy nie wykorzystują ich pełnego potencjału.
Kształt i materiał wykonania ostrza
Nożyce do żywopłotów mogą być wyposażane w jedno- lub dwustronne ostrze. Pierwszy rodzaj dedykowany jest do przycinania prostych i płaskich żywopłotów, natomiast drugi będzie doskonałym rozwiązaniem do pracy z roślinami o nieco bardziej zróżnicowanych kształtach. Co więcej, uwagę należy zwrócić także na materiał, z którego wykonano dane ostrze. Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem okazują się w tym przypadku ostrza wykonane ze stali węglowej lub nierdzewnej, gdyż są one trwałe, wytrzymałe i niezawodne. Nie należy jednak zapominać o prawidłowej konserwacji ostrzy, aby zachowywały one swoje właściwości.
Waga nożyc
Waga nożyc to cecha, która wywiera bezpośredni wpływ na komfort pracy z danym urządzeniem. Zbyt ciężkie nożyce mogą bowiem okazać się wyjątkowo niewygodne, a na dłuższą metę również męczące. Zakłada się więc, że jakościowe i funkcjonalne narzędzia nie powinny ważyć więcej niż około 4 kg. Dzięki temu są one bowiem poręczne i lekkie, przez co praca z ich użyciem przebiega w pełni komfortowo.
#materiałreklamowy