Rolki rekreacyjne, zwane również fitnessowymi, to zdecydowanie najpopularniejszy z dostępnych na rynku wariantów. Są one przy tym wykorzystywane zarówno w całkowicie amatorskiej jeździe, jak i tej nieco bardziej profesjonalnej. Z założenia rolki rekreacyjne dla początkujących będą jednak pod pewnymi aspektami różnić się od zaawansowanych modeli, przez co wybór możliwie najlepszego wariantu powinien zostać poprzedzony zgłębieniem tego tematu. Podpowiadamy więc, na co zwracać uwagę przy zakupie rolek rekreacyjnych, a także – które z dostępnych modeli są warte szczególnej uwagi.
Zobacz również: Jak wybrać pierwsze rolki? Przydatne wskazówki
Spis treści
Rolki rekreacyjne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Zaleca się, aby przed zakupem konkretnych rolek rekreacyjnych rozważyć kilka istotnych aspektów, do których zalicza się chociażby:
- Koła – a konkretnie ich rozmiar i twardość. Większe kółka sprawdzają się przy pokonywaniu dłuższych dystansów, natomiast mniejsze – do krótszych. Mniejsze koła okazują się również o wiele bardziej zwrotne, co ułatwia wykonywanie rozmaitych manewrów. W kontekście twardości zakłada się natomiast, że im jest ona większa, tym większa okazuje się żywotność i wytrzymałość kółek. Wówczas użytkownicy są także w stanie osiągać większe prędkości, choć zmniejszeniu ulega przyczepność, a także amortyzacja rozmaitych wstrząsów.
- Buty – niewygodny but jest w stanie odebrać całą przyjemność z jazdy na rolkach. Zdecydowanie warto więc postawić na rozwiązanie, które okaże się odpowiednio dopasowane rozmiarem, a także komfortowe. W tym kontekście należy rozważyć chociażby budowę butów, czyli ich twardość. Miękkie buty okazują się przeważnie znacznie wygodniejsze, a przy tym również lepiej wentylowane. Twarde gwarantują natomiast większą kontrolę w trakcie jazdy, a także większą stabilność.
Rolki rekreacyjne – ranking najlepszych modeli [TOP 5]
Rolki rekreacyjne Rollerblade Zetrablade 80 W
Rollerblade Zetrablade 80 W to solidne i wytrzymałe rolki rekreacyjne, które doskonale sprawdzą się na początku przygody z rolkarstwem. Model ten cechuje się bowiem solidnym wykonaniem, przystępną i niezawyżoną ceną, a przy tym również ładną kolorystyką.
Wariant Zetrablade 80 W posiada 3-stopniowy system zamykania składający się ze sznurówek, klamry, a także zapięcia na rzep, dzięki czemu jazda okazuje się w pełni komfortowa, a zarazem bezpieczna. Co więcej, użytkownicy zyskują przy tym niezbędne wsparcie, które skutkuje zwiększoną stabilnością.
Model ten wyposażono w jakościowe kółka oraz łożyska SG 5, a także gumowy hamulec zamontowany na prawej rolce. Ponadto rolki Rollerblade Zetrablade 80 W cechują się również przewiewną konstrukcją, dzięki czemu nawet długotrwałe użytkowanie staje się w pełni komfortowe.
Rollerblade Rb Cruiser W
Rollerblade Rb Cruiser W to rolki, które sprawdzą się zarówno wśród całkowicie początkujących, jak i bardziej doświadczonych użytkowników, którzy poszukują solidnego, wygodnego i funkcjonalnego modelu. Wariant ten posiada bowiem solidne kółka, a także wytrzymałe łożyska SG 7, dzięki którym kontrola i stabilność w trakcie jazdy ulegają znacznemu zwiększeniu. Ponadto takie połączenie sprawia również, że z wykorzystaniem rolek Rb Cruiser W możliwe jest osiąganie nawet stosunkowo dużych prędkości.
Wśród zalet modelu od Rollerblade wyróżnia się twardą konstrukcję buta, system zapinania z podwójną klamrą oraz sznurowadłem, a także amortyzującą wyściółkę na pięcie. Ponadto rolki Rb Cruiser posiadają również praktyczny hamulec, ale i system amortyzujący, który skutecznie wychwytuje rozmaite nierówności, tym samym czyniąc jazdę płynną, komfortową oraz przyjemną.
Rolki rekreacyjne Rollerblade Rb 110 3WD
Rolki Rollerblade Rb 110 3WD to propozycja modelu wyposażonego w trzy kółka, który okazuje się wyjątkowo wszechstronnym rozwiązaniem. Warto jednak zaznaczyć, że może on być lepszym wyborem dla osób, które zdołały już nabyć chociażby podstawowe umiejętności w kontekście jazdy na rolkach, gdyż takie rozwiązanie gwarantuje nieco mniejszą stabilność w trakcie jazdy ze względu na mniejszą powierzchnię styku z podłożem.
Model Rb 110 3WD cechuje się wytrzymałą i solidną konstrukcją z twardym butem, a także wygodnym systemem zapinania z podwójną klamrą oraz sznurowadłami. Co więcej, rolki te posiadają również solidne kółka i jakościowe łożyska, które zapewniają dużą trwałość. Jednocześnie warto również wspomnieć o tym, że przy projektowaniu powyższego wariantu założeniem producenta było stworzenie rolek, które doskonale sprawdzą się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i przy okazji różnego rodzaju dyscyplin – w tym chociażby freeride, czy nawet urban speed skating.
K2 Alexis 80 Pro
Rolki rekreacyjne K2 Alexis 80 Pro to model, który polecany jest nawet całkowicie początkującym użytkownikom. Jest on bowiem wytrzymały, stabilny, a zarazem komfortowy w jeździe. Ponadto cechuje się również trwałymi kółkami i solidnymi łożyskami, a także szyną, która skutecznie absorbuje rozmaite wibracje, tym samym czyniąc jazdę płynną i wygodną.
Co więcej, rolki Alexis 80 Pro marki K2 wyposażono w cholewkę z technologią Stability Plus, która w odpowiedni sposób stabilizuje i chroni nogi. Warto wspomnieć również o systemie sznurowania Speed Lacing ułatwiającym wkładanie i zdejmowanie rolek. Dodatkowym atutem okazuje się przy tym montowany hamulec, ładny wygląd, a także przewiewna konstrukcja butów.
Rolki rekreacyjne Fila Legacy Pro 80
Model Legacy Pro 80 marki Fila to doskonałe rolki dla początkujących oraz średniozaawansowanych rolkarzy, którym zależy na połączeniu wysokiej jakości wykonania z przystępną ceną.
Rolki rekreacyjne Fila Legacy Pro 80 gwarantują doskonałą stabilizację w trakcie jazdy, a przy tym również zadowalającą trwałość i wytrzymałość konstrukcji. Dodatkowo model ten wyposażono także w technologię SoftWear, która skutecznie zapobiega otarciom i bolesnym obrzękom, tym samym sprawiając, że nawet długotrwała oraz intensywna jazda jest w pełni komfortowa. Na uwagę zasługują także specjalne otwory Air Flow Pro, które zapewniają odpowiednią wentylację.
Użytkownicy mają jednocześnie do dyspozycji montowany hamulec, a także potrójny system zapinania, który obejmuje sznurowadła, pasek na rzep oraz wygodną klamrę.
Sprawdź również: Jak wybrać wrotki? Poradnik dla początkujących
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy