• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 miesiąc temu

Jazda na rolkach to rodzaj aktywności fizycznej, który skupia wokół siebie wielu zwolenników. Co więcej, jest to również doskonały sposób na poprawę własnej kondycji, koordynacji i zdrowia, a także zapewnienie sobie odrobiny relaksu i aktywnego odpoczynku. Jazda na rolkach jest jednak także po prostu dobrą zabawą, a radość z niej mogą czerpać zarówno dzieci, jak i dorośli. Aby jednak rozpocząć swoją przygodę z tą aktywnością, należy wyposażyć się w odpowiednio dopasowaną parę rolek. W tym celu konieczne okazuje się więc zarówno określenie własnych potrzeb i oczekiwań, jak i zapoznanie się z dostępnymi na rynku rodzajami rolek oraz ich najważniejszymi cechami.

Zobacz również: Rodzaje rowerów – jaki będzie najlepszy dla ciebie?

Rodzaje rolek – który wybrać?

Rolkarstwo można podzielić na kilka odrębnych dyscyplin, przy których wykorzystywane są odrębne rodzaje rolek. Przed zakupem danego modelu zdecydowanie warto więc zapoznać się z każdym z nich, aby ostateczna decyzja była podjęta w oparciu o rzeczywiste potrzeby, a także oczekiwania użytkownika.

Rolki rekreacyjne/fitness

Modele rekreacyjne stanowią prawdopodobnie największą grupę rolek dostępnych obecnie na rynku. Tego typu rozwiązanie jest bowiem uniwersalne i sprawdza się zarówno wśród całkowicie początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych użytkowników.

Rolki rekreacyjne umożliwiają swobodne poruszanie się po rozmaitych drogach i ścieżkach, które to jednak powinny być płaskie i równe. Takie rolki nie będą dobrym rozwiązaniem w przypadku wyboistych dróg, gdyż nie zapewnią one odpowiedniej amortyzacji.

Rolki regulowane

Rolki regulowane

Rolki regulowane, jak sama nazwa mówi, umożliwiają regulację, czy też zmienianie rozmiaru w zależności od potrzeb użytkowników. Tego typu warianty dedykuje się przede wszystkim dzieciom i nastolatkom, którzy nadal rosną. Dzięki temu zakup rolek nie będzie jednorazowy, a zamiast tego posłużą one przez dłuższy czas. Tego typu rolki przeważnie dają bowiem możliwość regulacji w zakresie nawet czterech rozmiarów.

Rolki szybkościowe

Warianty szybkościowe zaliczane są do profesjonalnych rolek, które cechują się lekką, a zarazem wytrzymałą konstrukcją. Tego typu rolki wyróżniają się na tle innych rodzajów przede wszystkim ze względu na duże kółka, a także niższy niż standardowo but. Nieraz spotyka się jednak warianty z wyższym butem, które dedykowane są przede wszystkim początkującym użytkownikom rolek szybkościowych. Dzięki temu zyskują oni bowiem większą stabilizację, a także kontrolę w trakcie jazdy.

Rolki hokejowe

Rolki hokejowe

Tego typu rolki cechują się przede wszystkim twardą konstrukcją, która ma stanowić gwarancję odpowiedniej ochrony. Jak sama nazwa mówi, rolki hokejowe dedykowane są przede wszystkim grze w hokeja – są one więc stabilne, a zarazem niezwykle zwrotne. Ponadto ich budowa sprawia, że użytkownik zyskuje zwiększoną kontrolę w trakcie jazdy.

Rolki agresywne

Rolki agresywne to prawdopodobnie najbardziej charakterystyczny rodzaj. Cechują się one bowiem mocną, solidną i zabudowaną konstrukcją, a także wyjątkowo małymi kółkami. Ponadto posiadają one również specjalne wgłębienie, które z założenia ma umożliwiać zjazdy po przeróżnych poręczach, murkach i ramach. Dzięki nim możliwe jest także wykonywanie poszczególnych trików, skoków i akrobacji. Rolki agresywne dedykowane są przede wszystkim miłośnikom szybkiej oraz intensywnej jazdy w obrębie skateparków, czy też specjalnie zaprojektowanych torów. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż nie będą one dobrym rozwiązaniem dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z jazdą na rolkach, gdyż wymagają od użytkowników chociażby podstawowych umiejętności, takich jak zachowywanie odpowiedniej równowagi, czy hamowanie.

Rolki freestylowe

Tego typu rolki stanowią niejako połączenie wariantu hokejowego i rekreacyjnego. Są one zatem nie tylko solidne, ale również uniwersalne, przez co sprawdzą się w niemal każdej sytuacji. Dzięki nim możliwe jest bowiem szybkie, a zarazem wygodne przemieszczanie się po dróżkach i ścieżkach, ale i wykonywanie rozmaitych trików. Rolki freestylowe wykorzystuje się również w takich dyscyplinach, jak chociażby slalom, gdyż są one wyjątkowo zwrotne. Ponadto takie rolki cechuje również wytrzymała skorupa, która zabezpiecza przed niepożądanymi urazami.

Jak wybrać rolki? Najważniejsze cechy

Jak wybrać rolki? Najważniejsze cechy

Odpowiednio dopasowane rolki są gwarancją wygody i komfortu w trakcie jazdy. Aby jednak wybrać mądrze, należy rozważyć kilka kluczowych aspektów, w tym chociażby przeznaczenie danych rolek omawiane powyżej. Jeśli decyzja ta została już podjęta czas przejść do wyłonienia najważniejszych cech, na które należy zwracać szczególną uwagę przy zakupie rolek.

But

Jazda na rolkach to aktywność, na którą nieraz poświęca się stosunkowo dużo czasu. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż pokonywanie kolejnych kilometrów najzwyczajniej sprawia dużo frajdy, a przy tym pozwala na spalenie zbędnych kalorii. Dlatego też kluczowym aspektem rolek okazuje się but, który powinien być wygodny, przewiewny i stabilny. Należy jednocześnie zwrócić uwagę na materiał, a także jakość wykonania buta. Koniecznym okazuje się również przymierzenie rolek, aby sprawdzić, czy but zapewnia odpowiednią stabilizację, a jednocześnie nie gniecie stopy.

Łożyska

Łożyska

Łożyska to elementy, które wywierają bezpośredni wpływ na płynność, a także prędkość jazdy. Z założenia do najczęściej spotykanych w rolkach łożysk zalicza się przede wszystkim:

  • ABEC – czyli popularne i stosunkowo tanie łożyska, które wykorzystywane są przez wielu rozmaitych producentów. Ich zaletą okazuje się chociażby fakt, że można je czyścić. Jednocześnie należy również wspomnieć, że łożyska ABEC posiadają numery, które świadczą o ich jakości. Zasada okazuje się przy tym wyjątkowo prosta, gdyż im większy jest numer, tym lepsze będą łożyska. Najwyższą liczbą jest przy tym 9 – takie łożyska umożliwiają rozwijanie dużych prędkości i przeważnie spotyka się je w rolkach do użytku profesjonalnego. Do jazdy rekreacyjnej poleca się natomiast wybierać łożyska z numerami 5 lub 7.
  • SG – to lepsze jakościowo łożyska, które jednak nie dają użytkownikom możliwości czyszczenia ich. Podobnie jak warianty ABEC, łożyska SG również opatrzone są odpowiednimi numerami, które wskazują na ich jakość oraz poszczególne możliwości.

Rozmiar i twardość kółek

Wielkość kółek w rolkach wywiera bezpośredni wpływ na prędkość jazdy. Tak więc – im będą one większe, tym szybciej można się poruszać. Małe kółka gwarantują natomiast możliwość spokojniejszej jazdy, przez co rekomenduje się je przede wszystkim dla dzieci. W tym przypadku warto postawić na kółka o średnicy z przedziału 64-72 mm. Do swobodnej jazdy rekreacyjnej dobrym wyborem będą rolki z kółkami o średnicy 74-84 mm, natomiast przy nastawieniu na osiąganie dużych prędkości warto wybrać większe kółka, np. te o średnicy 90-110 mm.

Drugim istotnym aspektem w tej kategorii okazuje się twardość kółek, którą określa się poprzez wykorzystanie litery „A” poprzedzonej konkretną liczbą. Wyróżnia się przy tym:

  • Miękkie koła (od 74A do 82A) – zapewniające większą przyczepność do podłoża, która jednak skutkuje wolniejszą jazdą;
  • Twarde koła (od 84A do 101A) – dedykowane do szybkiej, a zarazem agresywnej jazdy.

Jednocześnie warto wspomnieć, że niebagatelną rolę odrywa również materiał wykonania kółek, przy czym do polecanych wariantów zalicza się przede wszystkim te wykonanie z syntetycznego kauczuku oraz poliuretanu.

Płozy

Płozy

Płozy stanowią element rolek bezpośrednio połączony z kółkami. W tym kontekście warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego zostały one wyprodukowane. Można więc wyróżnić płozy:

  • Aluminiowe – cechujące się niską wagą oraz wytrzymałością, co sprawia, że umożliwiają szybką jazdę przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej stabilności.
  • Karbonowe – gwarantujące stabilność, sztywność oraz lekkość konstrukcji;
  • Z tworzyw sztucznych – to prawdopodobnie najtańsze rozwiązanie, które jednocześnie poleca się początkującym osobom. Takie płozy zapewniają bowiem stabilną jazdę, a przy tym również są w stanie skutecznie tłumić poszczególne drgania, tym samym zwiększając komfort jazdy.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

Oceń ten post