Firma Reasonance zaprezentowała na targach CES 2021 swój telewizor bezprzewodowy. Jest to ciągle model prototypowy i końcowa wersja może znacznie się różnić. Mimo wszystko, jest to dobry przykład na to, jak będzie wyglądać przyszłość rynku RTV.
Poradnik: Jaki telewizor do grania na konsoli
Obecnie wiele sprzętów działa już bezprzewodowo. Najlepszym przykładem są rzecz jasna komputery. Dawniej nikt sobie tego nie wyobrażał, aby pecet był czymś innym, niż skrzynka z komponentami zainstalowanymi wewnątrz. Laptopy jednak zdominowały rynek i wiele z nich może działać na baterii nawet przez 24 godz. Ale telewizory? Do tej pory nie było na rynku dużych i całkowicie bezprzewodowych ekranów.
Zobacz telewizor bezprzewodowy na filmie
Jak tłumaczy firma, jej telewizor bezprzewodowy wykorzystuje “zaawansowany rezonans magnetyczny”, oparty na klasycznym rezonansie magnetycznym. Dzięki temu oferuje on wysoką wydajność “w zakresie mocy, odległości przesyłu i swobody projektowania”. Właśnie takich słów używa Reasonance, więc póki co jest to dość zagmatwane.
Telewizor bezprzewodowy wymaga, oczywiście, stałego zasilania. Jego system również jest bezprzewodowy i działa w odległości ok. 50 cm. Możemy np. zamontować telewizor na ścianie, a za nim umieścić gdzieś zasilacz. Co ważne, może on znajdować się np. w meblach. Nie wpłynie to na jego pracę, jeśli tylko zadbamy o odpowiednią odległość.
Ranking: Najlepsze telewizory 2020
W porównaniu z innymi technologiami bezprzewodowymi, rozwiązanie Reasonance jest ok. 80-90 proc. tańsze niż inne. Współpracuje za to z telewizorami o mocy do 120 W.
Na filmie telewizor wygląda trochę jak coś z serialu science-fiction z lat 50., ale to dlatego, że firma umieściła cewkę odbiorczą na tylnym panelu. Po co? W celach demonstracyjnych na potrzeby CES 2021. Końcowy produkt będzie miał ją wewnątrz.
Wcześniej było już kilka podejść do stworzenia tego typu ekranów. Dla przykładu Samsung chciał pokazać bezprzewodowy transfer energii na targach CES 2020, ale odwołał swoje plany. Później producent tłumaczył, że wydajność energetyczna, jaką uzyskiwał, nie wystarczała do zaoferowania stabilnego źródła zasilania dla telewizora. Anton Vishnevsky, założyciel i dyrektor generalny Reasonance, przekonuje jednak, że telewizory jego firmy to prawdziwie bezprzewodowe ekrany. Tak ma wyglądać przyszłość rynku RTV.
Na razie firma nie wie jeszcze, kiedy jej ekrany trafią do sklepów. Póki co dysponuje 40-calowym telewizorem pokazowym. Ma jednak ambitne plany i chce, aby jej ekrany znalazły zastosowanie w różnych segmentach rynku, w tym w samochodach elektrycznych.
Źródło: TechSpot.com