• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Jaki telewizor do grania na konsoli? Takie TV muszą mieć odpowiednie cechy i parametry. Na przykład co z input lagiem? Albo ze skalowaniem obrazu? Wyjaśniamy jaki telewizor kupić do PS5 czy Xbox Series X. Pod uwagę bierzemy modele nowej generacji.

Najnowsze konsole do gier są w stanie zapewnić doskonałe możliwości w zakresie oferowanej jakości obrazu. Zarówno Xbox Series X, jak i PlayStation 5 obsługują technologię ray tracingu i oferują 10-15 teraflopów mocy obliczeniowej dla grafiki, jak również superszybki czas ładowania dzięki nośnikom SSD.

Ranking: Najlepsze telewizory do PS5 i Xbox Series X

Do tego możesz liczyć na rozgrywkę w rozdzielczości 4K przy 60 kl./s, a w przypadku niektórych gier będzie to nawet 120 kl./s. Ponadto konsole obsługują odświeżanie ekranu 120 Hz, przez co animacja jest superpłynna, bez zbędnych drgań i zacięć, które pojawiają się wtedy, gdy gra ma np. 120 kl./s, ale ekran zapewnia odświeżanie maksymalnie do 60 Hz.

Jaki telewizor do grania na konsoli

Gdyby tego było mało, nowe konsole mogą nawet działać w trybie 8K, choć tutaj liczba klatek jest ograniczona maksymalnie do 60 kl./s. Według nas nie warto jednak inwestować w sprzęt 8K – telewizory tej klasy są zbyt drogie, a na rynku nie ma gier 8K. Minie jeszcze kilka lat zanim gaming będzie rozgrywał się często w jakości 8K. Jeśli kupisz teraz telewizor 8K, jedynie za niego przepłacisz.

Jaki więc telewizor do konsoli wybrać? Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszy to obecność złącza HDMI 2.1.

HDMI 2.1 niezbędne dla PS5 i Xbox Series X

Zarówno nowy Xbox, jak i PlayStation, obsługują standard połączenia HDMI 2.1. To właśnie HDMI 2.1 obsługuje maksymalnie rozdzielczość 8K, ale jego największą zaletą i przewagą nad wcześniejszymi standardami jest możliwość pracy w 4K przy 120 Hz.

Jaki telewizor do grania na konsoli

Standard HDMI 2.1 został sfinalizowany w 2017 r., ale telewizory z jego obsługą zaczęły pojawiać się dopiero w 2019 r. Wcześniej był HDMI 2.0b, który oferował maksymalną przepustowość 18 Gb/s. To przekładało się na możliwość w 4K, ale maksymalnie przy częstotliwości odświeżania 60 Hz (60 kl./s). Jeśli chciałeś uzyskać więcej klatek i wyższe odświeżanie, musiałeś obniżyć rozdzielczość. Z kolei treści 8K nie były w ogóle obsługiwane.

HDMI 2.1 oferuje niemal trzykrotnie większą przepustowość (48 Gb/s), co przekłada się na nieskompresowane wideo 8K przy 60 Hz, albo 4K przy 120 Hz.

Tylko dlatego, że konsole PlayStation 5 i Xbox Series X używają połączenia HDMI 2.1, nie oznacza to, że musisz mieć telewizor z takim złączem. Nowy standard jest wstecznie kompatybilny z HDMI 2.0b z telewizorów z ostatnich kilku lat. Będziesz mógł więc liczyć na rozgrywkę w 4K, ale przy maks. 60 kl./s i 60 Hz. Nawet telewizory Full HD ze starszym HDMI będą obsługiwane. Jeśli jednak nie chcesz, aby telewizor był wąskim gardłem i ograniczał możliwości nowej konsoli – zwłaszcza w przyszłości – to powinieneś kupić teraz telewizor z HDMI 2.1.

Jaki telewizor do grania na konsoli: ALLM i VRR, czyli dodatkowe korzyści z HDMI 2.1

Jaki telewizor do grania na konsoli

HDMI 2.1 to nie tylko lepsze odświeżanie. Specyfikacja 2.1 obsługuje również inne, przydatne technologie, które docenią gracze i wymagający użytkownicy.

Pierwsza z nich to auto low-latency mode (ALLM), czyli tryb automatycznego niskiego opóźnienia. ALLM wykrywa, kiedy konsola jest podłączona do telewizora i automatycznie włącza ten tryb na telewizorze, jeśli jest on tylko obsługiwany. A na co można wtedy liczyć? Telewizor będzie wówczas usuwał dużą część zadań związanych z przetwarzaniem obrazu, które są realizowane w innych trybach pracy – po to, aby uzyskać krótsze opóźnienie wejściowe między konsolą a ekranem. To skutkuje lepszym czasem reakcji, co docenią gracze. Jeśli telewizor obsługuje ALLM i korzystamy z HDMI 2.1, odpowiedni tryb włączy się automatycznie.

Druga przydatna funkcja to variable refresh rates (VRR), czyli zmienna częstotliwość odświeżania. Pozwala telewizorowi dostosowywać częstotliwość odświeżania w locie, aby dopasować ją zawsze do wyjścia konsoli do gier lub karty graficznej, do której jest on podłączony. To bardzo zbliżony rodzaj technologii synchronizacji liczby klatek, który znajdziemy w AMD FreeSync lub Nvidia G-Sync (to technologie wprowadzone początkowo z myślą o gamingowych monitorach komputerowych). Samsung ma zresztą telewizory, które zostały wyposażone w AMD FreeSync, a LG OLED to pierwsze na rynku telewizory z obsługą G-Sync. Tak czy inaczej, VRR to po prostu płynniejszy obraz i lepiej wyglądające gry.

Co ważne, kiedy decydujesz się na nowy telewizor i konsolę, upewnij się, że korzystasz z przewodu HDMI 2.1. Starsze kable nie zdadzą egzaminu i będą ograniczać przepustowość, blokując dostęp do rozdzielczości 4K przy 120 Hz, ani nie będą mogły obsłużyć 8K. Przewody nie są zbyt drogie. Przy zakupie zwróć jednak uwagę, czy rzeczywiście ma on certyfikat HDMI 2.1 – będzie to odpowiednio oznaczone na opakowaniu.

Czy muszę kupić telewizor z HDMI 2.1?

Absolutnie nie. Jedynym wymaganiem jest to, że ekran ma mieć port HDMI. Konsole PlayStation 5 lub Xbox Series X będą działać nawet w niskiej rozdzielczości 480p. Posiadanie nowego telewizora z HDMI 2.1 jest zalecane, ale nie wymagane.

dobre TV dla konsoli

Co więcej, jeśli kupiłeś telewizor stosunkowo niedawno i jest to np. model 4K, ale oferujący maksymalnie 60 Hz przy tej rozdzielczości, również nie powinieneś się obawiać. Zdecydowana większość gier na konsolach nowej generacji działa w 60 kl./s w trybie 4K i minie jeszcze co najmniej kilka lat, zanim na rynku będzie mnóstwo produkcji wykorzystujących takie możliwości. Twój telewizor 4K@60 Hz powinien więc w zupełności wystarczyć na dłuższy czas. Nie musisz się obawiać, że kupiłeś TV przykładowo 2-3 lata temu i już musiałbyś go wymieniać.

Jedynie osoby, które mają telewizor Full HD powinny według nas dokonać przesiadki. Nie dlatego, że nie będzie on działał z konsolą nowej generacji – po prostu jego możliwości są wyraźnie gorsze niż to, co potrafi zaoferować PS5 czy nowy Xbox. To trochę tak, jakbyś kupował Maserati, ale jeździłbyś nim tylko na zakupy spożywcze raz na tydzień. Zmarnowany potencjał.

Jaki telewizor do grania na konsoli kupić?

Kiedy już wiesz, na co zwracać uwagę, możesz przystąpić do zakupu i wybrać odpowiedni TV dla siebie. W tym celu przygotowaliśmy obszerny ranking z najlepszymi rekomendacjami, który na bieżąco aktualizujemy. Sprawdź: najlepsze telewizory do konsoli.

Oceń ten post