• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 lata temu

WiFi 6E dodaje obsługę pasma bezprzewodowego 6 GHz, zapewniając szybsze prędkości bezprzewodowe i mniejsze opóźnienia niż poprzednie generacje. Będziesz jednak potrzebować nowego routera i urządzeń kompatybilnych z WiFi 6E, aby skorzystać z nowych fal radiowych. Czy warto zmienić dotychczasową sieć? I czy to w ogóle możliwe w Polsce?

Jeśli właśnie szukasz nowego routera lub dowolnego urządzenia korzystającego z WiFi, powinieneś najpierw zrozumieć nowy standard WiFi 6E. I to, jakie jest jego znaczenie dla przyszłości sieci bezprzewodowych w domu i biurach.

Organizacja Wi-Fi Alliance ogłosiła standard WiFi 6E w 2020 r. Nowa wersja zapewnia szybsze prędkości i mniejsze opóźnienia niż WiFi 6 i wcześniejsze standardy.

WiFi 6 vs WiFi 6E

Kiedy po raz pierwszy ogłoszono standard IEEE 802.11ax (WiFi 6), został on prawnie ograniczony do pasma bezprzewodowego 2,4 GHz i 5 GHz. Ale w paśmie 2,4 GHz tak naprawdę masz tylko trzy nienakładające się kanały – i ta przepustowość jest współdzielona przez ciebie, członków twojej rodziny i sąsiadów.

Miałeś kiedyś problemy z utrzymaniem połączenia z na Zoomie lub film na Netfliksie co chwilę był pauzowany przez buforowanie? Prawdopodobnie przyczyną było przeciążenie widma (ang. spectrum congestion). Jeśli zbyt wiele urządzeń konkuruje o przepustowość w tym samym kanale bezprzewodowym, część z tych sygnałów zostanie odrzucona.

wifi 6e vs wifi 6

Nie chodzi tylko o to, ilu członków rodziny jest podłączonych do domowej sieci. Każda inna sieć WiFi w zasięgu (np. przesyłająca sygnał z routera bezprzewodowego sąsiada), konkuruje o przepustowość na tej samej, ograniczonej liczbie kanałów.

W kwietniu 2020 r. Federalna Komisja Łączności głosowała jednogłośnie za udostępnieniem pasma 6 GHz do użytku bez licencji. Wraz ze zmianą zasad otwiera się znacznie więcej fal radiowych, których routery mogą używać do nadawania sygnałów WiFi. To jest duża sprawa!

Otwarcie pasma 6 GHz jest największym dodatkiem widma do WiFi od 1989 r. Przeskok z 5 GHz do 6 GHz może nie brzmieć zbyt rewolucyjnie, ale zasadniczo czterokrotnie zwiększa liczbę fal radiowych. To 14 dodatkowych kanałów 80 MHz i siedem dodatkowych kanałów 160 MHz, dostępnych dla routerów i innych urządzeń. Oznacza to mniej zakłóceń sygnału.

Podsumowując: wczesne urządzenia korzystające z WiFi 6, takie jak pierwsza partia routerów WiFi 6, są ograniczone do pasma 2,4 GHz i 5 GHz. Z kolei urządzenia zgodne z WiFi 6E będą miały dostęp do wszystkich, nowych fal radiowych 6 GHz.

Jakie korzyści zapewnia WiFi 6E?

Najprostszy powód, dla którego warto zdecydować się na WiFi 6E to oczywiście pasmo 6 GHz. W dodatku umożliwia ono korzystanie z internetu o prędkości większej niż 1 Gb / s. Co więcej, zwiększone widmo oznacza mniejsze opóźnienia (poniżej jednej milisekundy) dla gier online. I dla rozmów wideo lub wirtualnych sesji komputerowych, w których potrzebujesz natychmiastowej odpowiedzi na polecenia klawiatury, głosu lub kliknięcia myszą.

korzyści wifi 6e

Przy szybszej łączności prawdopodobnie zauważysz zalety WiFi 6E tylko w zakresie przepustowości sieci domowej – to znaczy w postaci mniejszego zagęszczenia widma. Pokrycie gigabitowe całego domu i wielogigabitowa przepustowość WiFi oznaczają jedno. Mianowicie: zwykli użytkownicy będą mogli wreszcie doświadczyć tego, co mogliśmy wcześniej zauważyć tylko na pokazach sprzedawców lub na targach. Wyobraź sobie gry w wirtualnej rzeczywistości w dowolnym miejscu w domu lub uczestniczenie w prezentacjach biznesowych w rzeczywistości rozszerzonej, a wszystko to bez spadku przepustowości. Nie ma znaczenia czy ktoś z rodziny ogląda akurat Netfliksa, albo że siąad korzysta w tym czasie z YouTube.

A co z wadami?

Nowy standard ma jedną słabą stronę. Mianowicie: pasmo bezprzewodowe 6 GHz wykorzystuje krótsze długości fal. Krótkie fale świetnie nadają się do szybkiego przesyłania danych, ale trudniej im pokonywać duże odległości. Są też bardziej zakłócane przez fizyczne przeszkody, takie jak grube ściany lub podłogi w budynku.

Sprawdź: Naukowiec zmienił pamięć RAM w kartę Wi-Fi i przeprowadził cyber atak

Każda rzeczywista sieć WiFi 6E prawdopodobnie będzie wykorzystywać zarówno pasma 6 GHz, jak i 5 GHz, aby zapewnić szybkie i niezawodne połączenia w całym domu. Jest również całkowicie możliwe, że przyszłe sieci 6E będą wykorzystywać kombinację głównego routera i jednego lub więcej wzmacniaczy sygnału WiFi 6E. Wszystko po to, aby stworzyć bezprzewodową sieć kratową (czytaj więcej o WiFi mesh), która zapewni obiecaną wydajność 6E nawet w dużym domu z wieloma przeszkodami.

Aby więc korzystać z 6E w całym domu, będziemy musieli zainwestować sporo środków w odpowiednie wzmacniacze. Jeśli tego nie zrobimy, w niektórych pomieszczeniach sieć przeskaluje się do 2,4 lub 5 GHz i zapewni niższą wydajność.

Czy można już korzystać z WiFi 6E w Polsce?

Nowy standard WiFi to technologia bardzo przyszłościowa, ale trudno dostępna. Kraje takie jak USA, Brazylia i Korea już otworzyły pasmo 6 GHz, ale wiele innych dopiero powoli je otwiera, i to często do użytku komercyjnego, a nie dla użytkowników prywatnych.

Urządzenia WiFi 6E będą wstecznie kompatybilne z WiFi 6 i wcześniejszymi standardami WiFi. Ale chcąc korzystać z nowych kanałów 6 GHz, będziesz potrzebować routera 6E i urządzenia klienckiego WiFi 6E (czyli komputery, telefony, inteligentne urządzenia domowe i inne gadżety obsługujące standard 6E). Oznacza to, że nawet jeśli masz stosunkowo nowy router WiFi 6 lub laptopa, nadal musisz uaktualnić wszystkie sprzęty do modeli 6E.

netgear raxe500

Na rynku są już routery z WiFi 6E, np. Netgear Nighthawk RAXE500, ale nie będziesz w stanie korzystać z tej najnowocześniejszej prędkości bez nowej generacji urządzeń obsługujących 6E. Podobno iPhone 13 będzie obsługiwał nowy standard WiFi, jak również każdy telefon korzystający z Qualcomm FastConnect 6700 i FastConnect 6900.

W tym roku do sklepów trafią też pierwsze laptopy wyposażone w układy sieciowe Intel Wi-Fi 6E AX210 (Gig +). Producenci ciągle jednak stawiają na WiFi 6, ponieważ ten standard jest jeszcze mało popularny.

Czy pora na zmianę sieci? I jaką wersję WiFi wybrać?

Dla większości ludzi odpowiedź jest prosta: na razie nie kupuj WiFi 6E. Routery dopiero zaczynają pojawiać się na rynku i podobnie jak w przypadku większości nowych technologii, są one przesadnie drogie. W przyszłym roku ceny prawdopodobnie znacznie spadną i będzie znacznie więcej urządzeń zgodnych z WiFi 6E, które można podłączyć do routera. Wtedy przesiadka będzie miała większy sens.

Sprawdź także:

Ranking: Najlepsze routery WiFi 6
Ranking: Jakie programy pobrać na nowy komputer – TOP 10
Zobacz: Laptop na studia – ranking najlepszych modeli na 2021

1.1/5 - (7 votes)