• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Jeśli mielibyśmy ocenić wyniki sprzedaży w rywalizacji PS5 x Xbox Series X, zwycięzca jest oczywisty. Sony sprzedało w 2020 r. w zasadzie dwa razy więcej konsol PS5, niż Microsoft sprzedał nowych Xboksów.

Do tej pory na rynek trafiło ponad dwa razy więcej jednostek PlayStation 5, niż konsol Xbox Series X i S. Na całym świecie PS5 jest ulubioną konsolą – poza 12 krajami, które są wyjątkiem. Wśród tych wyjątków są Stany Zjednoczone i Chiny – te faworyzowały Xboksa.

Firma analityczna GamingSmart poinformowała, że pod koniec grudnia ub.r. PS5 kontrolowało prawie dwie trzecie rynku. Sprzedaż tych konsol wynosiła wtedy 4,48 mln egzemplarzy, w porównaniu do 2,4 mln Xboksów nowej generacji.

PS5 x Xbox Series X? Wygląda na to, że gracze wolą PlayStation

Konsola Sony zdominowała rynek w prawie wszystkich 167 krajach, które były analizowane. Xbox prowadził tylko w 12 miejscach, choć przyznajemy, że USA i Chiny to bardzo duże, znaczące rynki. Jednocześnie w USA konsola Microsoftu ledwo utrzymuje pozycję lidera – w zestawieniu PS5 x Xbox Series X ta druga ma większość rynku, ale to zaledwie 50,18 do 49,80%. W Chinach Xbox radzi sobie już lepiej i zgarnął 60,45% rynku dla siebie.

PS5 z dużą przewagą nad Xbox Series X

Ogólna pozycja Microsoftu na rynku konsol rośnie z roku na rok, ale ciągle jest daleko w tyle za Sony. W 2018 r. producent Windows uzyskał 25,29% udziałów w rynku konsol do gier, a w 2019 r. zwiększył ten wynik do 39,29%. Jeśli Microsoft nie ustąpi, a nic się na to nie zanosi, za parę lat prawdopodobnie zyska wielu nowych klientów i może walka na rynku konsol stanie się bardziej wyrównana.

Obie konsole miały dość trudny start w 2020 r., a przynajmniej jeśli chodzi o opinie klientów. Problem? Słaba dostępność. Konsole bardzo szybko się wyprzedawały. Często trafiały w ręce tzw. scalperów, którzy kupowali konsole tylko po to, aby za chwilę odsprzedać je na aukcji online. To sprawiło, że wiele osób kupiło PS5 lub nowego Xboksa, ale wyraźnie za to przepłaciło.

W tym roku sytuacja powinna się trochę uspokoić. Sony i Microsoft wprowadzą więcej konsol do sprzedaży, a dostawy będą też częstsze.

Na koniec dodajmy, że PS5 cieszy się również większą popularnością w Polsce. Jak podaje GamingSmart, udziały konsoli w naszym kraju wynoszą 63,20%, podczas gdy Xbox ma 36,79%.

Źródło: GamingSmart.com

Oceń ten post