Jeśli chodzi o kopanie kryptowalut, w ostatnich miesiącach sporo mówi się o Nvidii. Firma ograniczyła wydobywanie krypto na swoich kartach RTX 3000, aby zniechęcić “górników” do zakupu. Zależy jej, aby RTX-y trafiały raczej do graczy. A co z AMD? Jakie jest stanowisko producenta Radeonów?
AMD przyznało w jednym z wywiadów, że w przeciwieństwie do Nvidii nie wprowadzi sztucznego ogranicznika w sterownikach. Karty oparte na architekturze RDNA2 będą oferowały pełną wydajność we wszystkich zastosowaniach – także w kopaniu kryptowalut.
Nish Neelalojanan, product manager w AMD, stwierdził: “Nie będziemy blokować żadnego obciążania, np. takiego jak wydobywanie kryptowalut”.
Nvidia wprowadziła niedawno blokadę na swoich kartach graficznych, sztucznie ograniczając ich możliwości w tym zastosowaniu. Później jednak przez przypadek udostępniła nowe sterowniki w wersji beta, które… znosiły blokadę. Użytkownikom zdecydowanie nie podoba się takie sztuczne ograniczanie możliwości kart graficznych i wiele osób po wypowiedzi menadżera z AMD pewnie zdecyduje się na zakup Radeona.
Kopanie kryptowalut to nie grzech
Neelalojanan dodał natomiast, że choć AMD nie wprowadza żadnych ograniczeń, jej karty mogą być mniej wydajne w kopaniu kryptowalot. Powód? Od samego początku zostały opracowane z myślą o grach. Oferują m.in. mniejszą szerokość magistrali oraz Infinity Cache – rozwiązania dobrane w taki sposób, aby świetnie radzić sobie w grach. Natomiast kopanie kryptowalut bardzo dobrze sprawdza się na kartach, które oferują większą szerokość magistrali i przepustowość. Tak więc architektura RDNA2 sama w sobie ma pewne ograniczenia w zakresie wydobywania krypto.
Tom’s Hardware zwraca jednak uwagę, że karty AMD są i tak dobre do kopania. Radeon RX 6700 XT oferuje 12 GB pamięci GDDR6 i magistralę 192-bitową. Nie jest to może imponująca specyfikacja, ale pamięć osiąga przepustowośc 384 GB/s. W testach ta karta wydobywa Ethereum przy wyniku 47,5 MH/s, co jest porównywalną wartością, jaką uzyskujemy na GeForce RTX 3060 jeszcze przed wprowadzeniem ogranicznika.
AMD nie ma zamiaru szczególnie faworyzować “górników”, ale nie chce im też niczego blokować. Ot, firma ma podejście, które nam się podoba: kupujesz nasz sprzęt i używasz go do tego, do czego chcesz. Bo pamiętajmy, że użytkownik może przecież zarówno grać w gry, jak i kopać waluty. Producent nie powinien mu czegoś zabraniać i sztucznie ograniczać.
Zobacz też:
AMD Radeon RX 6700 XT już jest
Nowy Radeon RX 6000 w marcu
AMD: potrzebujesz karty graficznej z 12 GB VRAM
Źródło: Tom’s Hardware.com