• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Po wprowadzeniu do sprzedaży nowych kart graficznych ze średniej półki, czyli Radeona RX 6700 XT, AMD stara się nas teraz przekonać, że właśnie w tego typu sprzęt należy inwestować. Główny argument? Firma twierdzi, że warto kupować grafikę wyposażoną w 12 GB VRAM. Dlaczego potrzebujemy tyle pamięci?

AMD przekonuje, że w przypadku nowego Radeona kluczem do jego wysokiej wydajności jest to, że ma dużo pamięci VRAM. Radeon RX 6700 XT zapewnia bowiem świetną wydajność w rozdzielczości 1440p przy maksymalnych ustawieniach graficznych. Jest wyposażony w 12 GB pamięci VRAM. To więcej niż oferują rywale z podobnej półki cenowej.

GPU: czy potrzebujesz więcej niż 10 GB pamięci?

Firma uważa nawet, że dzięki 12 GB VRAM-u nowe Radeony mogą rywalizować z topowym GeForce’em RTX 2080 Super z poprzedniej generacji. “Jednym z powodów, przez które nowy RX 6700 XT jest tak świetny w nowoczesnych grach, jest fakt, że ma 12 GB pamięci GDDR6. Dzięki temu jest w stanie poradzić sobie z dużym obciążeniem tekstur i większymi wymaganiami wizualnymi w wysokich rozdzielczościach” – mówi Scott Herkelman, jeden z wiceprezesów AMD.

vram

Herkelman poniekąd zwraca przez to uwagę, że Radeon jest tutaj lepszy niż Nvidia, bo nawet RTX 3080 nie ma tyle pamięci (ma 10 GB). AMD informuje ponadto, że gry takie jak Call of Duty: Black Ops Cold War, w trybie DX12 Ultra z pakietami tekstur w wysokiej rozdzielczości, zajmują ok. 11,1 GB pamięci VRAM, a Dirt 5 w ustawieniach DX12 Ultra – 9,5 GB. Kolejna gra, Horizon Zero Dawn, w ustawieniach DX12 Ultimate z łatwością zajmuje 10,4 GB, a Red Dead Redemtpion 2 – 9,4 GB. To właśnie dlatego Radeon RX 6700 XT jest “świetny do gier 1440p”. Nie tylko zapewnia odpowiednią wydajność teraz, ale również będzie to przyszłościowy zakup na kolejne miesiące i lata.

AMD przeprowadziło też własne testy w kilku popularnych grach. W porównaniu do rynkowych rywali, czyli RTX 3060 z 8 GB VRAM oraz RTX 3070 z 8 GB VRAM, nowy Radeon oferuje albo podobną, albo wyższą wydajność w grach. Dla przykładu w grze Assassin’s Creed Valhalla karty RTX zapewniły ok. 60 kl./s, natomiast Radeon RX 6700 XT – 82 kl./s.

Zobacz też:

AMD Radeon RX 6700 XT już jest. W sprzedaży od 18 marca
Kupujesz procesor AMD Ryzen 5000? Lepiej zachowaj pudełko

Źródło: DigitalTrends.com

Oceń ten post