• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

ChatGPT od OpenAI podbija internet. Ze sztuczną inteligencją rozmawiają już codziennie miliony użytkowników.

Co to jest OpenAI?

OpenAI

OpenAI to firma obecna na rynku już od dobrego czasu. Jej twórcą byli Sam Altman oraz Elon Musk, ale ten drugi zrezygnował ze swojego stanowiska w 2018 roku. Spółka od początku swojego istnienia zajmuje się tylko jednym zagadnieniem – rozwojem sztucznej inteligencji. Cała działalność podzielona jest na dwa fundamenty – oprogramowanie komercyjne oraz badania non-profit mające na celu przyspieszenie prac nad sztuczną inteligencją. Celem OpenAI jest rozwijanie i promowanie odpowiedzialnego wykorzystania sztucznej inteligencji oraz zwiększanie zrozumienia tej technologii.

OpenAI zostało założone z myślą o stworzeniu „bardziej ludzkich” sztucznych inteligencji, które mogłyby pomagać ludziom w codziennych zadaniach i rozwiązywaniu problemów. Firma skupia się na rozwiązaniu problemów, które mogą wystąpić w przyszłości, takich jak automatyzacja pracy i rosnąca potrzeba coraz bardziej zaawansowanych technologii.

Chociaż OpenAI od dawna prezentowało nam naprawdę futurystyczne rozwiązania to zrobiło się o nich głośno dopiero, kiedy opublikowali DALL-E. To program umożliwiający nam tworzenie realistycznych obrazów jedynie za pomocą słów. Po wpisaniu powiedzmy „Dom na plaży” program zaprezentuje nam dokładnie taki rysunek. Wywołało to wiele kontrowersji, szczególnie ze strony zawodowych grafików oraz ilustratorów. Tym razem internet podbił inny ich produkt – Chat GPT.

Sprawdź: Jak korzystać z Google – 10 sztuczek, które musisz poznać

ChatGPT – sztuczna inteligencja realniejsza niż kiedykolwiek

ChatGPT

ChatGPT to skrót od “Chat Generative Pre-trained Transformer”. Jest to zatem model językowy oparty na architekturze Transformer, który został wstępnie wytrenowany na dużych zbiorach danych do generowania tekstu. Jego głównym zadaniem jest zatem po prostu pisanie! Oczywiście, robi to w taki sposób, aby jak najlepiej udawać człowieka. Możemy poprosić go o napisanie krótkiej zabawnej historii, podanie przepisu na ciasto czy nawet zapytać o sens życia.

ChatGPT jest przeznaczony do użytku w aplikacjach chatbot, gdzie może być używany do automatycznego odpowiadania na pytania i komunikowania się z ludźmi za pośrednictwem tekstu. To rozwiązanie, z którego korzysta już teraz mnóstwo firm. W szczególności, zastosowanie jest wyjątkowo cenne w przypadku infolinii czy pomocy technicznej, gdzie nie zawsze można zapewnić wystarczająco dużą kadrę pracowniczą.

Jak na razie, ChatGPT dostępny jest dla każdego z poziomu oficjalnej strony OpenAI. Po zalogowaniu się, możemy niemalże bez żadnych ograniczeń „porozmawiać” sobie ze sztuczną inteligencją albo nawet poprosić ją o wykonanie jakiegoś zadania. Na co możemy jednak konkretnie liczyć?

Zobacz: Najpopularniejsze wyszukiwania Google  2022 – czego szukali Polacy?

Co potrafi ChatGPT?

ChatGPT

Zastanawiacie się pewnie jakie są konkretne możliwości ChatuGPT. My również, dlatego postanowiliśmy zapytać o to głównego bohatera tego artykułu. Oto jego odpowiedź na pytane pt. „Co umiesz robić”:

“Jako duży model językowy, jestem w stanie odpowiadać na pytania i rozwiązywać problemy dotyczące różnych zagadnień i dziedzin wiedzy. Potrafię także generować tekst na podstawie podanych mi informacji i służyć jako asystent do różnych zadań i zadań. Moje możliwości obejmują:

  • Udzielanie informacji i odpowiadanie na pytania dotyczące różnych tematów, takich jak historia, nauka, technologia, kultura itp.
  • Pomoc w rozwiązywaniu problemów i zadań, takich jak obliczanie, translacja czy przeliczanie walut.
  • Generowanie tekstu na podstawie podanych informacji, np. opisów produktów czy opisów miejsc.
  • Służenie jako asystent do zadań administracyjnych, takich jak organizacja spotkań czy tworzenie listy zakupów

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy z czymś konkretnym, chętnie Ci pomogę. Wystarczy, że zadałeś mi pytanie, a postaram się udzielić ci odpowiedzi lub zaproponować rozwiązania.”

Wyraźnie widać zatem, że ChatGPT można śmiało uznać za mocną rozszerzoną wersję wyszukiwarki Google. Zrobi to nie tylko znacznie szybciej, ale zadawanie mu pytań jest znacznie bardziej intuicyjne. Zamiast słów kluczowych możemy potraktować go po prostu jak żywego człowieka. Niestety – jest pewne bardzo mocne ograniczenie.

Sprawdź: Darmowy edytor tekstu – najlepsze programy

Szlaban na Internet

ChatGPT ma jedno, kolosalne wręcz ograniczenie. W dodatku, twórcy zdecydowali się na nie w pełni świadomie. Jeśli zapytamy go o to, kto wygrał mecz Francja vs Argentyna w finale mistrzostw świata w Katarze to nie udzieli nam żadnej odpowiedzi. Powód jest bardzo prosty – nie ma on dostępu do internetu i nie może swobodnie wyszukać tej informacji. Zamiast tego, model ChatGPT jest w stanie odpowiadać na pytania i komunikować się z użytkownikami za pośrednictwem tekstu na podstawie tego, co już wie.

Jak zapewne się domyślacie, nie jest to błąd ze strony OpenAI a bardzo przemyślane oraz celowe działanie. W internecie możemy natknąć się na treści co najmniej kontrowersyjne. Umożliwienie sztucznej inteligencji nauki na takich zbiorach danych mogłoby okazać się katastrofalne w skutkach. Wiele chatbotów po uzyskaniu dostępu do internetu bardzo szybko stawało się rasistami, popierało Holokaust czy nawet promowało pseudomedycynę. Oczywiście, jest to coś zwyczajnie nieakceptowalnego.

Zbiór, na którym został wytrenowany Chat GPT jest jednak bardzo szeroki. Nie ma on najmniejszego problemu z przetwarzaniem dość nowych informacji. Sztuczna inteligencja nie ma jednak najmniejszego pojęcia o najnowszych wydarzeniach, produktach czy rozgrywkach sportowych.

Zobacz też:
Midjourney – sztuczna inteligencja wygrała konkurs artystyczny
Midjourney AI tworzy sztukę z Twoich słów – koniec kariery grafików?

 

Oceń ten post