• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Google jak co roku postanowiło podzielić się z nami bardzo interesującą statystyką. Znamy już najpopularniejsze wyszukiwania Google w 2022 roku.

Najpopularniejsze wyszukiwania Google w 2022 roku – czego szukali Polacy?

Nareszcie znamy najpopularniejsze wyszukiwania Google w 2022 roku. Wiemy już, czego w wyszukiwarce szukali Polacy oraz czym żył nasz cały kraj. Na liście jest kilka ciekawych zaskoczeń, ale ogólny obraz sytuacji jest dosyć oczywisty.

Wojna, węgiel i inflacja

Bez najmniejszych zaskoczeń, najpopularniejszymi hasłem w Polsce w 2022 roku była po prostu Ukraina. Od lutego każdy śledził przecież sytuację w kraju naszych sąsiadów i starał się być na bieżąco z wiadomościami na temat wojny. Oczywiście, kolejne miejsca na podium zajmują hasła „Wojna w Ukrainie” i Putin. Wyraźnie widać też pewien trend – hasła były najpopularniejsze w województwie Lubelskim oraz Podkarpackim. Interesował nas również dość mocno kurs rubla – oglądanie spadku jego wartości z pewnością było chociaż minimalnym pocieszeniem.

Oczywiście, we znaki dał nam się również kryzys w naszym kraju. Bardzo popularnym zapytaniem, zajmującym zresztą czwarte miejsce było PGG, czyli Państwowa Grupa Górnicza. To właśnie na ich stronie teoretycznie mogliśmy kupić węgiel w rozsądnych cenach. Jak było w praktyce? Cóż, na pewno wiecie to doskonale.

Nie zabrakło również dość gorącego wątku ekonomicznego, czyli dodatku osłonowego będącego częścią tarczy antyinflacyjnej. Samo słowo inflacja również było zresztą dość popularne – nic dziwnego!

Co jak gdzie i co to? O co pytaliśmy Google?

najpopularniejsze wyszukiwania google

Oczywiście, najpopularniejsze wyszukiwania Google to również mnóstwo zadanych pytań. Tym razem, wyszukiwarka postanowiła podzielić je na 4 główne kategorie – Gdzie? Jak? Co to? Kiedy? Co ciekawiło nas zatem najbardziej?

Bez większych niespodzianek, najpopularniejszym pytaniem z pierwszej kategorii było po prostu „Gdzie złożyć wniosek o dodatek osłonowy?”. Zaraz za nim pytaliśmy o „Gdzie są te dzieci plakat” czyli o dość kontrowersyjne billboardy które zalały całą Polskę pozbawione szerszego kontekstu. Pandemia nie opuściła nas jeszcze na dobre, bo podium zamyka pytanie „Gdzie kupić test na covid”. Z okazji mundialu postanowiliśmy nadrobić też zaległości z geografii – często pytaliśmy, gdzie leży Katar.

Znacznie ciekawiej prezentuje się kategoria „Jak” – Polacy zdecydowanie nie zawiedli i hasło „Jak pomóc Ukrainie” zajęło zdecydowane pierwsze miejsce. Zaraz po nim znaleźliśmy pytania o to jak suszyć grzyby w piekarniku oraz o to jak je mrozić – sezon zdecydowanie był w tym roku bardzo udany. Nie zabrakło też dość popularnego pytania, czyli „Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2”.

Kategorię „Kiedy” otwiera bardzo zaskakujące pytanie, czyli „Kiedy usuną TikToka”. Plotki o blokadzie serwisu były przecież bardzo powszechne i temat wciąż jest dość szeroko poruszany w mediach. Co ciekawe, w 2022 wciąż pytaliśmy o to, kiedy będziemy mogli chodzić bez maseczek, co wydaje się nieco dziwne. Interesowało nas również to, kiedy koniec wojny w Ukrainie oraz kiedy gra Iga Świątek.

W ostatniej kategorii, czyli „Co to?” również znajdziemy w większości tematy związane z wojną. Pytaniem numer jeden okazało się „Co to jest SWIFT?”. Wiadomość o odcięciu Rosji z międzynarodowego systemu bankowego była przecież olbrzymim newsem. Kolejno, interesowało nas co to jest sankcja oraz NATO. Nie zabrakło też pytania o PIT-2 i mezytylen, czyli środek, który był podejrzewane o otrucie ryb w Odrze.

Ludzie – czyli kto był na ustach wszystkich Polaków?

Oczywiście, jak co roku wyszukiwaliśmy też wiele znanych lub nawet nieco mniej znanych osób. Jak zapewne możecie się doskonale spodziewać, niespodzianki nie ma – pierwsze miejsce zajmuje Władimir Putin. Tuż za nim na podium znalazła się jednak kontrowersyjna celebrytka Rafalala. Trzecie miejsce zajmuje oczywiście Wołodymyr Zełenski.

Na kolejnym miejscu znalazła się piosenkarka Lanberry, a zaraz za nią aktorka Amber Heard której proces śledziło mnóstwo osób. Interesowaliśmy się również raperem Matą i Jerzym Stuhrem, chociaż ten drugi zasłynął raczej z mniej chlubnych powodów.

Filmy, seriale i koncerty – co oglądaliśmy w 2022 roku?

Oczywiście, najpopularniejsze wyszukiwania Google to nie tylko ludzie i wydarzenia. Ważną rolę pełni również kultura, czyli filmy i seriale. W tym roku, kinowym hitem numer jeden (a przynajmniej tym najczęściej wyszukiwanym) okazało się Jak Pokochałam Gangstera. Kolejne miejsca na podium zajmują Furioza i Oszust z Tindera. Równie sporą popularnością cieszyły się tytuły takie jak Gierek, Batman czy Top Gun: Maverick.

W kwestii seriali król był tylko jeden i co ciekawe nie było to wcale Stranger Things 4, które zajęło dopiero piąte miejsce. Oczywiście, był to olbrzymi i dość kontrowersyjny hit Netflixa, czyli Dahmer. Co ciekawe, drugie miejsce zajęła nasza rodzima produkcja, czyli Wielka Woda opowiadająca historię wielkiej powodzi w 1997 roku. Podium zamyka Sandman, czyli genialna adaptacja komiksów Neila Gaimana. Można by powiedzieć, że Netflix całkowicie zdominował tę kategorię. Nic jednak bardziej mylnego – czwarte miejsce zajęły Zranione Ptaki, czyli turecka telenowela nadawana przez TVP.

Oczywiście, nie zabrakło również podsumowania koncertów. Pierwsze miejsce zajął oczywiście wielki koncert dla Ukrainy co nie powinno raczej nikogo dziwić. Kolejni artyści na podium to Dawid Podsiadło oraz Ed Sheeran. Dość sporym powodzeniem cieszył się też zespół Guns’n’Roses oraz Sanah.

Czym żył cały świat w 2022 roku?

Wordle po polsku

Jak co roku warto przyjrzeć się również trendom na całym świecie. Hasłem numer jeden okazało się Wordle, czyli popularna i niezwykle wciągająca gra polegająca na układaniu słów. Drugie miejsce na podium zajmuje hasło „Indie vs Anglia”. Zapytacie pewnie jak to możliwe, skoro Hindusi nie zakwalifikowali się na mundial. Tym razem chodziło jednak o mecz krykieta! Trzecie miejsce zajmuje oczywiście Ukraina.

Bardzo ważnym trendem były również śmierć królowej Elżbiety, mundial w Katarze oraz wyniki loterii Powerball i wyniki wyborów w USA. Filmem numer jeden okazał się Thor: Love and Thunder, a serialem Euphoria. Co ciekawe, Władca Pierścieni od Amazona nie zmieścił się nawet w pierwszej dziesiątce.

Zobacz też:
Jak korzystać z Google? 10 sztuczek, które musisz poznać
Tajemnice Messengera – poznaj 10 ciekawych funkcji i trików

5/5 - (1 vote)