• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Wyszukiwarka Google to jedno z najpotężniejszych narzędzi w internecie. Niestety, wielu z nas nie umie wykorzystać w pełni jego potencjału. Podpowiadamy więc jak efektywnie korzystać z Google.

Jak działa Google?

Jak korzystać z Google

Google to produkt niemalże tak stary jak sam internet i ciężko wyobrazić sobie w ogóle szukanie czegokolwiek w sieci bez tego narzędzia. Samo jego działanie (w uproszczeniu) jest względnie proste. Wyszukiwarka kataloguje informacje ze stron internetowych na podstawie słów kluczowych. Następnie, po prostu prezentuje nam te strony, które uważa za pomocne w naszym zapytaniu.

Oczywiście, Google uczy się również na samych użytkownikach. Jeśli wielu z nich kliknęło daną stronę po wpisaniu danego hasła, to wyszukiwarka wie już, że jest ona wartościowa i pomocna dla użytkowników.

Jak efektywnie korzystać z Google? Sztuczki, które musisz znać

W tym poradniku przedstawimy wam kilka sztuczek, które koniecznie musicie poznać. Ich stosowanie jest banalnie wręcz proste, a niesamowicie ułatwiają nam wyszukiwanie w Google. Zaczynamy!

Cudzysłów, czyli szukanie konkretnej frazy

Pierwszą sztuczką jaką wam zaprezentujemy jest wyszukiwanie z użyciem cudzysłowu. Aby to zrobić po prostu wpiszmy w wyszukiwarkę frazę ujętą w ten znak, dokładnie tak jak robimy to chociażby z tytułami.

Co tam to daje? Wbrew pozorom bardzo dużo – Google wyszuka wtedy tylko strony zawierające dokładnie taką frazę jaką ujęliśmy w cudzysłowu. Dla przykładu, jeśli wyszukamy hasło „Hotel przyjazny psom nad morzem” to otrzymamy wyniki tylko ze stron, które użyły dokładnie identycznej frazy. To bardzo przydatne, jeśli szukacie konkretnej i bardzo specyficznej rzeczy.

Myślnik, czyli czego szukać nie chcemy

jak korzystac z google

Kolejnym bardzo przydatnym operatorem jest myślnik czy też po prostu minus. Za jego pomocą możemy określić frazy, których szukać absolutnie nie chcemy. To bardzo przydatne w momentach, w których pod jedną nazwą kryją się zupełnie różne rzeczy.

Dobrym przykładem będzie tutaj hasło jaguar, które zwróci nam wyniki na temat pewnej marki samochodów, ale również pokaże nam trochę sympatycznych zwierząt. Aby tego uniknąć możemy zastosować prostą sztuczkę i wyszukać hasło jaguar -zwierzę. Skupimy się wtedy tylko na samochodach. Analogicznie, hasło jaguar -samochód skupi się nieco lepiej na uroczych kotach.

Oczywiście sam jaguar jest tylko przykładem, myślnik sprawdza się znacznie lepiej w przypadkach cięższych do sprecyzowania, chociażby podczas szukania hotelu z pominięciem jednej z dzielnic miasta, na przykład hotel warszawa -ochota pokaże nam wszystkie hotele, poza tymi na Ochocie.

Zobacz: Mapy Google – 10 sztuczek i trików

Tylda, czyli szukanie synonimów

Jak dobrze korzystać z Google? Trzeba wiedzieć dokładnie czego się szuka, czasami nie jest to jednak aż tak proste jak mogłoby nam się wydawać. Z pomocą przychodzi nam wtedy tylda, czyli taki zabawny znak: ~. Za jego pomocą możemy szukać nie tylko danego słowa kluczowego, ale również jego synonimów.

Załóżmy, że szukamy inspiracji na obiad i wpiszemy hasło kuchnia orientalna. Da nam to listę wyników ze stron, które użyły dokładnie tej samej frazy. Wpisując hasło kuchnia ~orientalna otrzymamy dodatkowo wyniki z fraz takich jak chociażby kuchnia azjatycka czy kuchnia tajska.

Dwie kropki, czyli zakres czasu

dwukropek

Bardzo ciekawym i prostym w użyciu operatorem są również dwie kropki. Za ich pomocą możemy określić przedział czasu, najczęściej w latach. Jeśli wyszukamy więc hasło filmy 2022 to zobaczymy przegląd premier z obecnego roku. Możemy wyszukać jednak hasło filmy 2020..2022 dzięki czemu zobaczymy największe hity z ostatnich dwóch lat. Wygodne, prawda?

*, na wypadek gdybyśmy czegoś zapomnieli

gwiazdka

Równie wygodną rzeczą, o której warto pamiętać jest zwyczajna gwiazdka, czyli operator *. Możemy użyć jej podobnie jak białego klocka w scrabble – oznacza on dowolne wyrażenie. To bardzo przydatne, jeśli coś świta nam w głowie, ale nie końca pamiętamy całe wyrażenie.

Weźmy tutaj przykład popularnej piosenki The Beatles czyli Come Together i załóżmy, że pamiętamy tylko drobny fragment jej tekstu. Wyszukując hasło Come right now me zdecydowanie jej nie znajdziemy. Jeśli poinforumujemy jednak wyszukiwarkę, że pomiędzy tymi słowami było coś jeszcze to pójdzie nam to znacznie lepiej – hasło come * right now * me zwróci nam już wynik do właściwego utworu.

Sprawdź: Używana karta graficzna – czy warto ją kupić?

OR i AND

Czasami chcielibyśmy wyszukać coś, co można opisać wieloma słowami. Na szczęście, w Google możemy wyszukiwać wieloma słowami kluczowymi naraz. Wystarczy nam do tego zwykły operator OR. Jeśli wpiszemy zatem hasło BMW OR Tesla to otrzymamy niezależne od siebie wyniki o obu tych markach.

Równie przydatnym i niesamowicie podobnym operatorem jest też AND. Dzięki niemu otrzymamy wyniki zawierające dokładnie te dwa słowa kluczowe. Hasło BMW AND Tesla zwróci nam się artykuły i rankingi porównujące obie te marki.

related: czyli jak wyszukać rzeczy o podobnej tematyce

jak korzystać z google related

Kolejnym bardzo ciekawym operatorem jest słowo related. Jeśli dodamy je przed hasłem które wyszukujemy, to otrzymamy wyniki podobne pod względem treści, działania lub po prostu o podobnej tematyce.

Jeśli wyszukamy więc hasło Google.com (chociaż nie wiadomo po co mielibyśmy to robić) to otrzymamy po prostu odniesienie to tej wyszukiwarki. Hasło related:google.com pokaże nam jednak strony takie jak Bing, Yahoo czy DuckDuckGo – alternatywne wyszukiwarki. Hasło related:forbes.com pokaże nam za to serwisy o tematyce biznesowej.

site: czyli jak wyszukać coś wewnątrz strony

site

Choć jest już to sporą rzadkością, to wciąż istnieją strony internetowe bez własnej, wbudowanej wyszukiwarki. Na szczęście, możemy bardzo łatwo wyszukać w nich treści za pomocą Google. Wystarczy nam do tego operator site:

Jak korzystać z Google jako wewnętrznej wyszukiwarki? Wpiszmy po prostu hasło monitor gamingowy site:testoria.pl. Wyrażenie taki zwróci wam wszystkie artykuły z naszej strony, w których pisaliśmy o monitorach gamingowych.

Sprawdź: Smartfon do 1500 zł – najlepsze modele

filetype: czyli wyszukiwanie konkretnych plików

Bardzo wygodnym operatorem jest również filetype: za pomocą którego możemy wyszukać pliki z konkretnym rozszerzeniem. Dla większości użytkowników liczyć się będzie oczywiście tylko jeden rodzaj, czyli filetype:pdf. Fraza ta dodana do naszego wyszukiwania pozwoli nam poszukać jedynie plików .pdf.

after: czyli jak wyszukiwać najnowsze informacje

Jak korzystać efektywnie z Google? Przede wszystkim musimy być w stanie przefiltrować przestarzałe informacje. Na szczęście bardzo łatwo zrobimy to operatorem after:. Jeśli szukacie chociażby poradnika na temat oprogramowania, które zostało zaktualizowane w 2019 to umieśćcie w wyszukiwaniu frazę after:2019. Otrzymacie tylko i wyłącznie wyniki powstałe po roku 2019.

Zobacz też:
Tani telefon z dobrym aparatem, jaki kupić? [TOP 5] – Ranking 2022
Jak usunąć bloatware z Windowsa? Poradnik krok po kroku

5/5 - (2 votes)