• Ostatnia modyfikacja artykułu:12 miesięcy temu

O byciu testerem oprogramowania myśli spora część kandydatów, którzy szukają zatrudnienia w IT. To praca z wieloma możliwościami rozwoju oraz atrakcyjnymi zarobkami. Co testerzy robią na co dzień i ile mogą zarobić na poszczególnych szczeblach kariery?

Tester oprogramowania – co to za praca?

Tester Oprogramowania – czym się zajmuje? Ile zarabia? Te pytania padają zdecydowanie najczęściej. Okazuje się, że osoby na tym stanowisku współpracują bezpośrednio z developerami tworzącymi nowe aplikacje czy systemy, a także ulepszają te już istniejące. Zadaniem testerów jest kontrolowanie poprawności funkcjonowania danych kodów i skrupulatne poszukiwanie nawet najmniejszych błędów.

Tester zgłasza swoje spostrzeżenia za pośrednictwem raportów, w których opisuje zaobserwowane nieprawidłowości w działaniu kodów. Dzięki temu programista wie, co musi poprawić, aby system funkcjonował prawidłowo. Ten rodzaj pracy dzieli się na dwa rodzaje – testowanie manualne oraz automatyczne.

Zadaniem testera manualnego jest poszukiwanie błędów na podstawie ręcznych działań na aplikacji. Wykonuje on po kolei różnorodne kombinacje, za pomocą których sprawdza, czy każda funkcja działa tak, jak powinna. Musi wykazać się nie tylko dokładnością, ale także pomysłowością w zlecaniu zadań oprogramowaniu, aby jak najlepiej je przetestować.

Automatycznym testowaniem zajmują się osoby z większym doświadczeniem. Nazywa się je także automatyzującymi. Zamiast ręcznego kontrolowania tworzą one programy testujące, które weryfikują poprawność działania aplikacji za nie. Oczywiście, trzeba mieć umiejętności pozwalające na stworzenie takich programów, a do tego przydają się m.in. Python czy Java. Testerzy automatycznie również raportują znalezione błędy developerom.

Aby zostać testerem, trzeba mieć określone umiejętności technologiczne, a także miękkie. Bardzo ważna jest znajomość SQL, a dodatkową zaletą jest certyfikat potwierdzający kompetencje w tym zakresie. Poza tym nie obędzie się bez podstaw programowania czy znajomości narzędzia Jira. Niektórzy pracodawcy wymagają przedstawienia certyfikatu ISTQB, a jeszcze inni oferują jego zdobycie w ramach zatrudnienia.

Jeśli chodzi o predyspozycje personalne, to liczy się przede wszystkim dokładność i cierpliwość. Poszukiwanie błędów jest niekiedy żmudnym zajęciem, ale jakże satysfakcjonującym. Tester oprogramowania musi bardzo dobrze porozumiewać się w języku angielskim i być otwartym na ciągłą naukę nowych rzeczy oraz języków programowania.

Ile zarabiają testerzy oprogramowania?

Zarobki testerów oprogramowania są aspektem, który wielu kandydatów przyciąga do tego zawodu. Widać to w liczbach wysyłanych zgłoszeń na stanowiska juniorskie i nie tylko. Dane z sierpnia 2022 roku pokazują, że wynagrodzenia u testerów wyglądają następująco:

  • Junior na umowie o pracę – od 5 000 zł do 8 000 zł;
  • Junior w ramach kontraktu B2B – od 6 000 zł do 9 240 zł;
  • Mid na umowie o pracę – od 10 000 zł do 15 000 zł;
  • Mid w ramach kontraktu B2B – od 13 000 zł do 18 480 zł;
  • Senior na umowie o pracę – od 13 000 zł do 18 000 zł;
  • Senior w ramach kontraktu B2B – od 16 500 zł do 23 000 zł.

Warto mieć na uwadze, że są to kwoty orientacyjne z 2022 roku, a zarobki w IT niemal cały czas szybują ku górze. Na konkretną wysokość wynagrodzenia mają wpływ takie czynniki jak m.in. wielkość firmy, typ testowania, doświadczenie czy rodzaj testowanych oprogramowań.

Korzyści płynące z bycia testerem oprogramowania

Praca jako tester oprogramowania niesie mnóstwo zalet. Najczęściej wiąże się z brakiem konieczności dojazdu do biura, więc zdalnie każdy może pracować z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy mieć przy sobie komputer. Poza tym osoby na tym stanowisku mogą liczyć na szybko rosnące wraz ze zdobywanym doświadczeniem wynagrodzenie. Testerzy uczą się języków programowania, co daje im szerokie pole manewru w wybieraniu kolejnych dróg kariery np. jako programiści i nie tylko. Poza tym do bycia testerem można się dobrze przygotować nawet na własną rękę, jeśli poświęci się temu wystarczającą ilość czasu i zaangażowania.

Oceń ten post