Czy kiedykolwiek czułeś, że mimo Twoich najlepszych starań, pieniądze w dalszym ciągu przeciekają Ci przez palce? Zupełnie jakby siły wyższe stawały temu na przeszkodzie – to naprawa samochodu, to wizyta u weterynarza, a na końcu okazuje się, że potrzebny jest jeszcze aparat ortodontyczny dla dziecka.
Właściwy czas na oszczędzanie nigdy nie nadchodzi sam. Na szczęście nie wszystko musi układać się po Twojej myśli, żebyś mógł oszczędzać pieniądze. Niezależnie od okoliczności najlepszy czas na oszczędzanie jest tu i teraz, a dzięki kilku prostym zasadom droga do celu może być nie tylko bezbolesna, ale wręcz wyjątkowo satysfakcjonująca.
Spis treści
1. Rób listy potrzebnych rzeczy
Zarówno w kwestii zakupów spożywczych, jak i chemii domowej, jedzenia dla zwierząt czy potrzeb dziecka, warto tworzyć listy niezbędnych rzeczy i zamiast co chwilę robić zakupy, zrobić jedne porządne – na przykład tuż po wypłacie. Problem częstych zakupów polega na tym, że bardzo chętnie dobieramy dodatkowe rzeczy. Czy to ze względu na darmową dostawę czy na kuszące produkty przy kasie.
Możesz sporządzić taką listę tuż przed wypłatą – przejdź się po domu i sprawdź jakich artykułów brakuje, a jakie zaraz się skończą. Zaplanuj zakupy tak, żeby mieć wszystko, czego potrzebujesz (poza świeżymi produktami spożywczymi) na cały miesiąc. Zrób zakupy online z darmową dostawą, by mieć pewność, że kupujesz najtaniej i postaraj się nie kupować nic aż do następnej wypłaty.
2. Notuj wszystko co kupujesz
Oszczędzanie jest najtrudniejsze na początku. Stare nawyki sprawiają, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego gdzie uciekają nasze pieniądze. Prosty exel pozwoli wyłapać zbędne wydatki i zaplanować w jaki sposób chcemy pożytkować miesięczny budżet.
Masz słabość do słodyczy albo słonych przekąsek? Rezygnacja z małych z pozoru zakupów tego typu potrafi przynieść oszczędności rzędu nawet kilkuset złotych miesięcznie, a dodatkowo wydłuża życie. Kupujesz wodę butelkowaną? Przelicz ile byłbyś w stanie oszczędzić kupując dzbanek filtrujący. Filtr magnezowy zapewnia dokładnie taki sam smak jak woda mineralizowana, a przy okazji pozwala oszczędzać mocno nadwyrężone plastikowymi odpadami środowisko.
Czytaj również: Moda na upcykling – dlaczego warto?
3. Zapłać sobie najpierw!
Co miesiąc dostajesz wypłatę za swoją pracę, na którą poświęcasz czas swojego życia. Płacisz za mieszkanie, jedzenie, być może także za samochód czy szkołę dziecka. Dodatkowo możesz zapłacić producentowi ubrań za pracę jego pracowników, sieci kin za wykupienie prawa do filmu, właścicielowi restauracji albo… sobie.
Początki oszczędzania bywają trudne także dlatego, że większość ludzi ma nadzieję, że zostanie im na koniec miesiąca coś, co będą mogli odłożyć. Nic bardziej mylnego. Jeśli nie zapłacisz sobie w pierwszej kolejności, drastycznie zmniejszasz swoje szanse na odłożenie pieniędzy.
Płacąc sobie najpierw dajesz sobie najlepszą możliwość przybliżenia się do wyznaczonego celu – czy będzie to stworzenie poduszki finansowej, komfortowa emerytura, wolność finansowa czy określona inwestycja – każdego miesiąca małe kwoty będą się powiększać, niosąc poczucie coraz większej satysfakcji. Dlatego czym prędzej stwórz subkonto albo cel w banku, na który co miesiąc będziesz odkładał taką samą pulę pieniędzy. Choćby miało to być tylko 10% tego, co zarabiasz.
4. Gromadź kapitał, nie zadłużenie
Jak mówi Warren Buffett, jeden z najlepszych inwestorów giełdowych na świecie i dyrektor generalny Berkshire Hathaway – bogaci ludzie nabywają kapitał, nie zadłużenie. Kapitalizm ma wiele zalet, ale też zachęca nas do ciągłej konsumpcji, poprawiania sobie samopoczucia i samooceny poprzez nabywanie rzeczy.
Mimowolnie patrzymy na to kto ma lepszy samochód, mieszkanie czy drogie ubrania. Tymczasem zamiast kupować rzeczy na kredyt powinniśmy najpierw zgromadzić taki majątek, żeby zakup ów samochodu czy domu stanowił zaledwie jego mały procent.
Zanim więc zaplanujesz kolejny większy wydatek zadaj sobie kilka pytań.
- Czy rzecz, którą nabywasz pozwoli Ci powiększyć Twój majątek? Czy posłuży Ci do pracy, zwiększy swoją wartość z czasem albo będzie samoczynnie zarabiała?
- Z czego wynika chęć zakupu danej rzeczy? Czy na pewno nie wynika z potrzeby samoakceptacji, chwilowej przyjemności albo chęci lepszej prezentacji przed innymi ludźmi?
5. Inwestuj w siebie
Choć może się wydawać, że oszczędzanie i inwestowanie w siebie to dwa różne tematy, nie ma nic bardziej mylnego. Możesz stale doskonalić się w swoim zakresie umiejętności albo specjalizować się w nowych dziedzinach, dzięki czemu będziesz w stanie zarabiać więcej. Ograniczenie kosztów życia to pierwszy krok do powiększania majątku. Jeszcze szybciej dojdziesz do swoich celów zarabiając więcej.
Możesz zastanowić się nad tym, co lubisz i potrafisz robić dobrze, a potem uczynić z tego dodatkowe źródło dochodów. Czy którekolwiek z Twoich zainteresowań mogą zostać zmonetyzowane? Czy będąc dobrym w tym co robisz, możesz zrobić coś, żeby stać się jeszcze lepszym, bardziej cenionym i lepiej opłacanym?
Jeżeli mowa o inwestowaniu w siebie, warto wspomnieć, że Bill Gates czyta podobno 50 książek rocznie, Mark Zuckerberg czyta co najmniej jedną książkę na dwa tygodnie, z kolei Elon Musk w swojej młodości czytał dwie książki dziennie. Książki to niedoceniane źródło wiedzy, doskonały sposób na inwestowanie w siebie i zwiększanie swojego potencjału.
Badania nad umiejętnością czytania i strukturalnym rozwojem mózgu dowodzą, że czytanie stymuluje sieć sygnałów i obwodów neuronowych, dzięki czemu połączenia mózgowe stają się coraz bardziej rozbudowane. Czytanie nie tylko zwiększa nasze zdolności poznawcze, ale i polepsza umiejętności komunikacyjne, koncentrację, pamięć, obniża stres, a nawet – jak dowodzą inne badania, nad biblioterapią – wydłuża życie.
Jak oszczędzać pieniądze i pomnażać majątek? Podsumowanie.
Każdy z nas chciałby być bogaty, niezależny finansowo, mieć bezpieczną przyszłość i możliwość beztroskiego, szczęśliwego życia. Jednocześnie niewiele osób wierzy w to, że to możliwe, a co za tym idzie – nie podejmuje żadnych działań w tym kierunku.
Oszczędzanie nie zawsze jest proste. Szczególnie na początku, kiedy zdarza się, że z trudem nazbierane pieniądze trzeba wydać na nagły i pilny wydatek. Książki mogą jednak stanowić doskonałe źródło motywacji i niezbędnej wiedzy, a efekty zawsze przychodzą z czasem.
Pośród pozycji, które zmieniły życie wielu osób można wymienić:
- „Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty”
- „Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec”
- „Pieniądze albo życie. 9 kroków do finansowej niezależności”
- „Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu”
- „Myśl i bogać się”
Jedną z książek, którą warto przeczytać w ramach motywacji jest też „Nowa psychologia sukcesu”. Jak słusznie zauważa autor, Carol S Dweck – opłaca się przykładać do rzeczy, które są trudne i stanowią problem. Nie tylko dlatego, że wyzwania są najlepszym sposobem na pobudzenie mózgu i rozwoju nowych połączeń neuronowych. Na rzeczy trudne decyduje się mniejszość.
Jeżeli więc nie chcesz być w większości, która żyje od 10-go do 10-go, zamiast wtórować chóralnemu „nie da się”, bądź jedną z niewielu osób, która zadaje sobie pytanie „co muszę zrobić, żeby dotrzeć do swojego celu?”.
#materiałsponsorowany