• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Kredyt gotówkowy a kredyt ratalny – jakie są różnice?

Kredyty gotówkowe są popularną formą finansowania inwestycji — zarówno tych niewielkich, jak i tych nieco większych, jak np. remont mieszkania. Z kolei kredyt ratalny to zobowiązanie zaciągane najczęściej na zakup konkretnego dobra. Sprawdź, na czym polegają różnice między obydwoma rozwiązaniami. Dowiedz się, kiedy warto skorzystać z konkretnej opcji.

Kredyt gotówkowy i ratalny — podobieństwa

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i ratalny stanowią formy zobowiązania finansowego. Kredytobiorca pożycza od banku określoną część środków i deklaruje ich spłatę na podstawie warunków określonych w umowie. Aby otrzymać zgodę na zaciągnięcie obu rodzajów pożyczek, trzeba wykazać się stosowną wiarygodnością oraz zdolnością kredytową. Należy mieć regularne przychody, których minimalna wysokość jest uzależniona m.in. od kwoty wnioskowanego zobowiązania.

Podczas analizy wniosków o kredyty banki sprawdzają także dane w BIK (Biurze Informacji Kredytowej), czyli narzędziu umożliwiającym analizę Twojej historii kredytowej. Jeśli ocena punktowa dotycząca historii danego wnioskodawcy budzi wątpliwości analityków, umowa nie zostanie zawarta zarówno w przypadku zobowiązania gotówkowego, jak i ratalnego.

Różnice między kredytem gotówkowym a ratalnym

Zawierając umowę dotyczącą kredytu gotówkowego, wnioskujesz do banku o to, by ten przelał na Twoje konto określone środki, a Ty zobowiązujesz się do ich spłaty na podstawie warunków zawartych w umowie kredytowej. Pożyczoną kwotą możesz dysponować w dowolny sposób, ponieważ pieniądze znajdują się w Twoich rękach. Wybierając konkretną ofertę, warto skorzystać z rankingu porównującego warunki, jakie zapewnia kredyt gotówkowy zaciągnięty w konkretnym banku. Dzięki temu możesz obniżyć całkowity koszt pożyczki.

Natomiast w przypadku zobowiązania ratalnego pieniądze nie trafiają bezpośrednio do Ciebie. Po zaakceptowaniu wniosku bank przelewa środki na konto sprzedawcy, co pozwala Ci sfinansować wybrany zakup.

Ważną różnicą między obu typami pożyczek jest także czas, na jaki zawierane są umowy. Obecnie kredyt gotówkowy możesz spłacać maksymalnie przez 10 lat. Z kolei ratalny najczęściej jest udzielany na okres, 1, 2 lub 3 lat. Znacząca jest również dysproporcja między wysokością obu zobowiązań. Kwota kredytu gotówkowego może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych, a zobowiązanie ratalne to najczęściej kilka tysięcy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kredytach ratalnych? Sprawdź: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-ratalny/. Zawiera się je najczęściej w specjalnie do tego przeznaczonych punktach sprzedaży w sklepach lub a pomocą wniosków online, które przygotowują pracownicy banku. Z kolei zobowiązania gotówkowe zaciąga się najczęściej w placówkach lub poprzez strony internetowe, co jest bardzo wygodne i ostatnio staje się popularne.

Podstawową różnicą między oboma zobowiązania jest ich cel. Kredyt gotówkowy daje Ci określoną sumę środków, często znacznych, którymi możesz dowolnie dysponować. Z kolei kredyt ratalny finansuje konkretny zakup towaru, którego wartość najczęściej wynosi kilka tysięcy.  

Artykuł sponsorowany.

Oceń ten post