Światowy Tydzień Mózgu, a właściwie Światowy Tydzień Świadomości o Mózgu to doskonała okazja, by choć na chwilę wgłębić się w najnowsze odkrycia odnośnie niezbadanej do końca maszyny, która steruje naszymi codziennymi czynnościami – jak się okazuje – w znacznej mierze bez udziału naszej świadomości.
Czy wiesz, że…
… trójwymiarowy obraz świata powstaje jako wynik nieświadomego wnioskowania na podstawie dwuwymiarowego obrazu, który tworzy się w siatkówce? (Optyka fizjologiczna, Hermann von Helmholtz, 1909)
… źródłem naszej świadomości jest niestrudzone dążenie naszej lewej półkuli do wyjaśnienia niepełnych informacji zbieranych z otoczenia? („Kto tu rządzi – ja czy mój mózg?”)
… uważa się, że pojemność mózgu jest praktycznie nieograniczona? Składa się on z około 86 miliardów neuronów, a każdy neuron tworzy połączenia z innymi neuronami, co daje łącznie biliard połączeń. (Scientific American: What Is the Memory Capacity of the Human Brain?)
Autor: Midjourney AI
Spis treści
Światowy Tydzień Mózgu 2023
Tydzień Świadomości Mózgu to globalna kampania, która ma na celu wzbudzenie społecznego entuzjazmu wobec nauki o mózgu, wyposażenie społeczeństwa w wiedzę, która jest niezbędna do podejmowania świadomych decyzji odnośnie zdrowego i produktywnego życia, a także zainspirowanie kolejnego pokolenia naukowców.
Choć wydarzenie przypada na 13-19 marca, część organizatorów, czyli uczelni wyższych, ośrodków badań medycznych, organizacji i stowarzyszeń, już teraz startuje z ciekawymi wykładami i aktywnościami. Większość z nich będzie dostępna online, więc warto już teraz zaplanować sobie bieżący i nadchodzący tydzień.
5 najciekawszych wydarzeń Światowego Tygodnia Mózgu 2023
1. Tydzień mózgu (ang. Brain Awareness Week) zainicjował Dan Alliance for Brain Initiatives w marcu w 1996 w Stanach Zjednoczonych. W Polsce Światowy Tydzień Mózgu odchodzimy od 1999 roku dzięki inicjatywie Instytutu Nenckiego, Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego, Komitetu Neurobiologii PAN i Stowarzyszenia na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA.
W tym roku nad Tygodniem Mózgu patronat objęła Fundacja Marcelego Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych i Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Na stronie na Facebooku można znaleźć linki do poszczególnych prelekcji, wśród których można wybrać takie tematyki jak:
– „Długoterminowe konsekwencje stresu dla budowy i działania mózgu”
Każda z prelekcji będzie dostępna do obejrzenia online poprzez platformę Zoom Webinar. Linki znajdują się na stronach poszczególnych wydarzeń.
2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie organizuje panel pod hasłem “Interakcje pomiędzy dietą, mikrobiomem jelitowym a mózgiem”, a wszystkie wykłady, które są zaplanowane pomiędzy 6, a 11 marca można będzie obejrzeć online na stronie wydarzenia – Cafe Nauka.
3. Uniwersytet Śląski w Katowicach w dniach 13-18 marca będzie transmitował wykłady z pogranicza neurobiologii, kognitywistyki i psychologii. Pełny program jest dostępny na stronie wydarzenia na Facebooku, tam też będą dostępne nagrania z wykładów. W panelu będą poruszane takie tematy jak:
– „Czy istnieje wolna wola? Neuronaukowe podejście do pytań fundamentalnych”
– „Czy oko nas oszukuje? Nie wierz we wszystko co widzisz”
– „Mózg i neuroinformatyka”
– „Co Fafikowi siedzi w głowie – ciekawostki o psim mózgu”
4. Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni i Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku poprowadzą serię warsztatów online pod hasłem „Mózg w czasach niespokojnych. Złap równowagę w 2023 roku!”. Żeby wziąć udział w spotkaniach trzeba się zapisać, ale wydarzenie jest w całości bezpłatne. Pośród zaplanowanych wykładów warto zwrócić uwagę m.in. na prelekcje:
– „Czy mózg lubi dietę roślinną? Fakty i mity”
– „Jak zmusić leniwy mózg do wysiłku, czyli techniki kreatywne, które pomogą Ci dostrzec to, czego nie widać”
– „Mindfullness – sztuka uważności. Warsztat praktyczny z elementami teorii”
– „Dlaczego relacje są ważne i jak o nie dbać?”
5. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy wraz ze STRUCTOGRAM® Polska organizują tydzień pod hasłem “Zakamarki Mózgu”, a prócz wiedzy o funkcjonowaniu mózgu oferują nawet możliwość zdobycia nagród o łącznej wartości 7 246 zł. W panelu zaplanowano takie wykłady jak:
– „Jak obudzić w sobie hormony szczęścia?”
– „Jak wybrać swoją ścieżkę zawodową w oparciu o wiedzę o swoim mózgu?”
– „Zobacz jak robią to najlepsi czyli jak wykorzystać potencjał mózgu do osiągania swoich celów.”
– „Instrukcja obsługi mózgu, czyli jak uczyć się skutecznie”
Dlaczego warto wiedzieć więcej o funkcjonowaniu mózgu?
Zapobiegaj chorobom neurodegeneracyjnym
Coraz częściej mówi się o związku diety z depresją, problemami z pamięcią, a nawet chorobą Alzheimera i innymi rodzajami demencji. Jeżeli chcesz zachować funkcje poznawcze na długie lata, możesz już teraz zacząć inwestować w zdrowie swojego mózgu.
Zwiększ swoją produktywność
Chciałbyś robić wiele rzeczy, ale nie masz na nie czasu, siły ani motywacji? Wiedza odnośnie funkcjonowania mózgu może pomóc Ci zwiększyć swoją samodyscyplinę i produktywność, dzięki czemu marzenia staną się realnymi celami.
Poznaj siebie
Mózg, a dokładniej wyłaniający się z niego umysł, jest esencją osobowości i indywidualności. Specyficzne sposoby, w jakie komunikują się nasze komórki mózgowe są bezpośrednio związane z interakcjami ze środowiskiem.
To doświadczenia emocjonalne sprawiają, że mózg się przebudowuje, wzmacnia lub osłabia istniejące połączenia oraz tworzy nowe. Wiedza o funkcjonowaniu mózgu i umysłu może pomóc nam zrozumieć co czyni nas takimi jednostkami, jakimi jesteśmy, a nawet – co może uczynić nas szczęśliwymi i spełnionymi.
W pędzie codziennego życia nie zdajemy sobie sprawy, że – cytując Floyda Henrego Allporta, psychologa społecznego – zachowania społeczne są największym osiągnięciem kory mózgowej, a mocne i zdrowe relacje są elementarnym składnikiem szczęśliwego życia. Podobnie jak odnajdywanie sensu poza samym sobą oraz stawianie sobie wymagających zadań („Perma Model” Martina Seligmana).
Neuronauka może dostarczyć zarówno wyzwań, jak i sensu poza samym sobą. Dlatego już dziś wybierz najciekawsze prelekcje i rozwijaj swój potencjał!
#materiałsponsorowany