• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Mop parowy Ariete 4164 to urządzenie, które przydaje się w różnorodnych, często nieoczekiwanych sytuacjach. To między innymi nieoceniona pomoc dla alergików, ponieważ jest łatwą w użytkowaniu bronią przeciwko roztoczom bytującym w kurzu.

Jeżeli urządzenie można odczepić od bazowej konstrukcji, podobnie jak w przypadku Ariete 4164, zyskujemy ręczną parownicę do odświeżania i dezynfekcji ubrań, dziecięcych zabawek czy legowisk zwierząt.

Kupując mopa parowego warto zwrócić uwagę jakie końcówki posiada w zestawie. Model, o którym dziś mowa, ma dość bogaty zestaw, który umożliwia wykonywanie przeróżnych czynności. W dzisiejszej recenzji sprawdzamy w czym Ariete 4164 Multi Steam System sprawdza się najlepiej, a do czego zupełnie się nie nadaje.

Czytaj więcej: Ranking mopów parowych – TOP 20 najlepszych modeli

Ariete 4164 Multi Steam System – co wchodzi w skład zestawu?

Wraz z mopem parowym kupujemy bogaty zestaw akcesoriów, w skład którego wchodzą:

  • dwie nakładki do mopowania podłóg,
  • nakładka do dywanów,
  • końcówka ze szczotką do fug,
  • końcówka do odświeżania tapicerki, ubrań i innych tkanin np. zabawek,
  • końcówka do szyb i szklanych powierzchni,
  • końcówka podłogowa,
  • końcówka szczelinowa – nadaje się do czyszczenia trudnodostępnych miejsc, takich jak bateria umywalki czy szczeliny w desce sedesowej,
  • duża i mała szczotka o twardym włosiu, która może przydać się do czyszczenia twardych powierzchni, np. grilla.

Skuteczność mopowania podłóg i dywanów

Mopowanie podłóg to najprostsze zadanie, jakie można postawić mopowi parowemu Ariete 4164. Szmatki z mikrofibry montuje się łatwo i szybko, ponieważ mają rzepy. Szmatka stabilnie trzyma się mopa, dzięki czemu nie trzeba martwić się o zarysowanie podłogi plastikiem pod spodem.

Dodatkowo szmatki są bardzo dobrej jakości, a więc są wystarczająco grube, by można było je wielokrotnie prać w pralce bez śladów zużycia.

Mopowanie dywanów wygląda podobnie łatwo jak mopowanie podłóg. Na przymocowaną na rzepy szmatkę z mikrofibry nakłada się wyłącznie plastikową obramówkę, która sprawia, że mop płynnie sunie po dywanie. Choć nie ma co liczyć na to, że mop sprawdzi się w roli odkurzacza piorącego, to z pewnością dobry sposób na usunięcie roztoczy.

Skuteczność mycia fug

Wiele z nas próbuje różnorodnych sposobów czyszczenia fug, które – szczególnie w łazience, ze względu na zakamienioną wodę – nigdy nie chcą łatwo odpuścić. Byłam szczerze zaskoczona, że przy użyciu mopa parowego i specjalnej końcówki z twardym włosiem, wreszcie odzyskałam na nich jasny kolor, wykonując dosłownie kilka ruchów.

Para doskonale rozpuszcza brud i kamień, a mocne włosie dedykowanej do fug szczotki od razu dostaje się do powierzchni fug. Wystarczy przemyć kafle z odklejonych w ten sposób zanieczyszczeń i uzyskujemy wyjątkowo satysfakcjonujący efekt końcowy.

Skuteczność odświeżania tapicerki

W przypadku czyszczenia tapicerki trzeba być ostrożnym. Gorąca para może uszkadzać strukturę materiałów powodując brzydkie wybarwienia. Szczęśliwie mop parowy Ariete 4164 oferuje regulację temperatury, dzięki czemu można bezpiecznie używać go także do czyszczenia mebli.

W pierwszej kolejności warto zrobić test na nierzucającej się w oczy powierzchni kanapy czy fotela. Nakładka do czyszczenia tapicerki jest jednak na tyle bezpieczna, że przy odpowiednim ustawieniu temperatury nic złego nie powinno spotkać żadnych mebli.

Końcówka szczelinowa – do czego się sprawdza?

Końcówka szczelinowa, a właściwie wąska dysza, sprawdza się wszędzie tam, gdzie trzeba wydobyć brud z trudno dostępnych miejsc. Doskonałym przykładem jest choćby szczelina w desce sedesowej czy listwy prysznica.

Gorąca para skutecznie wzrusza zanieczyszczenia, a ciśnienie wypycha je tam, skąd jesteśmy już w stanie zetrzeć je szmatką.

Mycie szyb z mopem parowym Ariete 4164 Multi Steam System

Mycie szyb czy luster z mopem parowym Ariete 4164 Multi Steam System jest satysfakcjonujące, ale tylko pod warunkiem, że nie mówimy powierzchniach zakamienionych, ani mocno zabrudzonych. Para bez wsparcia detergentu czy gąbki o szorstkiej strukturze, niestety nie jest w stanie poradzić sobie z uciążliwymi zaciekami.

Czyszczenie piekarnika mopem parowym Ariete 4164 Multi Steam System

Mop parowy Ariete 4164 Multi Steam System nie jest wyposażony w oddzielny zbiornik na detergent i nie jest przystosowany do pracy z nim. Być może gdyby był, efekty czyszczenia zaschniętego brudu z piekarnika byłyby znacznie bardziej spektakularne.

Kilkanaście minut wytężonej pracy z dwoma końcówkami – szczotkami z twardego włosia – przyniosły zaledwie takie rezultaty, jakie widać na załączonym wyżej zdjęciu. Dodatkowo jedna ze szczotek uległa uszkodzeniu podczas szorowania – włosie wygięło się pod wpływem tarcia i temperatury.

Można zatem uznać, że czyszczenie zapieczonego brudu, podobnie jak zaschniętego kamienia, przekracza możliwości tego urządzenia.

Ariete 4164 Multi Steam System – Recenzja

W porównaniu z konkurencyjnymi mopami parowymi, Ariete 4164 wygrywa stosunkiem ceny do funkcjonalności. Oczywiście mógłby mieć większą pojemność zbiornika na wodę, a także filtr umożliwiający stosowanie wody kranowej. Jednak wtedy najpewniej kosztowałby znacznie więcej.

Bogaty zestaw końcówek umożliwia skuteczne usuwanie zanieczyszczeń, a także bakterii i wirusów z naprawdę wielu rodzajów powierzchni i przedmiotów. Mop parowy Ariete 4164 jest dzięki temu nieocenioną pomocą w sprzątaniu najtrudniejszych miejsc, które bez tego typu urządzenia sprząta się zazwyczaj bardzo niechętnie.

Czytaj także: Recenzja odkurzacza Hoover Ultra Vortex MBC500 z lampą UV-C

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

1/5 - (1 vote)