• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Wyposażenie kuchni warto zorganizować według konkretnego planu. W innym wypadku zamiast ekscytacji może nas spotkać wiele zawodów i frustracji. Szczęśliwie, nie trzeba być architektem wnętrz, żeby stworzyć ergonomiczną kuchnię we własnym domu. Wystarczy znać kilka prostych zasad.

Jak zorganizować ergonomiczną kuchnię?

Funkcjonalne wnętrze zapewnia odpowiedni układ mebli, dobre oświetlenie i dobrany w przemyślany sposób sprzęt AGD. Warto też zadbać o wydzielenie konkretnych stref i dopasowaną do wzrostu wysokość szafek. Dzięki temu nawet mała kuchnia będzie wygodna w użytkowaniu.

Zasada trójkąta roboczego

Tzw. trójkąt roboczy to zasada, która określa rozmieszczenie trzech najważniejszych stref kuchni. Żeby zapewnić sobie wygodę ruchów, na każdą ze stref powinno się przeznaczyć co najmniej 120 cm miejsca.

Trójkąt tworzy lodówka, z której najczęściej wyciągamy produkty, zlewozmywak, w którym je myjemy oraz kuchenka, na której przygotowujemy potrawy. Bliskość tych trzech elementów zapewnia maksymalny komfort pracy.

Organizacja stref w kuchni

Pomiędzy strefą zmywania, a strefą gotowania i lodówką warto umieścić strefę przygotowywania. Z kolei strefa przechowywania produktów niewymagających chłodzenia oraz strefa zapasów mogą być umiejscowione poza trójkątem roboczym. Najlepiej, żeby znajdowały się najbliżej wyjścia, bo ułatwi to rozpakowywanie zakupów.

Nowoczesne rozwiązania

Organizując kuchnię warto uwzględnić coraz popularniejsze, a zarazem najbardziej funkcjonalne rozwiązania, takie jak na przykład kosz na śmieci w wysuwanej szufladzie. Wśród tanich, a niezwykle praktycznych pomysłów można wymienić też reling nad zlewozmywakiem. Szyna do zawieszania kubków czy chochli zapewnia, że najpotrzebniejsze rzeczy zawsze są pod ręką.

Coraz częściej zamiast kuchenek instaluje się zabudowany piekarnik wraz z płytą indukcyjną, bo nie tylko zwiększa to wygodę, ale i wpływa na higienę pracy oraz czas przygotowywania potraw. Zmywarka także pozwala oszczędzić czas, a przede wszystkim zapewnia wysoką higienę mycia naczyń, dzięki temu, że pracuje w wysokiej temperaturze.

Kuchnia modułowa Tom

Najłatwiejsze urządzanie kuchni – gotowe moduły

Kuchnię najłatwiej urządzić kupując gotowe moduły, takie jak na przykład kuchnia modułowa Tom. Jasne i nowoczesne meble to uniwersalna propozycja dla każdego domu, a jednocześnie rozwiązanie korzystne cenowo i funkcjonalne. Projekt jest elastyczny, ponieważ do wybranego zestawu można dokupić takie elementy, jakich potrzebujemy.

Lakierowany połysk frontów nie odbija odcisków palców i jest łatwy do utrzymania w czystości. Z kolei blat, który wygląda zupełnie jak jasny dąb porterhouse, jest o wiele wygodniejszy w utrzymaniu niż naturalne drewno, a prezentuje się równie dobrze. Dodatkowa powłoka z tworzywa termoutwardzalnego zapewnia odporność na zaplamienia, działanie promieni słonecznych i wysoką temperaturę.

W małych kuchniach sprawdzić może się także zestaw Sonoma. Fronty, które imitują drewno, wprowadzą przytulną atmosferę w kuchni i będą maskowały wszelkie drobne zabrudzenia. Jednocześnie są łatwe w czyszczeniu, odporne na działanie promieni słonecznych i na zarysowania.

Dzięki temu, że każda szafka posiada swój blat, każdy element zestawu można ustawić pod indywidualne potrzeby. We własnym zakresie należy wyłącznie dokupić baterię i zlew.

Czytaj więcej: TOP 15 piekarników parowych

Wysokość mebli i blatów

Meble modułowe najczęściej oferują optymalną wysokość szafek i blatów. Szafki kuchenne zazwyczaj mają wysokość 85 – 90 cm, z kolei szafki wiszące mają od 40 do 100 cm wysokości. Jeżeli jesteś osobą niższą lub, wręcz przeciwnie, bardzo wysoką, możesz rozważyć wykonanie kuchni na zamówienie, by móc funkcjonować w niej maksymalnie komfortowo.

Ponadstandardową wysokością wyróżniają się zazwyczaj wyspy kuchenne. Jest to jednocześnie najbardziej funkcjonalne rozwiązanie, bo wyspa oferuje dodatkowe, wygodne miejsce do stworzenia osobnej strefy, np. strefy zmywania, przygotowywania lub serwowania posiłków. To nowoczesne rozwiązanie nie tylko wpływa na ergonomię, ale i prezentuje się niezwykle estetycznie.

Kuchnia jednorzędowa modułowa Emily

Układ mebli w kuchni

Zależnie od dostępnej przestrzeni, układ mebli może stworzyć kuchnię jednorzędową, dwurzędową, w kształcie litery L, litery G lub litery U, a także – wspomnianą już wyżej – kuchnię z wyspą. W każdym rodzaju kuchni można zastosować metodę trójkąta roboczego i organizację stref.

Kuchnia jednorzędowa i w kształcie litery L sprawdzają się najlepiej na małych przestrzeniach, tworząc wygodne przejście do salonu. W przestronnych wnętrzach najwygodniej jest postawić na kuchnię o kształcie litery G, czyli z tzw. półwyspem. Pozwala ona na wygodne przechowywanie dużych ilości urządzeń, naczyń i zapasów.

Lodówka side-by-side Bosch KFN 96VPEA

Jak dobrać AGD do kuchni?

Dobór AGD to kwestia równie istotna co meble, ponieważ ten sprzęt pozostanie z nami na wiele lat. Warto poświęcić chwilę na wybór piekarnika, płyty indukcyjnej, lodówki, zmywarki, a nawet mikrofalówki czy czajnika, ponieważ urządzenia wybrane dobrze, będą niezawodne i będą używane z przyjemnością. Zamiast co kilka lat wymieniać średniej jakości, psujący się sprzęt, będziemy mogli zainwestować w dodatkowe udogodnienia, takie jak na przykład ekspres do kawy.

Spośród piekarników najlepiej wybierać piekarniki parowe, które oferują najzdrowszy sposób przygotowywania potraw, a jednocześnie zachowują najwięcej wartości odżywczych surowców. Do tego większość z nich automatycznie się czyści. Rynek oferuje także spory wybór pośród lodówek. Prócz standardowych, jednodrzwiowych, możemy postawić także na lodówkę side by side, czyli dwudrzwiową, a nawet lodówkę w stylu retro.

Oświetlenie w kuchni

Podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach mieszkania, zaleca się, by źródeł światła w kuchni było kilka. Górne oświetlenie nie będzie docierało pod szafki, przez co powierzchnia na blacie kuchennym nie będzie dostatecznie doświetlona.

W kuchni najlepiej sprawdza się oświetlenie zadaniowe w postaci taśm LED pod szafkami wiszącymi lub innego oświetlenia miejscowego nad blatami, płytą indukcyjną i zlewozmywakiem. Jedno źródło światła na 50 cm powierzchni blatu to optymalne rozwiązanie dla każdej kuchni.

Jeśli chodzi o oświetlenie sufitowe, najlepiej, żeby było to światło rozproszone, czyli żeby odbijało się od sufitu i pokrywało całą kuchnię. Dzięki temu ograniczymy ilość cienia rzucanego na ściany i meble. W tej roli świetnie sprawdzają się plafony sufitowe oraz listwy reflektorowe.

W kuchni najlepiej postawić na oświetlenie o neutralnej barwie, czyli w zakresie 4000 – 4500 K. Dzięki temu każdy element wyposażenia będzie odpowiednio oświetlony, zachowa swoje naturalne kolory, a oczy nie będą się szybko męczyły.

Oceń ten post