• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia nie tylko poprawiają samopoczucie, ale też zmniejszają ryzyko niektórych chorób, wzmacniają mięśnie i kości, a nawet wpływają na długowieczność.

Mimo to, większość społeczeństw zachodnich, w tym także nasze, prowadzi siedzący tryb życia, ubogi w aktywności fizyczne. Jak zatem pokochać zdrowy styl życia? To bardzo proste.

Jak pokochać zdrowy styl życia?

  1. Zaplanuj aktywności

Zazwyczaj postrzegamy ćwiczenia jako aktywność, którą wykonuje się w czasie wolnym. Z kolei kiedy rzeczywiście przychodzi pora relaksu, nie mamy już sił, ani motywacji, żeby ćwiczyć. Dlatego najlepiej zacząć od ćwiczenia rezerwowania czasu.

Jeżeli 40 minut, trzy razy w tygodniu okaże się zbyt trudne, spróbuj przeznaczyć choć 10 minut. Najważniejsze, żeby trzymać się swojego planu i czas na ćwiczenia traktować tak samo jak zaplanowane spotkanie, którego w normalnej sytuacji byśmy nie odwoływali. Możesz też myśleć o ćwiczeniach jako medycynie prewencyjnej – być może w ten sposób będzie Ci łatwiej być wytrwałym w swoim postanowieniu.

Bieżnia Sportowa Kingsmith WalkingPad TRR1F R1

  1. Sprawdź, które aktywności dają Ci najwięcej radości

Ćwiczenia muszą być przyjemne, żeby nie były przykrym obowiązkiem i żebyśmy chcieli wykonywać je regularnie. Dlatego zanim wykupisz karnet na siłownię, pomyśl o tym, co sprawia Ci najwięcej radości. Spróbuj swoich sił w różnych aktywnościach i baw się dobrze eksperymentując.

Czy będzie to bieganie na bieżni na ogródku albo jeżdżenie na rowerku spinningowym przy ulubionym serialu? Spacer po parku, tenis, a może joga? Nie bój się mniej popularnych aktywności. Kto wie, może dzięki wioślarzowi magnetycznemu któregoś lata wystartujesz w zawodach?

  1. Pamiętaj o racjonalnych celach

Pamiętaj po co ćwiczysz i nie daj się omamić idealnym sylwetkom z Instagrama. Wyznaczaj sobie realne cele, takie jak utrzymanie zdrowia, witalności i dobrego samopoczucia. Niech utrata masy czy budowanie „kaloryfera” będzie dodatkową zaletą regularnej aktywności, nie jej głównym celem.

Skup się na zaletach i dobrych zmianach, jakie płyną z regularnych ćwiczeń. Zwróć uwagę jak się dzięki nim czujesz – czy myśli Ci się lepiej, jesteś bardziej produktywny i masz więcej energii? A może śpisz lepiej, masz więcej siły albo masz lepszą postawę?

  1. Trzymaj się swoich zobowiązań

Wytrwałość w ćwiczeniu wzmacnia wyznaczenie i trzymanie się ustalonego minimum ćwiczeń tygodniowo. Nastaw się na stałe czerpanie korzyści zdrowotnych z ćwiczeń przez resztę swojego życia. Zbuduj zdrowy nawyk, który będziesz miał niezależnie od okoliczności. W gorszy dzień zawsze możesz chodzić po bieżni zamiast biegać. Możesz też po prostu wybrać się na relaksujący spacer.

  1. Podnoś poprzeczkę

Obserwuj swoje ciało i zwiększaj intensywność ćwiczeń dla jeszcze lepszych efektów lub próbuj nowych aktywności. Rzucanie sobie nowych wyzwań nie pozwoli Ci się nudzić, ani rozleniwić.

Urządzenia do aktywności w domu

Niektórzy wolą wyznaczyć sobie czas na aktywności na siłowni czy na ćwiczenia zorganizowane w grupach. Wielu z nas woli jednak ćwiczyć w zaciszu własnego domu, przy ulubionym podkaście czy serialu. Szczególnie, jeśli pogoda nie dopisuje.

Wioślarz magnetyczny Ovicx R100

Ergometr wioślarski

Jedną z ciekawszych propozycji urządzeń do ćwiczeń w domu jest, wspomniany już, wioślarz. Ergometry wioślarskie są dostępne na wielu siłowniach, ale można używać ich także w domu. Ich obsługa jest łatwa, a dostarczają wielu korzyści zdrowotnych.

Ergometry pozwalają nie tylko na łatwą redukcję tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim zwiększają wydajność organizmu, wzmacniają mięśnie całego ciała, poprawiają wydolność oddechową i układu sercowo-naczyniowego. Mogą służyć także jako uzupełnienie treningów rehabilitacyjnych, wytrzymałościowych i siłowych.

Wioślarze to urządzenia ciekawe, przyjemne w użytkowaniu i polecane niemal wszystkim użytkownikom. Bez konsultacji z lekarzem nie powinny z niego korzystać wyłącznie osoby z wadami postawy i dolegliwościami ze strony kręgosłupa.

Czytaj więcej: Wioślarz OVICX R100 – sposób na domowy trening

Bieżnia elektryczna OVICX I1

Bieżnia elektryczna

Bieżnia elektryczna to kolejne urządzenie, które jest polecane zarówno osobom, które ćwiczą od dłuższego czasu, jak i totalnym nowicjuszom. Obsługa tego sprzętu jest banalnie prosta i poradzi sobie z nią absolutnie każdy. Wszelkie parametry pracy można ustawić pod siebie, a dodatkowo urządzenie często pomaga w ćwiczeniach dzięki temu, że monitoruje pracę serca czy przebyte kilometry.

Czytaj więcej: Trening bez wychodzenia z domu, czyli bieżnia elektryczna OVICX I1

Rower spinningowy magnetyczny Ovicx Q200C

Rower stacjonarny

Przyjemny i komfortowy trening może zapewniać także rower stacjonarny. Rynek oferuje trzy rodzaje rowerów – pionowe, poziome i spinningowe. Spinningowe, takie jak na przykład Ovicx Q200C, są o tyle ciekawe, że pozwalają przyjmować pozycję charakterystyczną dla kolarzy.

Choć może wydawać się, że tego typu urządzenie nadaje się tylko dla zaawansowanych użytkowników, duży zakres regulacji siedziska i kierownicy sprawiają, że każdy będzie w stanie dopasować ustawienia do swoich potrzeb. Rower spinningowy to idealny sposób na zwiększenie ogólnej wytrzymałości organizmu.

Czytaj więcej: Wygoda i funkcjonalność w jednym, czyli rower stacjonarny OVICX Q200C

Dlaczego warto zakochać się w zdrowym stylu życia?

Regularna aktywność fizyczna to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz dla siebie zrobić. Niewiele wyborów odnośnie stylu życia wpływa na nasze zdrowie w tak dużym stopniu. Ruch zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, które są naszym największym cywilizacyjnym problemem i najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów. CDC informuje nawet, że ćwiczenia mogą zapobiegać rozwojowi cukrzycy, a także niektórych nowotworów.

Dzięki temu, że ruch pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, może także zapobiegać depresji i niepokojom, regulować sen, usprawniać uczenie oraz podejmowanie decyzji. Ponadto wzmacnia mięśnie i kości, co docenisz na stare lata. Ludzie aktywni mają mniejsze ryzyko ograniczeń funkcjonalnych i urazów w podeszłym wieku.

Dlatego czym prędzej znajdź swoją ulubioną aktywność fizyczną, wygospodaruj na nią czas i bądź wytrwały w swoim postanowieniu, a zapewnisz sobie zdrowie na długie lata.

5/5 - (1 vote)