• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 tygodnie temu

NASK wydała komunikat dla osób korzystających z Allegro. Pojawiło się nowe, groźne oszustwo. Ostrzeżcie swoich znajomych.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, czyli NASK wydała komunikat ostrzegający osoby korzystające z Allegro. W internecie pojawiło się nowe i dość groźne oszustwo. Mowa o dość wyrafinowanym i wielkoskalowym ataku phiningowym. Hakerzy podszywają się pod Allegro i wysyłają nam wiadomości o zawieszeniu konta.

Oczywiście, w wiadomości znajdziemy też link, który umożliwi przerwanie groźnego procesu zawieszania konta. W dodatku będzie on bezpłatny i nie musimy się niczym przejmować. Wystarczy jedynie, że się zalogujemy. Problemem jest to, że link nie prowadzi do prawdziwego Allegro a do jego sprytnej podróbki. Próba zalogowania się kończy się przejęciem naszego konta.

Sprawdź: 15 najlepszych darmowych antywirusów

“Przestępcy rozsyłają wiadomość, która informuje o rzekomym zawieszeniu konta na portalu aukcyjnym. W wiadomości zawarty jest link do fałszywej strony, przez którą adresaci mogą skontaktować się z działem obsługi klienta portalu i rozwiązać zaistniały problem” – ostrzega NASK.

Co zrobić kiedy dostaniemy taką wiadomość? Przede wszystkim, nie klikajmy w żadne linki. Sprawdźcie też bardzo dokładnie kto jest nadawcą wiadomości. Hakerzy lubią stosować proste sztuczki takie jak chociażby zamienienie małego L na wielkie I. Efekt jest skuteczny, ciężko na pierwszy rzut oka odróżnić Allegro od AlIegro. Pamiętajcie też, aby każdą taką wiadomość zgłaszać na incydent.cert.pl. Pozwoli uchronić to mniej czujne osoby przed padnięciem ofiarą hakerów – kosztuje to kilka sekund a robimy w ten sposób bardzo dobrą rzecz.

Zobacz też:
Hakerzy przejęli szczoteczki do zębów?
Vinted, Allegro i OLX utworzą rejestr sprzedawców dla skarbówki
Allegro Smart nie pozwoli już na dzielenie abonamentu

Oceń ten post