• Ostatnia modyfikacja artykułu:5 miesięcy temu

Nadchodzące gniazdo AM5 firmy AMD będzie podobno wykorzystywać wyraźnie inną konstrukcję. Następna generacja przestawi się na gniazdo typu land grip array (LGA), zamiast pin grid array (PGA).

Obecnie AMD używa PGA dla serii procesorów Ryzen 5000, ale to może się zmienić.

Informacje te podało ExecutableFix na Twitterze, twierdząc że zna parametry techniczne przyszłych procesorów AMD. Autor konta uważa też, że gniazdo AM5 nowej generacji będzie współpracować z chipsetem z serii 600, który obsłuży dwukanałową pamięć DDR5 i magistralę PCIe 4.0. Ten ostatni fragment jest sprzeczny z wcześniejszymi plotkami o procesorach nowej generacji AMD, które miały obsługiwać już PCIe 5.0.

Sprawdź: Najlepszy procesor do gier

Tutaj dodajmy, że Intel zaczął używać gniazd LGA już w 2004 r. i korzysta z nich od tego czasu. W przypadku gniazd LGA procesorów ma nakładki styków na spodzie chipa. Stykają się one z szeregiem pinów znajdujących się na płycie głównej. W gniazdach PGA jest na odwrót. Piny znajdują się na samym procesorze, a gniazdo płyty głównej zawiera otwory, w które należy je wsunąć.

Gniazdo AM5 na konstrukcji LGA1718

Prawdopodobnie gniazdo AM5 wykorzysta konstrukcję LGA1718, co oznacza, że na płycie będzie 1718 pinów. To prawie o 400 więcej pinów niż obecny projekt AM4. AMD będzie podobno nadal korzystać z rozmiaru 40 mm x 40 mm w swoich procesorach, natomiast LGA oferują większą gęstość pinów. Logiczne jest więc, że AMD przeskoczy na gniazdo LGA.

Nowe procesory powinny zadebiutować na rynku w 2022 r. Będą opierać się na procesie produkcyjnym 5 nm.

Zobacz też:
Procesory AMD Ryzen 5000 trafią do urządzeń mobilnych
Procesory 7 nm Intel Meteor Lake zadebiutują w 2023 r.

Źródło: DigitalTrends.com

Oceń ten post