• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

AMD wraz z premierą swojej serii Radeon 6000 wprowadziło nowy system – Smart Access Memory (SAM). Zwiększa on wydajność systemów opartych na seriach Ryzen 5000 i Radeon 6000. Wykorzystuje on funkcję złącza PCIe 2.0 – resizeable BAR.

Chociaż funkcja istnieje od dawna to dopiero gdy AMD wykorzystało ją do zwiększenia wydajności, konkurencja zwróciła na nią uwagę. Podług Tom’s Hardware, w ustawieniach BIOS płyt głównych firmy ASUS znaleźć można już teraz funkcje takie jak „Above 4G Decoding” oraz „Re-Size BAR Support”. Znalezisko miało miejsce na płycie głównej Maximus XII APEX, która bazuje na chipsecie Intel Z490.

Oznacza to, że AMD straci monopol na tę technologię, gdyż będzie można wykorzystać ją wraz z procesorami Intel. Reprezentant ASUS wypowiedział się na temat bety nowego BIOSu. Potwierdził, że jest on dostępny dla wybranych modeli płyt głównych ASUS: Z490, H470 oraz B460. Podano też informację o tym jak obecnie sprawuje się nowy BIOS. Odnotowano wzrost wydajności przy tytule Forza Horizon 4 na poziomie 13,37%. Platforma na której odbywały się testy zawierała Core i7-10700K oraz Radeon RX 6800XT.

Nvidia również zapowiedziała wsparcie dla resizeable BAR dla swoich kart z serii Ampere GeForce RTX 30.

Źródło: tomhardware.com, videocardz.com

Oceń ten post