• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Użytkownicy smartfonów chcieli zarobić i pobierali aplikacje do kopania kryptowalut na Androida. Te jednak w wielu przypadkach okazywały się oszustwami. Jak podaje Lookout, w sklepie Google Play było dostępnych 25 programów w cenie od 10,99 do 20,99 dol. Użytkownik kupował, płacił, a potem… no właśnie – nic więcej.

Google usunął aplikacje ze sklepu, niemniej niesmak pozostał. Jeśli w przyszłości zobaczysz w sklepie Google Play aplikacje do kopania kryptowalut na Androida, dokładnie się zastanów, zanim zdecydujesz się na zakup.

Aplikacje do kopania kryptowalut to fake

Najczęściej aplikacje obiecują, że pozwalają na kopanie Bitcoinów w chmurze. Ot, pobierasz program i w zasadzie nie musisz nic więcej robić. Sama aplikacja jest jednak płatna, więc musisz z góry zapłacić za jej pobranie.

Firma Lookout, zajmująca się oprogramowaniem zabezpieczającym, zidentyfikowała ponad 170 aplikacji na Androida, które oszukiwały użytkowników. Ich główna funkcja poległa na tym, aby przyjąć płatność właściciela smartfona – i z tym radziły sobie świetnie.

Aplikacje, jak sprawdził Lookout, w rzeczywistości nawet nie próbowały kopać kryptowalut. Składane obietnice były zupełnie bez pokrycia. “Na podstawie naszych analiz aplikacje oszukały ponad 93 tys. osób i ukradły co najmniej 350 tys. dolarów” – podaje firma zabezpieczająca.

Ranking: Portfel kryptowalut

Co ważne, nie wszystkie ze wspomnianych 170 aplikacji mogliśmy znaleźć w Google Play. W oficjalnym sklepie było 25 programów, kosztujących od 10,99 do nawet 20,99 dol. Lookout skontaktowało się z Google i firma usunęła aplikacje z Google Play. Pozostałe są jednak ciągle dostępne w wielu miejscach w sieci.

Same aplikacje nie były żadnymi wirusami, więc oprogramowanie antywirusowe nie wykryło w nich żadnego zagrożenia. Jak podają eksperci, były to jedynie “wydmuszki” do zbierania pieniędzy. Nie miały w sobie praktycznie żadnej funkcjonalności.

Aplikacje miały w sobie wbudowane liczniki, które pokazywały inne kryptowaluty wydobyły. W praktyce jednak był to fikcyjny gadżet, który miał jedynie z dnia na dzień pokazywać wyższe wartości. Aby wyłudzić jeszcze więcej pieniędzy, niektóre aplikacje oferowały nawet subskrypcje na kwotę nawet 259 dol. miesięcznie, w zamian za większe wydobycie.

Zobacz też:
Norton wprowadzi wydobywanie kryptowaluty Ethereum
Wydobywanie kryptowalut na RTX 3060 już bez blokady!

Źródło: PCMag.com

Oceń ten post