• Ostatnia modyfikacja artykułu:6 dni temu

Apple oficjalnie pozwało NSO Group, czyli twórców spyware’a Pegasus. Ich zadaniem, naruszyli renomę sprzętu Apple.

Być może pamiętacie jeszcze niedawną aferę ze spywarem Pegasus. To dość sprytny zestaw narzędzi szpiegujących, który może zainstalować potajemnie na niemal każdym telefonie. Cel jego powstania był dość szczytny – chodziło o walkę z terroryzmem. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. Śledztwo dziennikarskie wykazało, że rządy wielu państw używały go do szpiegowania opozycji, aktywistów, dziennikarzy i innych wpływowych osób.

Na całym świecie wybuchło więc bardzo słuszne oburzenie. Jak się jednak okazuje – najbardziej oburzone jest Apple, które oficjalnie pozwało właśnie NSO Group. Ich zdanie, nieuprawnione złamanie zabezpieczeń iPhone’ów naraziło firmę na duże straty wizerunkowe i powinno być potraktowane jako zwykły atak hakerski.

Sprawdź: Internet Security – najlepsze pakiety

Apple ma jak na razie dwa żądania. Pierwszym z nich jest oczywiście dość spore odszkodowanie. Drugie jest trochę ciekawsze – wnoszą o całkowity zakaz korzystania z ich produktów przez twórców Pegasusa. Co ciekawe, z góry ogłosili też, że całe odszkodowanie i dodatkowe 10 milionów dolarów z ich kieszeni podarują organizacjom wspierającym walkę z inwigilacją.

Oczywiście, NSO Group odmówiło jak na razie komentarza w tej sprawie. Nie powinno to jednak nikogo dziwić – od czasu wybuchu całej afery dość rzadko udzielają się w mediach. Nic zresztą dziwnego, narobili sobie wrogów dosłownie wszędzie.

Pozostaje nam trzymać kciuki za Apple. Miejmy nadzieję, że wyrok w tej sprawie będzie surowy i sprawiedliwy.

Zobacz też:
Twórca Telegramu był podsłuchiwany przez spyware Pegasus
Amazon banuje wszystkie konta NSO Group, twórców spyware’a Pegasus
Apple opatentowało okulary chroniące prywatność użytkowników

Oceń ten post