• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Dr Andreas Müller to badacz pracujący dla Bosch. Ostatnio wypowiedział się na temat wprowadzenia 5G jako nowego standardu dla urządzeń firmy. Więc co to tak naprawdę oznacza?

Tym razem nie tylko ludzie

Swoją wypowiedź Müller zaczął od przedstawienia głównej różnicy pomiędzy 5G, a wcześniejszymi standardami. Generalnie technologia 5G pozwala na szybszy przesył danych w internecie. Natomiast jest to spore uproszczenie. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że 5G skupia się dużo bardziej na przesyłaniu informacji pomiędzy urządzeniami. W przypadku 3G czy też 4G głównym punktem było ulepszenie przepływu danych pomiędzy ludźmi. Nowa technologia skupia się na tzw. internecie rzeczy (IoT). Jest to też coś co ma przyczynić się do podniesienia standardu urządzeń producenta.

Czym jest IoT? To założenie podług którego, urządzenia takie jak artykuły AGD mogą przetwarzać, wymieniać oraz gromadzić dane przy pomocy sieci komputerowej.

Główny punkt

Według dr Andreasa Bosch skupi się właśnie na koncepcji IoT. Zwłaszcza, że eksperci twierdzą, iż technologia pozwoli na połączenie ponad 70 miliardów urządzeń już w 2025 roku. Co się w to wlicza? Wszystko od samochodów, przez sensory czy roboty przemysłowe. Oraz oczywiście sprzęt AGD.

Müller podaje również dane techniczne. 5G pozwoli na o wiele więcej niż jego poprzednicy, gdyż to już nie tylko kwestia szybkości. Nowa technologia pozwala na przesył danych z prędkością do 20 gigabitów na sekundę. Czyli 20 razy szybciej niż 4G. Dodatkowo opóźnienie w tym przypadku szacowane jest na jedną milisekundę. Co więcej niezawodność 5G wynosi imponujące 99.9999%. Takie połączenie można przyrównać do połączenia kablem. Pozwoli to na przeniesie wielu funkcji urządzeń do domeny Wi-Fi gdyż podpinanie ich do sieci kablem będzie już niepotrzebne.

Przykłady

Dr Andreas Müller jako przykład podaje maszyny, które wymagają operowania przy pomocy panelu, który musi być z nimi podłączony. Oznacza to, że w czasie pracy często należy przemieszczać się pomiędzy maszynami, kontrolując je wszystkie z kilku miejsc. 5G pozwoli na uproszczenie tego systemu i zaprojektowanie panelu, który będzie nie tylko niezawodny ale również przenośny. A do tego obsłuży wszystkie urządzenia jednocześnie.

Kolejnym przykładem mogą być samojezdne pojazdy. Dzięki niezawodności technologii oraz minimalnemu opóźnieniu będzie możliwe wprowadzenie takowych.

Bosch inwestuje w nową technologię, wprowadzając pierwsze zmiany w swoich placówkach, szkoląc pracowników i zatrudniając inżynierów oprogramowania. Tych ostatnich w Bosch już teraz pracuje ponad 30 000.

Źródło: bosch-presse.de

Oceń ten post