• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 lata temu

Scalper kupuje dany sprzęt w sieci, wykorzystując do tego zautomatyzowane boty. Z tego powodu zwykły klient nie jest w stanie go przegonić. I tak, scalperzy potrafią w ciągu kilku sekund wykupić cały asortyment, aby następnie odsprzedawać dany sprzęt na aukcjach internetowych. I rzecz jasna odpowiednio drożej – często dwukrotnie drożej niż w sklepie.

Klient, który chce wtedy kupić dany sprzęt, np. konsolę PlayStation 5 czy nową kartę graficzną GeForce RTX z serii 3000, nie ma potem wyjścia. Albo kupi o wiele drożej i na aukcji, albo nie kupi go wcale.

Do tej pory takie działania były i są legalne. Dla danego sklepu nie ma to większego znaczenia, że sprzeda np. 30 kart jednej osobie, a nie 30 różnym klientom. A jeśli ktoś jest w stanie zapłacić za dany sprzęt trzy razy więcej, niż przewiduje producent, to kto mu zabroni, prawda?

Mimo wszystko brytyjscy posłowie rozważają podjęcie odpowiednich kroków. Chcą doprowadzić do tego, aby korzystanie z botów internetowych do kupowania poszukiwanych produktów było nielegalne.

Jeden z posłów powiedział, że taka praktyka wydaje się oszustwem i “śmierdzi spekulacją”. A warto zauważyć, że problem jest naprawdę poważny. Zobaczcie zresztą nasze newsy w tym temacie:

Scalperzy obłowili się na procesorach AMD Zen 3 – zysk niemal 1 mln dol.
Scalperzy sprzedali co najmniej 50 tys. kart RTX 3000
Zapłacisz za PS5 ponad 4000 zł? Kiedy ta farsa się skończy!?
Wojny botów – entuzjaści kontra naciągacze z eBay
Z czego wynika tak duży problem z dostępnością PS5?

Scalper straci szansę zarobku?

Brytyjski rząd stworzył już nawet odpowiedni list z zaproszeniem do przedstawiania propozycji legislacyjnych. Te miałyby doprowadzić do zakazu używania automatycznych botów w podobny sposób, w jaki odsprzedaż biletów na koncerty i wydarzenia sportowe jest obecnie nielegalna.

Jak dotąd tekst wniosku zawiera informacje o tym, że nowe konsole do gier czy komponenty komputerowe powinny być dostępne dla klientów w cenach nie wyższych niż zalecana cena detaliczna. I nie powinny być kupowane hurtowo przy użyciu automatów, które często omijają maksymalne ilości zakupów przewidziane przez detalistę. Bardzo możliwe, że w ciągu kilku miesięcy bycie scalperem przestanie być legalne – przynajmniej w Wielkiej Brytanii.

Zobacz też:
Ranking: Monitor 4K – najlepsze modele do gier i nie tylko

Źródło: TrustedReviews.com

Oceń ten post