• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Właśnie tyle kart mogłoby trafić do graczy w normalnej cenie, ale niestety musieli oni płacić “ekstra”. Scalperzy, którzy kupują sprzęt tylko po to, aby potem sprzedawać go drożej, zdobyli tak co najmniej 50 tys. klientów. Jak widać, karty graficzne RTX 3000 cieszą się dużą popularnością.

Sprzęty były kupowane na eBayu i StockX. Scalperzy wypracowali w ten sposób sprzedaż na poziomie 61,5 mln dol., z czego 15,2 mln dol. wynosił ich zysk.

Zobacz: Najlepsze karty graficzne 2021 – do gier i dla gracza

Firma analityczna Michael Driscoll śledziła aktywność w serwisach aukcyjnych. Karty graficzne RTX 3000 cieszą się dużym zainteresowaniem scalperów. W zwykłych sklepach ciągle ich brakuje, natomiast jest mnóstwo graczy, którzy bardzo chcą zainstalować w swoim pececie najnowszego GeForce’a.

Zobacz w tabeli, ile powinny kosztować karty graficzne RTX 3000 (kolumna MSRP), a ile rzeczywiście kosztują średnio na aukcjach (Median Price):

rtx 3000 ceny scalperów

Jak tłumaczą analitycy, w sumie scalperzy sprzedali 49 680 kart graficznych RTX 3000, generując sprzedaż na poziomie 61,5 mln dol. Sami scalperzy zarobili na tym “biznesie” aż 15,2 mln dol., a dodatkowe 6,8 mln dol. trafiło do eBaya i StockX w ramach różnego typu prowizji i działań reklamowych organizowanych przez scalperów. Najwięcej kart kupiono w okresie świątecznym i zaraz na początku 2021 r. Nic dziwnego – wiele osób chciało tego typu sprzęt jako prezent gwiazdkowy.

Dopiero na wiosnę sytuacja powinna ulec poprawie – to wtedy w sklepach dostępność kart powinna być na tyle duża, że scalperzy będą musieli zrezygnować ze swojego “biznesu”.

Więcej w temacie:
Skradziono karty RTX 3090 za ponad 1 mln zł
GeForce RTX 3090 podłączony do laptopa!

Źródło: PCMag.com

Oceń ten post