• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Dell wypuścił nową aktualizację, naprawiającą bardzo poważną lukę w zabezpieczeniach. Hakerzy byli w stanie z łatwością przejąć niemal każdy komputer!

Na swojej oficjalnej stronie, Dell ogłosił, że udało im się naprawić prawdopodobnie najpoważniejszy błąd jaki pojawił się dotychczas w ich laptopach. Przez lukę w oprogramowaniu do aktualizacji firmware’u, hakerzy mogli z łatwością uzyskiwać pełne uprawnienia systemowe na naszych komputerach.

To jednak jeszcze nic – błąd został zauważony na początku maja przez firmę zajmującą się zabezpieczeniami SentinelLabs. Odkryli oni również, że był obecny na laptopach Dell od przynajmniej 9 lat! Tak naprawdę nie wiadomo więc, czy nikt inny go wcześniej nie zauważył, czy może ewentualni włamywacze nie podzielili się tą informację ze światem.

Zobacz: Monitor gamingowy do 1500zł – najlepsze modele

Obie firmy nie znalazły jednak żadnych dowodów potwierdzających tę drugą tezę. Całkiem możliwe więc, że naprawdę po prostu nikt nie zauważył go przez okrągłe dziewięć lat. Jeśli boicie się jednak o swoje dane, koniecznie zaktualizujcie oprogramowanie i przeskanujcie swojego laptopa Dell dobrym programem antywirusowym.

Warto tutaj również wspomnieć, że skala problemu mogłaby być naprawdę kolosalna, jeśli błąd nie zostałby wykryty przed hakerami. Luka w bezpieczeństwie dotyczy aż 380 modeli laptopów, pełną listę urządzeń możecie znaleźć tutaj.

Patch jest już dostępny dla wszystkich użytkowników, jeśli wiec czytacie ten artykuł na swoim laptopie marki Dell to natychmiast go zaktualizujcie. O luce w bezpieczeństwie wiedzą już przecież wszyscy!

Zobacz też:
Grasz w CS:GO? Hakerzy mogą przejąć twój komputer!
Nowe laptopy HP Chromebook – otrzymały świetne procesory
Komputer all in one – do gier, 27 cali, Lenovo, Dell, HP i inne modele

Źródło: The Verge

Oceń ten post