• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Nowe karty graficzne Intel Iris Xe, przeznaczone do komputerów stacjonarnych, działają tylko z czterema chipsetami płyt głównych Intela. Przynajmniej na razie.

Intel zaprezentował karty graficzne Intel Iris Xe do komputerów stacjonarnych, ale póki co nie robią one zbyt dużego wrażenia. To dobry kierunek dla firmy, bo będzie mogła rozszerzyć ofertę na nowy segment rynku, niemniej wygląda na to, że Xe będą mieć skromne początki. Po pierwsze, są adresowane do niezbyt wydajnych komputerów, w dodatku głównie dla firm. Po drugie, nie uda się ich kupić w sklepie – będą dostępne tylko we wstępnie skonfigurowanych zestawach. I po trzecie, nie działają z płytami i procesorami AMD.

Sprawdź: Najlepsze karty graficzne 2021 – do gier i dla gracza

Obecnie Intel Iris Xe współpracują tylko z procesorami Intel Core 9. i 10. generacji, a także płytami głównymi opartymi na chipsecie Intel B460, H410, BN365 i H310C. Te płyty wymagają specjalnej aktualizacji BIOS-u i tylko one mogą na razie obsługiwać nowe karty graficzne.

Jest to co najmniej dziwna decyzja ze strony Intela. Tym bardziej, że przykładowo karty graficzne Nvidii bez problemu działają z procesorami i płytami AMD, mimo że to konkurencja. To samo dotyczy kart graficznych AMD, które zainstalujemy bez przeszkód w komputerach z płytami głównymi Intela.

Pozostaje pytanie, czy Intel rzeczywiście ma tylko skromne początki. Być może z czasem karty Iris Xe będą obsługiwać więcej chipsetów. Jeśli firma nie wprowadzi obsługi chipsetów AMD w późniejszym terminie, raczej nie spotka się to z uznaniem tak firm, jak i mediów.

Zobacz także:
Intel dostarcza już swoje pierwsze karty graficzne Iris Xe
Skradziono karty RTX 3090 za ponad 1 mln zł

Źródło: PC World.com

Oceń ten post