• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Transport kart graficznych GeForce RTX 3090 o wartości 336 tys. dol. trafił w ręce złodziei. To aż 1,2 mln zł. Wszystkie karty prawdopodobnie trafią za jakiś czas… na aukcje internetowe.

Do zdarzenia doszło w Chinach w ubiegłym tygodniu. Karty zostały wysłane z fabryki producenta MSI i miały zacząć trafiać do odpowiednich dystrybutorów i sklepów. Tak się jednak nie stało.

Transport został przejęty, a MSI wysłało wewnętrzną notatkę do wszystkich pracowników. Jeden z użytkowników Twittera podzielił się nią w serwisie. Jest w całości w j. chińskim, ale internauci szybko zdążyli ją przetłumaczyć.

Jej treść brzmi mniej więcej tak:

Temat: Dotyczy zgłoszenia kradzieży kart graficznych; możliwa nagroda

Wyjaśnienie:

1. Ostatnio wyprodukowane przez firmę karty graficzne o wysokich cenach jednostkowych zostały skradzione przez przestępców. Sprawa została zgłoszona na policję. Jednocześnie mamy również nadzieję, że wszyscy pracownicy firmy aktywnie i zgodnie z prawdą zgłoszą ten przypadek, jeśli coś wiedzą.
2. Każdy, kto dostarczy informacje, które rozwiążą tę sprawę, otrzyma nagrodę w wysokości 100 000 juanów (to ok. 56 tys. zł). Firma obiecuje też utrzymać tożsamość takiego pracownika w ścisłej poufności.
3. Jeżeli jakakolwiek osoba jest w to zaangażowana, proszę zgłosić się do działu audytu spółki lub do kierownika swojego działu. Jeśli okaże się, że faktycznie ta osoba brała udział w zdarzeniu, ale pomoże w odzyskaniu brakującego towaru, firma zgłosi to na policję, ale poprosi o złagodzenie kary. Prawo należy traktować na poważnie.
4. Wraz z tym ogłoszeniem wzywam moich kolegów do profesjonalizmu i etyki, dyscypliny, uczenia się na doświadczeniu.
Skradziono karty RTX 3090 za ponad 1 mln zł

W anglojęzycznych mediach technologicznych panuje małe zamieszanie wokół kradzieży. Niektórzy twierdzą, że MSI nie podaje, ile kart zostało skradzionych, ani jaka była łączna wartość transportu. Inni twierdzą jednak, że chodziło o ok. 40 załadunków z kartami RTX 3090 o łącznej wartości ok. 336 000 dol.

Jeśli są to rzeczywiste dane i weźmiemy pod uwagę ceny detaliczne kart RTX 3090, można powiedzieć, że skradziono ok. 224 modeli.

Aktualnie karty graficzne stały się bardzo atrakcyjnym towarem. Producenci nie nadążają z produkcją, więc wiele osób kupuje karty tylko po to, by sprzedać je drożej na aukcjach online. Właśnie taka chęć zysku stała prawdopodobnie za kradzieżą GeForce’ów z MSI.

W serwisie eBaby karty RTX 3090 można kupić zazwyczaj za ok. 2600 dol. To bardzo wysoka cena. Niektóre aukcje dochodzą nawet do 20 000 dol.

Źródło: Ars Technica.com

Oceń ten post