• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Mike Kuketz, specjalista ds. bezpieczeństwa, przeanalizował popularne menedżery haseł. Odkrył, że LastPass wykorzystuje aż siedem trackerów w aplikacji na Androida.

Tracker może służyć do śledzenia aktywności użytkownika. Kuketz nie mówi wprost, że trackery zastosowane w aplikacji rzeczywiście działają do takich celów, niemniej sama ich obecność jest dość alarmująca. Tym bardziej, że mówimy tutaj o menedżerze haseł – aplikacji, która przechowuje nasze poufne dane.

TOP 10: Ranking aplikacji na Androida

Jednocześnie Kuketz rekomenduje, aby zmienić aplikację na inną. Dla porównania, konkurencja w postaci 1Password nie ma żadnego trackera. RoboForm i Dashlane mają po cztery, a bezpłatna alternatywa dla LastPass, czyli polecany przez nas Bitwarden, ma tylko dwa trackery.

LastPass się broni

W odpowiedzi na te doniesienia rzecznik firmy powiedział, że aplikacja gromadzi dane “o tym, jak jest używana”. Po co? Aby później “móc ją ulepszać i optymalizować”. Jednocześnie twórca menedżera podkreśla, że żadne wrażliwe dane użytkownika ani jego aktywność nie mogą być przekazywane przez te elementy śledzące.

Kuketz tłumaczy natomiast, że użytkownicy powinni wybrać inny program. Konkurencja oferuje podobną funkcjonalność, a ma mniej trackerów.

Jeśli dodamy do tego fakt, że LastPass ostatnio ograniczył funkcjonalność w wersji darmowej, przesiadka na innego menedżera haseł wydaje się tym bardziej uzasadniona.

Zobacz też:
Bezpłatna wersja LastPass będzie o wiele mniej użyteczna
Jaki menadżer haseł jest darmowy i zastąpi LastPass?

Źródło: The Verge.com

Oceń ten post