Ford wypuścił swojego własnego autopilota – BlueCruise. Oprogramowanie nie jest co prawda bardzo zaawansowane, ale dalej robi niezłe wrażenie.
Autopilot to bez wątpienia absolutna przyszłość motoryzacji. Wszystkie duże firmy pracują nad swoimi autorskimi rozwiązaniami. Wyścig toczy się jednak o oprogramowanie na coraz wyższym poziomie SAE.
Co to jest SAE? Jak określamy zaawansowanie autopilota?
SAE określa stopień zaawansowania tego oprogramowania. Poziom pierwszy, to po prostu bardziej asystent – umożliwia delikatne wspomaganie kierowcy. Na poziomie drugim sterowanie może odbywać się już automatycznie, kierowca musi jednak w dalszym ciągu zachowywać pełną uwagę i mieć ręce na kierownicy.
Zobacz: Wideorejestrator samochodowy – ranking
Trzeci poziom, pozwala już kierowcom na ignorowanie warunków na drodze, muszą być jedynie gotowi do przecięcia samochodu natychmiast na polecenie systemu. Czwarty i piaty to już niemal pełna automatyzacja. Jak na razie, Honda jako jedyna firma na świecie ma w pełni działający autopilot poziomu 3.
BlueCruise to dopiero drugi poziom!
BlueCruise firmy Ford to niestety oprogramowanie dopiero na drugim poziomie SAE. Umożliwia kierowcom w pełni autonomiczną jazdę, muszą jednak cały czas patrzeć na drogę i trzymać ręce na kierownicy. Jeśli system wykryje brak aktywności kierowcy, po prostu przestanie jechać.
Niemniej, na części uprzednio zmapowanych dróg, a konkretniej na autostradach w USA i Kanadzie, BlueCruise wchodzi już prawie na 3 poziom. Kierowca nie musi mieć rąk na kierownicy, wystarczy jedynie, że system wykryje, że jest aktywny.
Jak na razie, nowe oprogramowanie będzie dostępne tylko w części wybranych nowych modeli Forda w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo, będzie wymagało zapłacenia za nie 600 dolarów, za trzyletni dostęp. Niemniej jednak, jest to spory krok w przód dla firmy. Z niecierpliwością czekamy na kolejne nowe technologie.
Zobacz też:
Intel będzie produkować części do samochodów elektrycznych
Tesla rozpoczyna olbrzymie testy autopilota Full Self-Driving
Honda Sensing Elite to pierwszy prawdziwy autopilot na rynku
Źródło: Cnet