Choć z badań wynika, że 75 proc. zużytych tonerów i tuszów trafia do zwykłych kosztów na śmieci, zdecydowanie nie powinieneś tak postępować. Chcesz wiedzieć, gdzie wyrzucić toner? Dowiedz się, jak utylizować tonery w taki sposób, aby nie szkodzić środowisku.
Czy wiesz, że tusz zawiera koagulanty, polimery, urfaktanty, związki chelatowe, anti-curle, konserwanty, humectanty oraz anti-kogationy? Inaczej mówiąc, nie są to jakieś resztki po obiedzie, które możesz wyrzucić do kosza. Jeśli skończy ci się toner lub kartridż atramentowy, nie powinieneś go bez namysłu umieszczać w śmieciach. Pozostałości, które znajdują się w obudowie tonera, mogą przedostawać się później do środowiska naturalnego i negatywnie na nie oddziaływać.
Firmy nie mają za bardzo wyjścia, bo ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach mówi jasno: jesteś prawnie zobowiązany do utylizacji tuszów i tonerów, jeśli tylko masz na stanie drukarkę. A jeśli zużywasz ponad 100 kg tonerów laserowych lub wkładów atramentowych, to co roku musisz dostarczać do urzędu zestawienie zbiorcze z danymi o odpadach za poprzedni rok. Jeśli się nie wywiążesz, możesz zapłacić karę – nawet kilka tysięcy zł, nałożoną przez inspektora ochrony środowiska.
Gdzie zatem wyrzucić toner? Jak zrobić to bezpiecznie?
Zużyte tonery i tusze możesz, po pierwsze, oddać w sklepie, w którym je kupiłeś. Prawo zobowiązuje większych sprzedawców do przyjmowania zużytych materiałów po drukarkach. Również wiele małych sklepów stosuje się do tych zaleceń i przyjmuje zużyte tonery.
A po drugie, możesz wyrzucić toner do odpowiedniego pojemnika na elektroodpady. Znajdziesz je m.in. przy wielu dyskontach i supermarketach. Kiedy więc pójdziesz na zakupy, weź ze sobą toner i wyrzuć go do specjalnego pojemnika.
Jest jeszcze trzecia opcja – możesz na swoich tonerach zarobić. To nie będzie duży zarobek, ale są na rynku firmy, które zajmują się skupowaniem zużytych wkładów. Poddają je później recyklingowi i wychodzą na swoje.
Na koniec zostaje jeszcze PSZOK, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Znajdują się w każdej gminie i możesz tam zostawić zużyte baterie i akumulatory, sprzęt elektroniczny i elektryczny, przeterminowane leki i chemikalia, a także meble i inne odpady wielkogabarytowe, czy nawet zużyte opony i pozostałości budowalne.
Sprawdź także:
Czytaj: HP wycofuje się z promocji. Była za dobra