• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Google w końcu się ugięło. Już wkrótce również inne wyszukiwarki będą mogły zostać ustawione jako domyślne w systemie Android zupełnie za darmo.

Android od zawsze kojarzył nam się tylko i wyłącznie z wyszukiwarką Google. Sytuacja zmieniła się jednak w 2018, kiedy Komisja Europejska ukarała firmę karą aż 5 miliardów dolarów za praktyki monopolowe i nakazała im udostępnienie innym dostawcom możliwości zapewniania swoich usług użytkownikom Androida.

Problem zniknął jedynie na pierwszy rzut oka. Google zdecydowało się na system licytacji. Firmy, które chciały, aby ich rozwiązanie było dostępne jako domyślna wyszukiwarka w Androidzie musiały przystąpić do dość skomplikowanego procesu i liczyć się z wysokimi kosztami.

Zobacz: Wyszukiwarki internetowe – co warto używać?

W chwili obecnej, użytkownicy z Polski mają więc do wyboru jedynie 4 inne wyszukiwarki: Yandex, DuckDuckGo, Bing oraz Yahoo. W niektórych rejonach jest ich jednak znacznie mniej, firmy składają wnioski indywidualnie w każdym rejonie. Już wkrótce się to jednak zmieni.

Google przestanie już pobierać opłaty od innych wyszukiwarek

Google ogłosiło, że wysłuchało licznych sugestii ze strony innych firm, oraz samej Komisji Europejskiej i zmieni już wkrótce swój system. Wyszukiwarki nie będą już wyłaniane na drodze licytacji, a po prostu na podstawie tego, czy spełniają wymagane kryteria. W dodatku, zamiast 5 dostępnych opcji będzie ich aż 12.

Domyślną wyszukiwarką będzie mógł stać się już więc każdy serwis, który wyrazi taką chęć, będzie ogólnodostępny oraz darmowy i nie będzie opierał się na wynikach z Google. Trzeba przyznać, że tym razem brzmi to już na naprawdę uczciwe warunki.

Zobacz też:
DuckDuckGo rozwija się coraz szybciej
Czemu Microsoft usunął słynne zdjęcie z wyszukiwarki Bing?
Czy ludzie nie potrafią używać wyszukiwarki Google?

Oceń ten post