• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Wyszukiwarki internetowe, które polecamy, zdecydowanie cię zaskoczą. Niektóre z nich zapewniają np. wodę w biednych krajach, albo sadzą drzewa, gdy ty jedynie wyszukujesz informacji. Tak, dobrze przeczytałeś! Ale po kolei.

Wyszukiwarki internetowe to zdecydowanie coś więcej niż dominująca google.com (czy też google.pl). Owszem, są mniej popularne, niemniej zdecydowanie warto je znać i przetestować.

Polecamy kilka świetnych serwisów, które możesz z powodzeniem wykorzystywać na co dzień. Niektóre są bardzo praktyczne, nastawione na konkretne zadanie, inne troszczą się przede wszystkim o twoją prywatność. Co warto przetestować?

Wyszukiwarki internetowe – zamiast Google’a

Oto trzy popularne wyszukiwarki, które możesz używać zamiast Google’a już teraz:

1. Bing

bing

Od stycznia 2020 r. witryny firmy Microsoft obsłużyły jedną czwartą wszystkich zapytań wyszukiwania w Stanach Zjednoczonych. To sporo! Co więcej, Bing przewyższa Google pod pewnymi względami.

Bing ma program nagród, który pozwala gromadzić punkty podczas wyszukiwania. Punkty te można później przeznaczyć na darowiznę na rzecz wybranej organizacji non-profit, co jest miłym dodatkiem. Do tego wyszukiwarka obrazów ma świetny interfejs – według nas lepszy niż Google.

Również wyszukiwanie filmów jest tutaj świetne. Interfejs obsługi bardzo nam się podoba i zdecydowanie warto korzystać z tego serwisu.

2. Yandex

Yandex

Szukasz dodatkowej, innej perspektywy wyszukiwania, zwłaszcza poza Stanami Zjednoczonymi? Yandex jest używany przez ponad 45% rosyjskich internautów. To naprawdę ciekawa sprawa!

Jest również często używany na Białorusi, w Kazachstanie, Turcji i na Ukrainie. Zdecydowanie jest to nieco inna wyszukiwarka, jaką być może znałeś do tej pory.

Oferuje też przydatne narzędzia dodatkowe. Jeśli chcesz zobaczyć nieco inny internet, wypróbuj.

3. CC Search

cc search

A oto coś nietypowego. Wyszukiwarka, która powinna być dla ciebie pierwszym wyborem, kiedy szukasz czegoś bez praw autorskich. Znajdziesz tu np. ponad 500 mln zdjęć i grafik do wykorzystania na swojej stronie www.

Sprawdź: Najlepsze serwisy z darmowymi grafikami

Ta wyszukiwarka jest też idealna, jeśli potrzebujesz muzyki do wideo, bez obawy, że wściekły artysta będzie cię ścigał za pobieranie i wykorzystywanie jego pracy.

Sposób działania CC Search jest dość prosty – pobiera wyniki z platform takich jak Soundcloud, Wikimedia i Flickr, i wyświetla tylko te treści oznaczone jako materiał Creative Commons.

Wyszukiwarki internetowe dla osób stawiających na prywatność

A teraz coś dla osób, które chcą wyszukiwać informacji, ale przy tym zależy im na jak największej prywatności.

4. Swisscows

Swisscows

Wyjątkowa pozycja w rankingu. Twórcy mówią o tej wyszukiwarce tak: semantyczna wyszukiwarka przyjazna rodzinie.

Ranking: Co zamiast WhatsAppa? Polecamy 5 aplikacji

Szczycą się również tym, że szanują prywatność użytkowników, nigdy nie zbierają, nie przechowują ani nie śledzą żadnych danych. Wykorzystuje sztuczną inteligencję do określenia kontekstu zapytania użytkownika.

Z biegiem czasu Swisscows obiecuje odpowiedzieć na twoje pytania z zaskakującą dokładnością. Im częściej używasz, tym lepiej działa.

5. DuckDuckGo

wyszukiwarka duckduckgo

DuckDuckGo nie gromadzi ani nie przechowuje żadnych danych osobowych. Oznacza to, że możesz spokojnie przeprowadzać wyszukiwania, nie martwiąc się, że “wielki brat” obserwuje cię na ekranie komputera.

DuckDuckGo to idealny wybór dla tych, którzy chcą zachować prywatność i nie zdradzać swoich nawyków przeglądania oraz danych osobowych firmom trzecim.

Idealnie wpisuje się w obecne trendy. Zresztą, poczytaj nasze wiadomości z tego tematu:

6. Search Encrypt

Search Encrypt to prywatna wyszukiwarka, która wykorzystuje lokalne szyfrowanie, aby zapewnić prywatność wyszukiwań. Używa kombinacji metod szyfrowania, które obejmują szyfrowanie Secure Sockets Layer i szyfrowanie AES-256.

Kiedy wprowadzasz zapytanie, Search Encrypt pobierze wyniki ze swojej sieci partnerów wyszukiwania i dostarczy żądane informacje.

Jedną z najlepszych części Search Encrypt jest to, że wyszukiwane hasła ostatecznie wygasną, więc twoje informacje pozostaną prywatne, nawet jeśli ktoś ma lokalny dostęp do twojego komputera.

Wyszukiwarki internetowe z misją czynienia dobra dla społeczności

A oto dodatkowe wyszukiwarki, mniej znane, za to stawiające na realizację konkretnych misji społecznych. Inaczej mówiąc, kiedy ich używasz, przyczyniasz się do tego, że poprawia się sytuacja na świecie.

7. Ekoru

Ekoru

Ekoru stawia czoła stale obecnemu zagrożeniu – zmiany klimatu. Przekazuje 60% swojego miesięcznego dochodu jednej z kilku partnerskich organizacji charytatywnych, które koncentrują się na ponownym zalesianiu i działaniach klimatycznych. Czasami też środki trafiają do organizacji, które są zaangażowane w dobrostan zwierząt i ich ochronę.

Ekoru samo w sobie również stara się jak najbardziej dbać o klimat. Wykorzystuje odnawialne źródła energii w swoich centrach danych i broni praw obywatelskich, nie przechowując na swoich serwerach żadnych danych użytkowników lub związanych z wyszukiwaniem.

8. giveWater

giveWater

GiveWater to tzw. wyszukiwarka wpływu społecznego, której celem jest wywarcie pozytywnego wpływu na świat poprzez umożliwienie użytkownikom rozwiązania problemu złej jakości wody i nieefektywnych warunków sanitarnych w krajach rozwijających się.

Została założona po tym, jak jej dyrektor generalny firmy spotkał się z założycielem Charity: Water, Scottem Harrisonem, i został zainspirowany do podjęcia próby zmiany własnej pracy. I tak oto zrodziła się wyszukiwarka giveWater. Wypróbuj koniecznie!

9. Ecosia

Wyszukiwarki internetowe ecosia

Chcesz uratować planetę, sadząc więcej drzew? W takim razie sprawdź tę przyjazną dla środowiska wyszukiwarkę. Może to być zaskoczeniem, ale twoje wyszukiwania w Google faktycznie przyczyniają się do powstania dużej ilości CO2.

Aby walczyć z tym problemem, Ecosia wykorzystuje dochody generowane przez zapytania wyszukiwarek do sadzenia drzew. Zazwyczaj Ecosia potrzebuje ok. 45 wyszukiwań, aby zasadzić nowe drzewo. Tak więc zdecydowanie warto korzystać!

Oceń ten post