• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Prywatność w Internecie to bardzo ważne zagadnienie. Niestety, jest ona niemal niemożliwa do zachowania. Jak się okazuje, niektóre aplikacje bardzo chętnie udostępniają nasze dane podmiotom trzecim, niechlubnym liderem tego rankingu jest Instagram.

Przyznajmy się z ręką na sercu, czy kiedykolwiek przeczytaliśmy cały regulamin serwisu i politykę prywatności przed zaakceptowaniem? Raczej nie, a szkoda, możemy natrafić tam na bardzo ważne informacje. Chociażby to, jakie dane są zbierane i co firma z nimi robi.

Sprawdź też: najlepsze routery WiFi 6

Nikogo nie powinno raczej zdziwić to, że właśnie serwisy społecznościowe zbierają o nas najwięcej informacji. Podajemy im je przecież wręcz na tacy. Nasze dane mogą posłużyć tak naprawdę do dwóch celów.

Pierwszym z nich jest dalsze udoskonalanie serwisu. Wiedząc jakie treści interesują użytkowników i na co najchętniej klikają, serwisy mogą lepiej proponować i podsuwać właściwe treści. Mimo, że może nie do końca nam to pasuje, trzeba przyznać, że jest to podejście raczej uczciwe.

Instagram sprzedaje 79% naszych danych, jak wypadają inne aplikacje?

Znacznie gorzej, jeśli firma robi z naszych danych towar, który po prostu może sprzedać. Jak się okazało, niekwestionowanym wręcz liderem w tej kwestii jest Instagram. Ponad 75% zbieranych przed niego informacji trafia do innych firm.

Pozostałe top 10 firm sprzedających nasze dane prezentuje się następująco:
Instagram – 79%
Facebook – 57%
LinkedIn – 50%
Uber Eats – 50%
Trainline – 43%
Youtube i Youtube Music – 43%
Deliveroo – 36%
Duolingo – 36%
eBay – 36%

Jak widzimy, bardzo ciężko jest zachować swoją prywatność jednocześnie korzystając z popularnych aplikacji. Nawet nauka języka nie jest już bez ryzyka utraty prywatności. Warto zatem czytać dokładniej regulaminy, czyż nie?

Zobacz też:
Instagram wprowadzi Audio Rooms i szyfrowanie end-to-end
Co zrobić żeby iPhone dbał lepiej o naszą prywatność?
Zmiany w prywatności WhatsApp: nie zaakceptujesz, nici z czatu

Źródło: Komando

Oceń ten post