Intel Core i9-12900K to procesor, który nie miał jeszcze oficjalnej premiery na świecie. Bloger YuuKi_AnS z Chin dysponuje jednak informacjami na jego temat.

Podał, że chińscy sprzedawcy potajemnie sprzedają układy Core i9-12900K. Cena za procesor wynosi od 1064 do nawet 1150 dol., zależnie od dostawcy.

Intel nie potwierdził jeszcze daty premiery tego układu. Nieoficjalnie mówi się, że miały one trafić na rynek pod koniec br. lub nawet na początku 2022 r.

Z tego co udało się ustalić, procesory Core i9-12900K mają aż 16 rdzeni, na które składa się 8 rdzeni Golden Cove i osiem Gracemont. Mają one również do dyspozycji 30 MB pamięci podręcznej L3. Do tego, jak informuje Tom’s Hardware, mają one odblokowany mnożnik, ale ich hybrydowa konstrukcja (rdzenie) nieco skomplikuje proces podkręcania.

Sprawdź: Najlepszy procesor do gier

Dużą zaletą tego układu jest natomiast lepsza wydajność energetyczna. Cechuje się on wskaźnikiem 125W PL1 i 228W PL2. Mamy więc zbliżone zapotrzebowanie na energię, co poprzednie modele, ale najnowszy układ zapewnia wyższą wydajność. Dla przykładu rdzenie Golden Cove podobno oferują do 20% wyższą wydajność jednowątkową.

Intel Core i9-12900K – świetny, ale brak płyt głównych

Co ciekawe, bloger dodał, że na razie anonimowi sprzedawcy decydują się tylko na hurtowe zamówienia, gdzie minimalne stanowi aż 100 procesorów. Poza tym sprzedawcy nie oferują płyt głównych, a warto zauważyć, że są to procesory wykorzystujące gniazda LGA1700. W praktyce oznacza to, że obecnie nie można zainstalować nowych procesorów w żadnej płycie.

Firmy, które kupują te procesory, liczą na to, że gdy już pojawią się płyty i Intel przeprowadzi oficjalną premierę, staną się one gorącym towarem. Liczą na to, że po prostu zarobią na nich w przyszłości, traktując obecne zamówienia jako inwestycję. W dobie niedoboru chipów i komponentów elektronicznych pewnie okaże się, że tak będzie i najnowsze procesory będą bardzo, bardzo drogie.

Zobacz też:
AMD “pożyczy” kluczową cechę procesorów Intela
AMD przyznało, że zaniedbuje budżetowe procesory

Źródło: Tom’s Hardware.com