Nie ma raczej wielkiego zdziwienia, niemniej AMD przyznało, że zaniedbuje budżetowe procesory podczas trwającego niedoboru krzemu i komponentów.

Lisa Su, szefowa AMD, w czasie konferencji J.P. Morgan przyznała, że tak jak wszyscy widzieliśmy, w trakcie paraliżującego niedoboru krzemu w całej branży, AMD ma swoje priorytety. Firma traktuje za najważniejsze dostawy procesorów i kart graficznych z wyższej półki – takich, na których marża jest większa.

Kiedy Harlan Sur z J.P. Morgan zapytał szefową AMD o to, czy firma mogłaby dostarczać więcej procesorów, gdyby miała więcej dostępnych mocy produkcyjnych, Su udzieliła ciekawej odpowiedzi. Przyznała: “Myślę, że podobnie jak większość firm zajmujących się półprzewodnikami, przyznamy, że popyt przewyższa obecnie podaż. To z pewnością fakt. Jest pewien sektor rynku, który pozostawiamy trochę w stanie nieobsługiwanym. Jeśli spojrzeć na wszystkie segmenty rynku komputerów osobistych, to nadaliśmy priorytet niektórym komercyjnym SKU z wyższej półki, SKU do gier i tego typu zastosowaniom”. Można z tego łatwo wywnioskować, że AMD zwyczajnie nie skupia się na razie na segmencie z procesorami tanimi. To zrozumiała praktyka firm – skoro mamy niedobór komponentów i materiałów do produkcji, lepiej sprzedawać te drogie produkty, na których wygenerujemy większy zysk.

Procesory AMD Ryzen 5000 do komputerów stacjonarnych, które trafiły na rynek w listopadzie ub.r., nadal mają problemy z dostępnością. Na razie z kolei nie zapowiedziano jeszcze żadnych przystępnych cenowo układów Ryzen 3.

AMD skupia się również na entuzjastach, jeśli chodzi o karty graficzne. Nowe karty z rodziny RDNA 2 obejmują takie modele jak Radeon RX 6900 XT o cenie sugerowanej 1000 dol., a najtańszym obecnie modelem jest RX 6700 XT o wartości 380 dol. To zdecydowanie więcej niż 250 dol., czyli cena, jaką uznaje się na rynku za “najbardziej popularną”. W tej cenie sprzedawane są bowiem karty dla większości klientów.

Budżetowe procesory? Są w planie AMD na najbliższą przyszłość

Z drugiej strony, w ostatnich tygodniach można było częściej kupować procesory Ryzen 5000 i ich dostępność nieco się poprawiła. AMD już nawet zapowiedziało wprowadzenie Ryzenów 3 APU z wbudowaną grafiką Radeon. Mają pojawić się jeszcze w tym roku.

Sprawdź: Najlepszy procesor do 1000 zł

Lisa Su zapowiedziała też, że w następnych kwartałach powinniśmy doczekać się nowych “możliwości”. To odpowiedź oczywiście dość wymijająca, ale niemal na pewno chodzi o nowe układy.

Trzymamy kciuki za pojawienie się nowych procesorów. Póki co osoby, które chcą zbudować niedrogi komputer, powinny zdecydować się na układy Intel Core 10. lub 11. generacji.

Zobacz też:
Qualcomm zapowiada nowy procesor – Snapdragon 7c Gen 2
Procesory AMD Ryzen 5000 trafią do urządzeń mobilnych

Źródło: PC World.com